Rubriky:

Odjinud

Přestali byste běhat, kdybyste věděli, že to není dobré pro vaše zdraví?

14. února 2018 12:41 - Praha

Přesně takto prostou, jednoduchou a nutno říci, že i velmi návodnou otázku položila jedna studie běžcům ultra. Aniž by se nějak vyslovovali k pozitivním nebo negativním následkům běhání, konstatovali, že více než 74 % běžců by stejně nepřestala. Proč?

 

mizuno.com

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Studie byla provedena na 1349 ultraběžců, tj. těch, kteří trénují a účastní se závodů delších než maratón (42 195 metrů). Délky standardních ultrazávodů se pohybují na úrovni 50 km, 50 mil, 100 km a 100 mil. Výzkum publikovaný v Research in Sports Medicine kladl jednoduchou otázku s možnými odpověďmi ano a ne: „Pokud byste zjistili s absolutní jistotou, že běhání ultramaratónů je škodlivé pro vaše zdraví, přestali byste s ultramaratónským tréninkem a účastí na takových závodech?"

Běhání se ukázalo jako ještě zdravější, než vědci předpokládali

74,1 % (1000 jedinců) odpovědělo, že ne. Vědci zjistili, že „tvrdé jádro ultra" se také vyznačuje menší pravděpodobností sňatku, nižším věkem, menším počtem dětí a nižší orientací na zdravý životní styl. Naproti tomu statisticky více dosahuje vytčených cílů v osobním životě, jsou se svým životem spokojenější a psychicky vyrovnanější.

„Běh zřejmě slouží jako psychologická motivace orientování na cíl, na určitý úkol. Tito jedinci zcela určitě pociťují pozitivní přínosy svého konání v takové míře, že jim vyváží potenciální zdravotní rizika," konstatovali vědci. Kritici studie tvrdí, že je výzkum založený na příliš jednoduché, navíc teoretické otázce. Ultramaratónci nemusí žádné velké ohrožení svého zdraví pociťovat, a tak odpovídají na otázku v kontextu vlastních zkušeností, které nemusí zcela korespondovat s nastiňovanou hypotézou. K výzkumu už se vyjádřila celá řada předních ultramaratónců.

kü, Sport.cz

Jak jste na tom vy? Přestali byste běhat, kdybyste s velkou jistotou věděli, že to škodí vašemu zdraví?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 listopad 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce