Rubriky:

Odjinud

Olympionik uprchnul ze země. Mučili ho tak, že nemohl ani chodit

22. února 2018 11:39 - Praha

Etiopan Demssew Tsega Abebe býval elitním běžcem s velkými ambicemi do budoucnosti. Ve své vlasti byl dobře znám jako vítěz tří desítek maratónů s osobním rekordem dvě hodiny devět minut. Byl velkou nadějí a patřil do užšího výběru na příští olympiádu. Vše se ale změnilo na sklonku roku 2015, kdy se účastnil nenásilných protestů proti vládní politice ve své vlasti. V davu o několika tisícovkách hlav jej policie poznala. Zadrželi ho a tři dny mučili. Příběh až teď nabírá pozitivní směr.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

29letý atlet se obával o svůj život a ze své vlasti prchl. Krátce poté, co jej policisté brutálně zbili, byl v plánu nominace národního týmu maratón v americkém Houstonu. Ačkoli mohl jen stěží chodit, nastoupil ke svým kolegům do letadla. Za jediným účelem ‒ aby se už nikdy nevrátil. Útočiště našel u přátel na gauči na předměstí Washingtonu. Podal žádost o politický azyl, ta ale doposud nebyla vyřízena. O svou rodinu ale běžec přijít nechtěl.

Jestli mě teď zabijete, bude už pozdě. Takto se přepisují dějiny!

„Policie věděla, že jsem běžec, zaměřili se na moje nohy a brutálně mě do nich tloukli," řekl později Abebe deníku The Washington Post. „Musel jsem uprchnout, bál jsem se o život. Moje rodina byla ve smrtelném nebezpečí. Vládní síly využívaly nejrůznějších příležitostí, aby mohly bezdůvodně násilně vtrhnout do našeho domu," dodal. Situace byla pro vytrvalce o to náročnější, že nechal doma kromě ženy také svého pětiletého syna, který vyžaduje lékařskou pomoc. Žena byla v době jeho útěku těhotná, a tak své druhorozené dítě, dceru Soliyanu Abebe nikdy neviděl.

Osud ukázal svou vlídnější tvář až na letošního Valentýna. Shodou okolností se právě v tento den podařilo zbytku rodiny přiletět do USA. Žena se dvěma dětmi získala z humanitárních důvodů povolení ke vstupu do země. Smějí zůstat jeden rok. Abebe zatím pro svou rodinu shání adekvátní ubytování. Pracuje v kuchyňských službách nemocnice St. Elizabeths Hospital. Po příjezdu rodiny se vzdal svého druhého zaměstnání u řetězce 7-Eleven.

Kvůli svým zraněním nedokázal Abebe více než rok vyběhnout. Teprve teď se jeho nohy opět zocelily a vytrvalec byl schopen vést jednu z běžeckých skupin v Rock Creek Park, kam patří i několik Etiopských elitních běžců. Rád by se opět vrátil k pravidelnému běhání. Teď už je schopen znovu uběhnout i 20 mil v kuse. Určitě se chce vrátit i k soutěžení, ale jak sám říká, na neprofesionální úrovni. Nyní ovšem využívá svůj volný čas k tomu, aby dohnal dvouleté odloučení od své rodiny.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 listopad 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce