Rubriky:

Odjinud

Ošlehaný voják triumfoval tam, kde tisíce let nepršelo

16. listopadu 2016 08:39 - Santiago de Chile

Sušší místo byste na naší planetě hledali marně. Poušť Atacama s průměrným srážkovým úhrnem jednoho milimetru za rok a místy, kde lidé a jejich hydrometeorologické stanice nikdy nezaznamenaly ani kapku deště, se stala už počtvrté němým a krutým svědkem extrémních mezinárodních závodů.

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Volcano Marathon, odehrávající se minulou sobotu v Chile, letos vyhrál Brit Luke Wigman. Ačkoli před startem tvrdil, že nemá přesný plán a šťastný bude, když závod vůbec přežije, vytrvalec z ostrovního státu přesto hladce zvítězil. Wigman je vysloužilý voják, účastnil se mimo jiného i operací v Afghánistánu. Přesto neváhal uznat, že Volcano Marathon pro něj byl zatím jeho největší výzvou. „Je to ta nejhorší věc, jakou jsem kdy běžel. Znovu bych to neudělal, ani kdyby mi za to zaplatili," říkal už jako vítěz v cíli s úsměvem na rtech.

ČTĚTE TAKÉ: Ostrý voják zemřel těsně před cílem. Ostatní ale zvedli jeho pochodeň

Volcano Marathon je nejvýše položeným závodem svého druhu na světě. Poušť Atacama sahá až do výšek kolem 5000 metrů. Startuje se v nadmořské výšce 4 475 metrů. A řídký vzduch na těchto místech nutí organizátory také k tomu, aby pro všech 24 vyvolených účastníků masochistického zájezdu měli v pohotovosti doplňkový kyslík pro případy nouze.

Nedostatek kyslíku ale nebude jedinou věcí, která závodníkům doslova vyrazí dech. Naskytnou se jim také úžasné pohledy na neopakovatelné scenérie nejméně deseti různých sopek. Syrovost trati závodu dokresluje i fakt, že občerstvovací stanice jsou pouze tři. Na 10. a 30. kilometru. Další je přesně uprostřed trati. Cíl je ve výšce 3 603 metrů nad mořem a v době závodu tam panovaly teploty kolem 25 °C.

Vítězný čas obnášel 4 hodiny, 38 minut a 37 vteřin. Ženskou kategorii ovládla chilská vytrvalkyně Andrea Lopezová s časem 5 hodin, 13 minut, 48 vteřin.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce