Rubriky:

Odjinud

Když musíte přivézt zlato z olympiády, aby vaše vesnice měla elektřinu

2. září 2016 08:29 - Nairobi

Faith Kipyegonové z Keni se to podařilo. Vítězství na patnáctistovce přineslo její vesnici novou energii. Tu s těmi euforickými stavy i tu elektrickou. Po návratu domů už našla vísku pod proudem a mezi obyvateli to jiskřilo vděkem a obdivem.

 

Profimedia.cz

Když Faith Kipyegonová, dvaadvacetiletá keňská běžkyně nastupovala na start běhu na 1500 metrů v olympijském Riu de Janeiru, byla v ní jen malá dušička. Na čáře se totiž potkala s držitelkou světového rekordu Genzebe Dibabaovou. Trenér etiopské mistryně světa byl sice nedávno zatčen za přechovávání a distribuci nedovolených látek, nicméně to v tu chvíli nehrálo žádnou roli. Obecenstvo vítězství Kipyegonové nadchlo. Držitelku rekordu přesprintovala o více než vteřinu a půl.

ČTĚTE TAKÉ: Rodiče chtěli, aby studoval. On se jim postavil a teď je mistr světa

Zasloužené zlato houpající se na jejím krku bylo jen jednou částí odměny za skvělý výkon. A když se z brazilské metropole navrátila do vesničky Ndabibit v oblasti Nakuru, čekaly tam na ni další dobré zprávy.

Podle deníku Nairobi News byla do vesnice zavedena elektřina právě díky vítězství Kipyegonové. Jelikož předtím obyvatelé vsi ani samotní rodiče atletky neměli přístup k elektrické energii, nemohli ani sledovat v televizi její zlaté olympijské tažení. Jak uvedly noviny, otec závodnice Samuel Kipyegon zažádal o elektřinu pro obyvatele vísky Ndabibit samotného prezidenta Keni Uhuru Keyattaa.

Faith Chepngetich Kipyegonová (22)
Původně hrála fotbal, až její učitel tělocviku ji přiměl věnovat se běhání. To když ve škole při běhu na 1000 metrů všechny předběhla s náskokem dvaceti metrů. Atletice se začala věnovat ve 14 letech.

A jeho přání bylo vyslyšeno, 26. srpna byl i dům samotné zlaté běžkyně připojen k elektrické síti. Kromě vítání a děkování za novou civilizační vymoženost si tak obyvatelé mohli na svoji hrdinku také poprvé v životě pořádně posvítit.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce