Rubriky:

Odjinud

Nářez v poušti! Vede Ruska a bratrské duo z Maroka

10. dubna 2018 08:02 - Rabat

V neděli odstartovala úvodní etapa 33. ročníku Marathon des Sables. „Písečný maratón“, jak zní doslovný překlad jména závodu, platí za jeden z nejnáročnějších svého druhu na světě. Nejde totiž pouze o jeden běh, ale celou sérii táhnoucí se v délce šesti dní nekonečnými dunami saharské pouště.

Video již není dostupné

sntv

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Celková délka letošního závodu je 237 kilometrů a v průměru tak na každý den vychází zhruba maratónská vzdálenost. Ihned po startu úvodní nedělní etapy o délce 30,3 kilometru se do čela startovního pole natlačili běžci z Evropy. Zkušení závodníci z domácího Maroka se drželi v ústraní. Vedení však Evropanům nevydrželo. Ke slovu se přihlásili favorizovaní bratři Rachid a Mohamed El Morabity a ačkoli to vypadalo na těžké bratrovražedné boje v závěrečných kilometrech, Rachid nakonec přenechal dvanáctivteřinové vítězství svému mladšímu bratrovi. V ženách s velkým přehledem dominovala Ruska Natalja Sedychová a hravě překonala druhou v pořadí Američanku Bouletovou.

Jsem ztroskotanec. Závodím proto, abych se pomstil

Absolutní vítězství si ze závodů odnášejí domácí borci vcelku pravidelně. Výjimkou zdaleka není ani letošní favorizovaná bratrská dvojice El Morabitů. Historie etapového závodu už pamatuje i jiné bratrské duo ‒ Lahcena a Mohamada Ahansalovi, kteří dokázali zvítězit celkově v patnácti ročnících, Lahcen desetkrát a Mohamad pětkrát, přičemž zvládli udržet nepřerušenou šňůru vítězství po neuvěřitelných čtrnáct let.

Po včerejší etapě o délce 39 kilometrů se na předních pozicích žádné velké změny nekonaly. Maročtí bratři si vyměnili místa na první a druhé příčce a jejich vzájemný rozestup nabobtnal na deset minut. Třetí pozici doplňuje Maročan Abdelkader El Mouaziz. První příčku v ženách stále drží Ruska Sedychová s náskokem zhruba třináct minut na druhou Američanku Bouletovou. Třetí v pořadí Dánka Eriksenová po dvou etapách ztrácí asi půlhodinu na vedoucí běžkyni.

Od loňského roku se běhá také písečný půlmaratón Half Marathon des Sables na Kanárských ostrovech a vznikla i druhá plnohodnotná verze závodu v jihoamerickém Peru.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce