Rubriky:

Radíme

Běh se Zemí: Běhejte snadněji a mnohem dál než dříve

27. dubna 2015 08:55 - Praha

Asi pod čerstvým dojmem z běhání na běžeckém páse jsem si při dnešním výběhu uvědomil jednu důležitou věc. Stačí trocha představivosti a běh se stane neskutečně krásnou, lehkou a příjemnou záležitostí.

 

asics.com

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Stačí si představit, že to já neběžím po zemi, ale zem běží proti mně. Když běžíme na běžeckém pásu, ten nám jakoby vnucuje kroky, protože kdybychom je nedělali, dopadli bychom tvrdě na pás. Proto se zdá, že na běžeckém pásu je běhání mnohem lehčí, než ve skutečnosti je.

Bez námahy vpřed

Ale právě skutečný běh můžeme neskutečně odlehčit nastavením mysli na iluzi, že země běží proti nám. Fyzikálně tuhle iluzi zabezpečí mírný, při větší rychlosti větší náklon celého těla směrem dopředu. Hodně důležité je, aby oblast bederně-křížová zůstala napřímená. Je to podobné, jako když se rozjíždíme na segwayi. Také se musíme naklonit dopředu. Čím větší náklon, tím větší rychlost.

Na začátku běhu je dobré několikrát procvičit padání dopředu ve vzpřímené pozici. Nejprve na jednu nohu, pak na druhou. Levou, pravou, levou, pravou... Pak plynule přejdeme z pádů do plynulého pohybu. V tomto momentě vzniká iluze, že se země pohybuje proti nám a my pouze musíme zvedat nohy, abychom neupadli na nos. Spoustu práce při běhu potom za nás udělá gravitační síla. Gravitace je tím motůrkem v „běžeckém pásu" Země.

Běžecký styl: Nechte gravitaci pracovat za vás

Běžecký pás s výmoly

Pokud se nám podaří udržet iluzi, že země nám běží naproti, je to krásná meditace. Když potom běžíme do kopce, země k nám běží shora. Když běžíme z kopce, země k nám vystupuje z hloubky. Máme pocit, jakoby se „běžecký pás" nakláněl, přičemž my jsme na jednom místě a pouze zvedáme nohy. „Běžecký pás" k nám přináší různé nerovnosti jako kořeny, kameny, klacky apod. a my pouze dáváme pozor, abychom dostatečně zvedali nohy.

Pokud je potřeba zvýšit rychlost, nezvyšujeme svoje úsilí, pouze zvýšíme náklon. To nás nutí více zvedat nohy a tím dělat větší skoky. Ale stále je tady stejná iluze, že nám země svojí rychlostí podráží nohy. A tak my běžíme po Zemi a Země nám běží naproti.

Július Pataky, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce