Rubriky:

Odjinud

Živě

Jako hrdý samuraj! Sponzory nemá, obrovské výsledky ale ano

16. listopadu 2017 08:34 - Nice

Juki Kawauči není úplně nejrychlejší Japonec všech dob a nepatří ani do celosvětové top100 co se maratónů týče. Přesto je jeho jméno možná jediným japonským, s nímž jste se vůbec kdy v souvislosti s během setkali. Má to své opodstatnění. A určitě to není jen proto, že letos startoval i na maratónu v Praze. I ve své domovině patří mezi nejznámější a nejobdivovanější běžce vůbec. Proč?

 

Phil Swallow Photography / Alamy, Profimedia.cz

Tradiční svět japonského běhu má svá přísná pravidla a zažité pořádky. Pokud jste ochotni trénovat pod dozorem některého z vyhlášených trenérů už na škole a později na univerzitě, máte větší šanci než kde jinde na světě, že se svým běháním i uživíte. Po absolutoriu univerzity vás čeká profesionální klub sponzorovaný některou z velkých firem a spousty závodění na ekidenech, štafetových závodech, jež jsou v Zemi vycházejícího slunce velmi oblíbené.

Trauma z teroru přebije sport

Juki se ale vydal svou cestou. Nejdříve, když byl ještě docela malý, trénoval se svojí matkou. Na střední škole sice trénoval v týmu, ale na vysoké si běhal jen tak pro zábavu. Ani po ukončení školy jej dráha profesionálního sportovce nelákala, a i když jeho výsledky mnohé naznačovaly, rozhodl se pokračovat ve sportovní kariéře na amatérské úrovni. Žádní sponzoři, všechny výdaje placené z vlastní kapsy. Na rozdíl od profesionálních japonských běžců má Juki zaměstnání s běžnou pracovní dobou a tréninky musí vmáčknout někam do zbývajícího času. Přesto se mu podařilo dosáhnout nemalých úspěchů a získat si srdce mnohých fanoušků doma i v zahraničí.

Výčet jeho úspěchů by byl skoro nekonečný. Téměř tři desítky vítězství v Japonsku, Austrálii, Norsku, Egyptě nebo Švýcarsku. Opravdu výjimečný je Kawauči i tím, že jako jeden z mála běhá přes 10 maratónů ročně ve špičkových časech. Od roku 2011 dokázal zaběhnout 72 maratónů pod 2:20:00, z nichž 53 bylo pod 2:16:00, 41 pod 2:14:00 a 10 dokonce pod výsledný čas 2:10:00, přičemž jeho osobní rekord činí 2:08:14.

Všechno, nebo všechno!

Kawaučiho „amatérské" nasazení je zkrátka neskutečné. A nejen to tréninkové a závodní. V roce 2013, když se chystal na závody v Egyptě, na letišti zjistil, že si zapomněl pas. Neváhal s přebukováním letenky, které jej ovšem stálo čtvrtinu jeho ročního výdělku. Start maratónu tenkrát stihl a závod v Luxoru vyhrál. Juki Kawauči je samurajsky odhodlaný, má ale také smysl pro humor. Drží třeba také světový rekord v běhu v obleku na půlmaratónskou vzdálenost. Vyšvihnutý jako uhlazený manažer včetně kravaty dokázal více než 21 kilometrů zdolat v čase 1:06:42. „Mám v úmyslu s takovými bláznivými nápady pokračovat. Co přesně to ale bude, zatím teprve kristalizuje," svěřil se Juki naší redakci.

Tradiční tvrdosti a přísnosti japonského tréninku se Kawauči nevyhýbá. „V mém přístupu je vlastně jen jeden podstatný rozdíl. Zatímco ostatní běhají dlouhé desítky rychlých kilometrů v tréninku, já raději někde závodím," směje se sympatický Japonec. Nepřipomíná vám to trochu přístup našeho výjimečného triatleta Petra Vabrouška?

Profesionálové trénují v Japonsku třikrát denně. Juki to kvůli své práci stíhá jen jednou. Jeho tréninky tak musí být kvalitnější a rychlejší, aby vykompenzovaly chybějící kilometráž. I když ani tam se Kawauči nešetří.

„O víkendech spojuji několik tréninků do jednoho, proto má jedna jednotka obnáší sedmdesát až sto kilometrů," říká vytrvalec jen jakoby mimochodem. A svou skromnost nevědomky podtrhuje posledním prohlášením: „Jsem v podstatě vládní zaměstnanec a nemůžu mít vedlejší příjmy, tudíž ani sponzory." Jako by to snad nějakým způsobem vysvětlovalo, proč je státní zaměstnanec, když by si mohl pohodlně trénovat s ostatními profesionály a dostávat za to zaplaceno možná ještě lépe! Žije v Kawaučim duch osamělého hrdého, avšak bojovného samuraje? No tak určitě...

René Kujan, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce