Rubriky:

Radíme

Živě

Může se vám hodit. Vytrvalostní sportovci se lépe koncentrují

1. června 2015 09:27 - Praha

Vytrvalostní sportovci mají lepší schopnost koncentrace. Ukázala to jedna španělská studie. Výzkumníci postupovali následovně. Opatřili si dvě skupiny osob. Jednu složenou z netrénovaných studentů, druhou ze studentů s vysokou mírou trénovanosti.

 

Icebreaker.com

Rozhodujícím kritériem bylo VO2 max a u jedinců posuzovaných jako „trénovaných" tvořilo zhruba dvojnásobek hodnot než u „netrénovaných" studentů. Obě skupiny opakovaně zasedaly k desetiminutovým cvičením na koncentraci.

Výsledky byly více než zajímavé. Vyhodnocování testů probíhalo ve třech blocích po 3:20 minutách a byla analyzována tepová frekvence studentů. U trénovaných atletů došlo jen k minimálnímu zvýšení, zatímco u netrénované skupiny tepová frekvence značně narůstala.

Důvodem je podle vědců udržování rovnováhy mezi parasympatickým a sympatickým nervovým systémem. Z těchto důvodů mohou trénovaní sportovci déle pracovat na úrovni parasympatického nervstva, které pokrývá převážně tělesné funkce starající se o regeneraci organismu a tvorbu energetických rezerv. Stručně řečeno jsou dobře trénovaní jedinci schopni déle udržet pozornost a pracovat ve větším klidu.

S těmito poznatky korespondují také výsledky další studie, podle níž klesá výkonnost s nárůstem stresu či jiné intenzivní duševní zátěže. Podle tohoto výzkumu se sportovní výkon po přestálých zvýšených duševních nárocích zhoršuje v průměru o 6 %. To ale neznamená, že bychom se měli ve dnech stresu běhání zcela vzdát. Právě naopak! Stres odbouráme nejlépe pohodlným klidným dlouhým během. Na jindy necháme pouze intenzivní trénink rychlosti či síly.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce