Rubriky:

Odjinud

Keňani už dlouhá léta mezi sebe nikoho nepustili. Známe nejlepší maratónce světa za letošní rok

19. listopadu 2017 08:03 - Praha

Když se řekne maratón, většina lidí si asi představí skupinu vysokých, hubených, a hlavně rychlonohých Keňanů, popřípadě ještě možná Etiopanů. Není tedy náhoda, že když Asociace mezinárodních maratónů a dálkových běhů (AIMS) pod IAAF volila nejlepší maratónce za rok 2017, vybrala Keňany jak v mužích, tak ženách. Obě jména se letos skloňovala více než dost.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Galavečer se slavnostním vyhlášením se snad ani nemohl konat jinde než v řeckých Athénách, prastarém domově a místě vzniku maratónu tak, jak jej známe dnes. Na večeru se setkali zástupci 435 nejvýznamnějších a nejprestižnějších maratónských závodů z celého světa, konkrétně ze 114 států. Nechyběl samozřejmě Athens Marathon, Berlin Marathon, Boston Marathon, Comrades nebo Tokyo Marathon, abychom jmenovali alespoň některé z nich.

Chtěli zbořit historii. Neuspěli, ale možná to přeci jen vyšlo

V mužské kategorii byl už tři roky po sobě za nejlepšího maratónce roku zvolen Eliud Kipchoge, o němž jsme hned zpočátku roku slyšeli hlavně jako o jedné ze tří tváří projektu Breaking2, jenž si předsevzal posunout hranice lidských možností a pokusit se zdolat trať o délce 42 195 metrů v čase pod 120 minut. Loni také dokázal zvítězit jak v Londýně, tak na olympiádě v Riu. Letos vkládal velké naděje do Berlína. Tam sice rovněž zvítězil, ale kvůli nepřízni počasí se mu nakonec nepodařilo vylepšit světový rekord. V současných tabulkách je veden jako třetí nejrychlejší maratónec historie, když od druhého Bekeleho z Etiopie jej dělí pouhé dvě vteřiny a od prvního Kimetta, rovněž z Keni, osm vteřin.

I am honoured to win the prestigious AIMS Best Marathon Runner Award three years in a row. What an incredible year it has been. Thank you to everyone involved in helping me throughout my journey.

Zveřejnil(a) Eliud Kipchoge dne 10. listopad 2017

Jeho letošní čas z Berlína nepatří ke Kipchogeho nejkvalitnějším. I tak ale 2:03:32 ční jako nejrychlejší výsledek letošního roku. Na uzavřeném závodním okruhu pro formule 1 a za speciální asistence se Kipchogemu v italské Monze letos také podařil vůbec nejrychlejší maratónský čas vůbec 2:00:25. Ten se ovšem v oficiálních tabulkách neobjevuje.

Mary Jepkosgei Keitanyová odbržela titul už popáté a vyrovnala se tak britské závodnici Paule Radcliffové, která dodnes drží platný světový rekord s hodnotou 2:15:25. Zhruba o minutu a půl se oproti ní zpozdila právě Keitanyová s časem 2:17:01 z letošního Londýna, odkud si odnesla vítězství. Právě tímto svým výkonem drží Keitanyová světový maratónský rekord kategorie women's only.

"Eliud a Mary opravdu nastavili v roce 2017 nové standardy. Mám radost, že jejich výkony ocenilo i 435 našich členů právě v Athénách, domovském městě maratónu," řekl k tomu prezident AIMS Paco Borao.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 listopad 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce