Rubriky:

Odjinud

Rozcupoval rekord „veganské bestie“. Povedlo se to až napotřetí

20. září 2016 09:15 - New York

Rychlostní rekord na Apalačském trailu dostál dalšího vylepšení. Tentokrát o celých devět a půl hodiny. Karl Meltzer překonal předchozí výkon známé „veganské bestie“ a napotřetí konečně padl rekord. Apalačská stezka je velmi oblíbeným prubířským kamenem mezi ultravytrvalci celého světa. Dokládá to i samotná skutečnost, že za posledních pět let byl rychlostní rekord vylepšen hned třikrát. Přitom překonat stezku vyžaduje kromě velmi náročné přípravy i dostatek volného času. Jde přeci jen o více než 3 500 kilometrů.

 

Red Bull

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Karlovi Meltzerovi z Utahu bude za necelé dva roky 50 let. Pára mu zatím ale určitě nedochází. Jednoho časného srpnového jitra vyrazil v 5:00 hodin na svou pouť z Mount Katahdin a o 45 dní 22 hodin a 38 minut později doběhl na konec známé východoamerické stezky ‒ Springer Mountain. Urazil tak 2 189 mil, o zhruba půlmaratón více než 3 500 kilometrů. Přechozí rekord Scotta Jurka tak rozmetal o devět a půl hodiny. Známý veganský ultravytrvalec zase o prvenství připravil Jennifer Pharr Davis, jejíž výkon vylepšil o více jak tři hodiny.

ČTĚTE TAKÉ: Neuvěřitelné! Mistrovské dílo bylo dokonáno, člověk posunul další hranici

Zajímavostí ovšem je, že na současném úspěchu Meltzera se podílel i sám pokořený Jurek. A nebyl sám. Mezi členy podpůrného týmu a pacery byste totiž našli jak samotného držitele předchozího rekordu Scotta Jurka, tak třeba i jednoho z těch minulých Davida Hortona.

Celý pokus se přesto potýkal s mnohými problémy. Meltzer měl ambice stát se nejrychlejším pokořitelem Apalačské stezky už dávno, ale vyšel mu až třetí pokus. V roce 2008 se mu sice podařilo celou stezku proběhnout, byl však příliš pomalý a na rekord to nestačilo. Roku 2013 se o rekord pokusil znovu. Zase bez úspěchu. Svůj běh ukončil poměrně brzy, když zjistil, že ani tentokráte nemá rychlost dovolující bojovat a rekord. Vyšlo to až teď.

REKORD V ČÍSLECH
Karl Meltzer na své pouti:
minul 80 000 stromů se značením trati
vypil 138 plechovek nápoje Red Bull
musel překonat kumulované stoupání o 141 732 metrech
690 hodin poslouchal svou oblíbenou kapelu Grateful Dead
prošoupal 22 párů běžecké obuvi
121krát upadl

I úspěšný pokus se ovšem musel prát s potížemi a problémy. V horách Meltzera pronásledovaly husté mlhy značně ztěžující orientaci a silný vítr, který běžce brzdil. Zhruba v půli cesty musel také bojovat s bolestmi kolen a holení. Dvakrát to už vypadalo nahnutě. To když se podpůrnému týmu nepodařilo Meltzera najít a ten musel přespat u neznámého člověka na podlaze. Třiatřicátý den pokusu už to vypadalo, že ultramaratónce přeci jen přemůže únava. Nemohl odolat svodům spánku a ten den uběhl „jen" 37 kilometrů.

Přitom průměrná denně uběhnutá vzdálenost, aby Meltzer mohl pomýšlet na rekord, musela obnášet celých 74 kilometrů. V posledních 24 hodinách musel dle svého profilu na sociálních sítích ultravytrvalec uběhnout 137 kilometrů, aby se rekord podařil. Štěstí mu nakonec přálo. A přáli mu vlastně i potenciální soupeři a rivalové. Že by měl pan prezident zase pravdu?

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce