Rubriky:

Radíme

Živě

TRASA: Z Pece až na vrchol Sněžky - Šest výživných kilometrů k bezbřehé euforii

15. června 2015 14:24 - Pec pod Sněžkou

Čtenáři tohoto článku, máte velké štěstí. Jste totiž u prvního dílu seriálu, v němž vám budeme přinášet ty nejkrásnější běžecké trasy z celé České republiky. Chceme vás totiž motivovat a inspirovat k vlastním výkonům. Protože co může být horší, než válet se doma na gauči a nepustit z ruky dálkové ovládání k televizi, že?! Vzhůru, během v běh!

 

René Kujan, Sport.cz

První trasa, se kterou bychom vás rádi seznámili, vede z Pece pod Sněžkou na nejvyšší vrchol České republiky, tedy na Sněžku. Do výše 1603 metrů. Vypravíme se přímo od parkoviště u turistického infocentra, kudy také probíhá zelená turistická značka, po níž se vydáme.

Už začátek je poměrně ostrý. Z necelých 800 metrů nad mořem se budeme 3,5 km plahočit do výše 1250 m n. m. k Růžohorkám. Slabší povahy mohou zvolit na tomto útulném místě krátký odpočinek, případně zakoupit nějaké to občerstvení. Obecně to ale při takovýchto výbězích nelze doporučit. Raději nezastavujte, hrozí ztuhnutí údů a předčasné ukončení smělého pokusu o výběh!

Z Růžohorek na stanici lanovky Růžová hora budete mít téměř na růžích ustláno. Převýšení na ani ne kilometrovém úseku činí pouhých 60 metrů a cesta je krásná, zpevněná, asfaltová. Na další velice pohodový úsek se můžete těšit hned mezi Růžovou horou a rozcestím Nad Růžovohorským sedlem. Necelých 1,5 kilometru ozdobí převýšení jen 80 metrů ‒ a ta panoramata prosvítající mezi větvemi kosodřeviny, která ruší jen lana kabinové zdviže po pravoboku!

Mapu běžecké trasy na Sněžku najdete zde.

Svým majestátem rozhodně nenechte zacloumat, až se roztrhá mlžný opar a před vašimi udivenými zraky bude defilovat ten krutý vrchol čnící výhružně vstříc mrakům. Na necelém kilometru budete muset překonat více jak 200 výškových metrů. Svah je vyšperkován kamennými schody s ocelovými bočnicemi. A tyto schody vám rozhodně nedají nic zadarmo. Nastává ta správná chvíle vymačkat ze sebe všechno, vzepnout se jako divoký oř a dorazit poslední namáhavý úsek.

Odrážejte se mohutnými skoky a snažte se svůj běh co nejvíce připodobnit ladnému letu číhajícího dravého ptáka. Právě tady můžete nasbírat mnoho obdivných pohledů plavých dívek, pochvalných zafunění obtloustlých a ohůlkovaných turistů i povzbudivých výkřiků v mnoha cizích jazycích.

Vychutnali jste si dokonale svůj kilometr slávy. Teď je na čase vychutnat si třeba hovězí vývar z pytlíku a pořádný škopík čaje, vše zakoupeno na Poštovně a vychutnáno na přilehlé vyhlídce. Nezapomeňte v případě takovýchto zastávek na neustálé udržování tepelného komfortu. Při sezení si vezměte o bundu navíc. A myslete také na to, že každá výprava končí až šťastným návratem na místo startu. A jak se dostaneme dolů? Lanovkou. Anebo je tu ještě jedna možnost ‒ během. Tou samou cestou, nebo se vydáme pro zpestření jinudy. My zvolili tu poslední variantu. A podělíme se s vámi o ni příště.

TRASA
Pec pod Sněžkou ‒ Sněžka
KILOMETRÁŽ
5,8 km
ČAS
pěšky 3:10 hod./během 1:15 hod.
CELKOVÉ STOUPÁNÍ
854 m
CELKOVÉ KLESÁNÍ
25 m
MOŽNOSTI OBČERSVENÍ
Růžohorky, Poštovna na Sněžce
René Kujan, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce