Rubriky:

Odjinud

Nechám si uříznout nohu, oznámil šampión na facebooku

27. října 2016 08:21 - Boulder

Když elitní ultramaratónec a trailrunner Dave Mackey koncem loňského května vyrazil na trénink ve svém domovském Boulderu v Coloradu, ještě netušil, že na jeho běžecké stezce číhá tragédie. Kousek od vrcholu Bear Peaku mu na kameni sjíždí noha a Dave nedobrovolně absolvuje šestimetrový pád.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Jeho vyprošťování a záchrana trvala dlouhé hodiny. Záchranáři museli ošetřit a stabilizovat zranění hlavy, hrudníku, rukou i nohou. Nejhůře na tom byla levá noha. Komplikovaná otevřená zlomenina holenní i lýtkové kosti dělala lékařům nejvíce starostí, stejně jako samotnému Davovi.

BUDE VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: V pěti letech ho operovala matka kuchyňským nožem. Přivezl čtyři zlaté z olympiády

Po více než šestnácti měsících operací, terapií, neustálých komplikací, zánětů a permanentních bolestí dospěl šampión k nelehkému rozhodnutí. Už nemá sílu snášet více bolesti a další zákroky, které s největší pravděpodobností tak jako tak nepřinesou zlepšení. Na svém sociálním profilu oznámil, že po konzultaci s mnoha lékaři, terapeuty a rodinou podstoupí amputaci levé nohy pod kolenem.

„Rozhodl jsem se pro řešení, které už nepůjde vzít zpět. Chci opět žít bez bolestí a toto je také cesta ke svobodě, cesta, jak opět budu moci vodit děti do školy, znovu běhat a závodit," napsal vytrvalecký přeborník. Toto rozhodnutí mnoho jeho blízkých lidí z běžecké komunity šokovalo, je však do velké míry pochopitelné. Dave mnoho měsíců strávil s externím kovovým fixátorem na noze, bez možnosti pohybovat se jinak než o berlích. Jeho kost byla také vyztužena ocelovým trnem podložena kovovými destičkami a zpevněna šrouby.

Davovo tělo se s tolika cizorodými předměty a množstvím operací vypořádávalo velmi těžce. Infekce následovala infekci a tento stav trvá v podstatě doteď. Chodit bez berlí nebo hole je pro Mackeyho v tuto chvíli nemožné. Jde přitom o špičkového závodníka zvyklého na mnoho pohybu a tréninků v podstatě každý den. Národní mistrovství vyhrál hned ve třech distancích ‒ na 50 kilometrů, 50 mil a 100 kilometrů. Dvakrát byl ve Spojených státech jmenován ultraběžcem roku. 2007 se rovněž stal prvním člověkem, jenž překonal výzvu rim-to-rim-to-rim v Grand Canyonu v čase pod sedm hodin.

Nyní věří, že po několika málo týdnech od amputace bude díky protéze opět schopen bez větších problémů chodit, běhat i lézt po skalách. A to mu společně s ostatními přejeme i my!

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce