Rubriky:

Odjinud

Pomocí robotických nohou se atlet dokázal vrátit znovu na trať

13. ledna 2017 08:48 - Washington

Adam Gorlitsky, muž postižený paraplegií, tedy upoutaný na invalidní vozík, se postavil na vlastní nohy a pustil se do několikadenních závodů Walt Disney World Dopey Challenge. Lékaři tvrdili, že už nikdy nebude chodit. On je však přeci jen trochu přelstil. Podívejte se jak.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Celý závod trvá čtyři dny a obnáší absolvování pětikilometrové, desetikilometrové, půlmaratónské a maratónské trati. Adam Gorlitsky, který je ochrnutý od pasu dolů, překonával části těchto tras „oblečen" v robotickém exoskeletu. Zařízení je pevně připoutáno k jeho dolním končetinám a může do značné míry nahrazovat práci svalů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Lékaři mu nedávali šanci, maratón si prý už nezaběhá. Tak začal běhat ultramaratóny

Cílem odhodlaného robo-atleta je překonat hranici jednoho miliónu kroků. I přes velmi pokročilé technické řešení není rychlost paralyzovaného běžce nijak závratná – na překonání 2,5 kilometru je potřeba asi půl druhé hodiny. Gorlitského doprovázel na cestě závodem jeho otec Stan.

Ani během závodů se ovšem neobešlo všechno bez problémů. V sobotu, kdy se měl konat disneyovský půlmaratón, přišlo varování meteorologů, a tak byl závod zrušen. A Adamův exoskelet se porouchal krátce po startu nedělního maratónu. Celkově i přesto překonal 5,5 míle (necelých 9 kilometrů) a učinil tak zhruba 16 000 kroků a ukrojil poctivý kus ze svého vysněného miliónu kroků.

Za každý krok, který Adam Gorlitsky udělá, shání pro svoji neziskovou organizaci jeden dolar. Organizace nese název I Got Legs („Získal jsem nohy") a je určena na pomoc podobně postiženým lidem, aby mohli využívat tutéž technologii jako on sám.

Gorlitsky se dostal na vozík před dvanácti lety, kdy jej za volantem vozu přepadl mikrospánek. Došlo k nehodě, při níž byla zasažena i mladíkova páteř a přerušena mícha. Od lékařů si vyslechl ortel, že už nikdy chodit nebude. To mu bylo právě 19 let a patřil k úspěšným přespolním i dráhovým běžcům. Později mohl pro svůj přesun používat pouze vozík, než přišel nápad s externí mechanickou kostrou a svalstvem zároveň, exoskeletem.

Brzy poté, co se Adam s touto novou technickou pomůckou seznámil, se mu podařilo získat dostatek finančních prostředků, aby si jej mohl také pořídit. Jeho cena se pohybuje kolem 80 000 amerických dolarů. Svůj vlastní získal v roce 2015, na 10. výročí své nehody. S novým přístrojem začal okamžitě trénovat a v dubnu 2016 se porval s porcí deseti kilometrů. Do cíle dorazil šťastný po sedmi hodinách.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce