Rubriky:

Odjinud

Tváře pomaloval válečnými barvami. Jeho sestru zabili a on musel něco udělat

7. listopadu 2016 09:44 - Vancouver

Obličej pomalovaný divokými vzory, na krku množství tradičních ozdob, vlasy barvy havrana zčásti vyholené, zčásti spletené do dlouhého copu. V srdci hodně smutku a vzteku. Jeho milovanou sestru zabili, podlehla domácímu násilí. Jeho sestřenici znásilnili a zavraždili. Ztrátu se snažil vyléčit alkoholem a drogami. O své zemi mluví jako drsném kraji skrývajícím v mnohých domovech ošklivá tajemství. Teď běží přes celou zemi, celý kontinent a snaží se vyburcovat ostatní z letargie. Nemůže mrtvým vrátit život, ale životům těch, co přežili, může dát větší smysl. Běží za zavražděné a pohřešované ženy a nepřestane, dokud nespojí Tichý oceán s Atlantickým.

 

facebook Caribou Legs

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Brad Firth je kanadský Indián. Jeho opravdové jméno je Caribou Legs (volně přeloženo Sobí noha). Dostal ho pro svou schopnost běžet rychle a daleko stejně jako severoamerický sob karibu. Teď běží přes celou Kanadu za všechny ženy, které jsou zde pohřešované nebo byly zabity. Cesta, za níž stojí ztráta milované sestry Irene, se blíží ke konci. Caribou Legs putuje od května a překonává přes 80 kilometrů denně. Ještě tento měsíc dosáhne svého cíle.

ČTĚTE TAKÉ: Nezkušený mladík vyhrál závod, na kterém si vylámaly zuby i světové špičky

Při památce své sestry chce upozornit na stovky nevyřešených případů náhlých zmizení či zavraždění žen. Mnoho z nich pochází stejně jako on z řad původního obyvatelstva. Své čtyřleté zkušenosti z ultramaratónů a naběhaných 15 000 kilometrů se Brad Firth rozhodl přetavit v lék na své závislosti i své frustrace a bolesti. Z Vancoveru se vypravil na dlouhou cestu do Newfoundlandu a Labradoru.

Svou běžeckou dráhu ale Caribou Legs začínal ztěžka. Běhat začal ještě při drogové závislosti. Na třetím tréninku ho srazil náklaďák. Rozdrtil mu levý loket, zlomil ruku a nohu. Kromě kostí mu však auto zlomilo i jeho závislost. Bral to jako poslední varování: tudy cesta nevede! Na běžecké stezky se vrátil o šest měsíců později. S cestou přes celou zemi ve své mysli.

„Musíme o těch problémech mluvit a naučit se je řešit správně. Naše děti musí znát pravdu a být vyzbrojeny nástroji k jejich překonávání. Jen tak můžeme žít v psychicky vyzrálých rodinách a zastavit násilí. Máme v naší komunitě hodně dobrých atletů, ale i mnoho dysfunkcí spojených s násilím a alkoholem," řekl Brad kanadskému magazínu Running. Pro mnoho dětí jsou sporty jako lyžování, hokej a běh jediným útočištěm před neutěšenou realitou jejich domovů.

ČTĚTE TAKÉ: Indiáni podali mimořádný sportovní výkon, aby protestovali za své hodnoty

Také Caribou Legs pochází ze sportovní rodiny. Jeho teta reprezentovala na zimních olympiádách v běhu na lyžích. A jeho prarodiče bývali ještě hrdí lovci. Mnoho z trablů zatáhl k severnímu polárnímu kruhu bílý muž. Za jeden z hlavních problémů jsou považovány internátní školy, do nichž stát děti na dlouhou dobu posílal, vytrhával je tak z rodinného prostředí a vystavoval traumatům, šikaně a systematickému násilí.

Brad má na své cestě podporovatelky z řad místních indiánských komunit. Často s ním přijdou také sdílet svá vlastní trápení a podpořit ho na cestě psychicky i dobrým jídlem. Bradovi ale pomáhá i indiánský šamanismus. Každé ráno vstává brzy, v misce zapálí pelyněk, tabák a další byliny a medituje. Rozmlouvá s předky a připravuje se na cestu. Jeho potravou jsou z velké části lesní plody, semínka chia, ořechové máslo, skořice. Jí asi desetkrát denně. Mezi třetí a čtvrtou hodinou odpolední už má většinou svou dávku kilometrů za sebou a může zrelaxovat v horké koupeli.

„Někdy za mnou přijdou ženy se slzami v očích. Zbavují se svého smutku. Někdy jsou to slzy štěstí, že poprvé potkávají někoho, koho zajímá jejich příběh. Když vidí někoho běžet přes celou Kanadu, osvobozuje je to od frustrací a bolesti," uzavírá Caribou Legs svůj případ.

kü, Sport.cz

Věříte, že během lze něco změnit?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce