Rubriky:

Odjinud

Smrt předchůdce zastavila. On dokončil

1. prosince 2016 08:41 - Vancouver

Indián Caribou Legs, o němž jste se na našich stránkách už jednou mohli dočíst, dorazil po půl roce dřiny do cíle své cesty. Přeběhl celou svou vlast Kanadu a překonal tak vlastně napříč celý kontinent. Každý den vybíhal na svou cestu a někdy uběhl i přes 80 kilometrů, aby splnil svůj sen a svoje poslání. Jeho běh byl věnován památce zavražděné sestry a stovek dalších životů rodného kraje, ale nejen jeho.

 

facebook Caribou Legs

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Příslušník jednoho z kanadských indiánských kmenů Caribou Legs, volně přeloženo Sobí noha, 20. listopadu úspěšně zakončil svůj projekt běhu přes celou Kanadu. Svým způsobem měl v úmyslu udělat něco velmi podobného jako Terry Fox na začátku 80. let. S jedním „drobným" rozdílem. Světově asi nejznámějšímu Kanaďanovi překazila jeho běh zákeřná smrt. V případě Sobí nohy stála smrt na začátku celého příběhu. Indián svůj projekt odstartoval poté, co jeho sestra Irene loňského léta zemřela v důsledku domácího násilí.

ČTĚTE TAKÉ: Tváře pomaloval válečnými barvami. Jeho sestru zabili a on musel něco udělat

Caribou Legs, občanským jménem Brad Firth, je na zpáteční cestě autobusem do Vancouveru, kde nyní žije. Svou cestu využívá k odpočinku a hodnocení významu celého projektu. S upozorňováním na žhavá témata své komunity chce pokračovat i nadále. „Mám radost. Cítím se šťastný a spokojený, že se mi podařilo předat určité poselství," řekl po úspěšném dokončení projektu novinářům. „Snažím se zůstat pozitivní, duchovní a zároveň při zemi," doplnil vytrvalec.

Velmi si pochvaloval hlavně běh napříč východním pobřežím Kanady, kde se mu od lidí dostalo obrovské podpory a pohostinnosti. „Velké množství běžců mne přicházelo podpořit. Vypadalo to, jako by všichni na východě věděli, že jsem zrovna na jejich území," komentoval odhodlaný Indián.

VÍCE O NEJSLAVNĚJŠÍM KANAĎANOVI: Vydělal dodnes 700 miliónů dolarů. A to už 35 let nežije...

Zatímco se cestou fyzické síly značně vyčerpávaly, to, co Sobí nohu skutečně drželo nad vodou, byla spíše psychická a emocionální síla. Ne všude byl přijímán s nadšením, jak lze očekávat u aktivistů upozorňujících na problémy své vlastní komunity, běžec ale zůstával pozitivní a vstřícný. „Když ráno vstanete pozitivně naladěni a bude to z vás vyzařovat, dříve, či později se vám to vrátí," je přesvědčený Caribou Legs.

Jeho letošní běh zaznamenávaly také filmové kamery. Po návratu domů jej tedy čeká další práce na dokumentu. Firth už má ale jasno, že u běhání dlouhodobě zůstane a plánuje další vytrvalecké martyrium na příští rok, kdy by se chtěl zaměřit na dětské oběti internátních škol, téma hýbající indiánskou komunitou dodnes.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce