Rubriky:

Radíme

Jak se běhá v Kutné Hoře

30. srpna 2018 12:02 - Praha

Kdo by neznal Kutnou Horu se slavnou katedrálou svaté Barbory i dalšími skvosty ve městě i okolí? Město s 34 tisíci obyvateli, které v čase svého největšího rozkvětu a stříbrného bohatství čítalo na 80 tisíc lidí – více než tou dobou Praha s nějakými 50 tisíci –, je zapsané na seznamu UNESCO a rozhodně je tu pořád na co se dívat. Pěšmo i běžmo.

 

archiv autorky

Protože se dobří holubi vracejí, i já jsem si s chutí zopakovala školení z trochu jiného oboru, kam jsem ale rozhodně nezapomněla přibalit běžecké svršky a na poslední chvíli i koloběžku a plavky. Zvláště, když vím, že budu téměř celé dny od rána do večera zahřívat židli. A dobře jsem udělala. Při své první cestě zamířím automaticky k místu, kde vidím nejbližší les. Je to kopec naproti celému komplexu Barbory a Jezuitské koleje, kde stál kdysi dokonce i kostel. Nyní jsou tam krásné hladké přírodní cestičky, po nichž se krásně dají běhat rovinky a pilovat technika atletickou abecedou, s výběhy menších i větších kopečků. Zaposilovat si na lavičce s výhledem na probouzející se Barboru (jindy než brzy ráno se tu k běhání nedostanu) je tak příjemnou záležitostí, až snadno zapomenete, že děláte už třicátý či padesátý sed-leh či dřep. Máte-li rádi hrazdičky, je v Sokolské ulici také malé workoutové hřiště.

Jak se běhá z kopce. Čtyři finty stačí, drahoušku?

Nicméně ony cestičky jsem měla brzy proběhané – a co teď? Chytám se červené turistické značky podél Vrchlice. Chtěla jsem původně na opačnou stranu – ale vzhledem k tomu, že zabloudím i na fotbalovém hřišti, vzala jsem to napoprvé po proudu. Cestička měkká a příjemná, ale také ne dlouhá. Dále, už po silnici, dobíhám k další katedrále – Sedlec, nedaleko níž se nachází také kostnice. Je zajímavé, že ze čtyř katedrál v celém Česku jsou hned dvě zde, další v nedalekém Kolíně a jedna pak v Praze. Hezký dojem z cesty mi tu snad trochu kazí jen fabrika na cigarety. O něco hezčí cestu proti proudu si nechávám na další rok, přičemž mezitím si stačím vyběhnout ještě na nedalekou rozhlednu Kaňk.

Prostředí jako z nějaké pohádky.

archiv autorky

Rok se s rokem sešel a objevuji i další cesty. Především tu po červené značce proti proudu říčky Vrchlice. Částečně se kryje s cyklostezkou. Kousek je po zpevněné cestě, kousek po asfaltu a pak se mi odhalují krásné cestičky, zurčící Vrchlice a trosky starých mlýnů podél jejího toku. Ani se nedivím, že se kdysi Jaroslav Vrchlický přejmenoval právě podle ní. Ty mlýny jsou jako z pohádky a připomněly mi Pyšnou princeznu a neméně slavný Dolský mlýn na severočeské Kamenici. Cílem je doběhnout k Velkému rybníku, ať vím, kam si později dojet zaplavat.

A hurá do rybníka!

archiv autorky

První den se mi to ještě nepodařilo, zato další den jsem s překvapením zjistila, že mi k němu chybělo již jen nějakých 350 metrů. A tak jsem si trhla nohou – po obědě jsem měla nějaké slabé dvě hodinky na to, abych si mohla dojet pořádně zaplavat. Jednou jsem ten rybník obeplavala celý kolem dokola a zabralo mi to dobrou třičtvrtěhodinku. Skvělá regenerace a balzám na nervy. Ráno běžmo, po obědě koloběžmo + plavmo. Mlýnů zde bylo kdysi více, ale byly zatopeny, když byla postavena hráz. Ta má na výšku 15 metrů, na šířku 80. Z obou stran vysoké skály, bude tu asi pořádná hloubka. Zajímavá je také část vody, která neteče hlavním korytem Vrchlice, ale kousek vedle – horem. Říká se jí Horní pách. Byly tu koželuzi, kteří se tu při zpracování kůží s potřebnými ingrediencemi postarali o pořádný puch.

Rozpadlá lavička na konci jedné z cest.

archiv autorky

Na koloběžce jsem po cyklostezce dojela do nedaleké Čáslavi. Není to ale problém ani doběhnout, tam i zpátky to dalo přibližně půlmaratonek. To už jsou trochu kopečky. Lákalo mne podívat se po letech na stadión, kde jsem ještě v minulém století byla (rovněž dvakrát) na atletickém soustředění a kde se kdysi proháněla i světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová, ale tak trochu jsem zakufrovala a tak nezbylo než se hned na kraji opět pořádně odrazit a mazat zpátky. Samotným městem se příliš dobře neběží. Je to hodně v kopci a v centru jsou kostky, ale na druhou stranu – není to daleko a dostala jsem se na řadu míst, které mí kolegové navštívili ve svých procházkách. Barbora je vidět prakticky odevšud, a tak jsem vždycky trefila zpátky.

Vanda Kadeřábková-Březinová, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce