Rubriky:

Odjinud

Tajemná díra v zemi ohrožuje prestižní závody

14. listopadu 2016 08:39 - Fukuoka

Na hlavní ulici v japonské Fukuoce se v úterý nad ránem s obrovským rachotem vytvořila tajemná díra. Hlavní dopravní tepna byla doslova přervána. Stejně tak vedení plynu, elektrické energie, datového spojení a kanalizace. Propad se vytvořil na trase prestižního Fukuoka Marathonu, který vyhrál i český borec těšící se u Japonců po celý zbytek života velké úcty a obdivu.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Už první prosincovou neděli má odstartovat u nás poněkud méně známý, v celosvětovém měřítku ovšem velmi prestižní Fukuoka Marathon. Přesně na jeho trase se ovšem nyní vytvořil obrovský propad zeminy a není jasné, zda se problém podaří do té doby vyřešit. Díra velká 900 čtverečních metrů a hluboká asi 15 metrů nezpůsobila jen obrovské komplikace samotnému městu. Za cíl si vybrala i 22.-23. kilometr mezinárodního maratónu.

ČTĚTE TAKÉ: Maratóncem díky tubeře

Velká díra podle odborníků vznikla spolupůsobením několika faktorů. Částečně by na vině mohly být stavební podzemní práce na nedaleké stanici metra, zčásti také působení podzemní vody a kanalizační systém pocházející ze 70. let ve špatné kondici. Okolí propadu muselo být evakuováno, stovky rodin přišly o připojení k energiím a v důsledku kolapsu datových linek se ve městě také zhroutil bankovní systém.

Japonsko je ovšem zemí s velmi dlouhou tradicí boje s vulkanickou činností, zemětřeseními a dalšími průvodními jevy. Odborníci nyní hovoří o tom, že se jen v samotném Japonsku každý rok objeví 4 000 – 5 000 podobných děr a jejich počet začíná prudce narůstat. Na vině jsou prý hlavně častější silné přívalové deště a nestabilita systému podzemních vod.

Pro nás Čechy je zajímavé, že maratón ve Fukuoce v roce 1961 vyhrál náš Pavel Kantorek, současník Emila Zátopka. Od té doby se český vytrvalec stal miláčkem japonského publika a jeho chodidla jsou rovněž otištěna do tamního chodníku slávy společně s chodidly dalších vítězů tohoto prestižního závodu.

Maratón ve Fukuoce se poprvé konal v roce 1947 a od té doby se konal pravidelně každým rokem. Několikrát na něm bylo dosaženo světových rekordů. Fukuoka Marathon je desátým nejstarším maratónem světa. Abyste se vůbec mohli ucházet o startovní číslo na tento závod, musíte jako muž splnit časový limit na jiném maratónu IAAF pod 2:40 hodin (skupina B), či dokonce pod 2:27 hodin (skupina A). Dočkáme se ještě někdy českého vítězství?

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce