Rubriky:

Radíme

TRASA: Plzní v poklidu mezi třemi řekami

13. července 2015 07:39 - Plzeň

Další běžecká trasa nás zavedla do hlavního města Plzeňského kraje. Jde o několikakilometrovou stezku s množstvím variant, překvapivě blízko centra, překvapivě klidnou. Tady můžete v Plzni budovat svou fyzičku a vytrvalost. Prostoru i čerstvého vzduchu dostatek.

 

René Kujan, Sport.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Když jsem stanul uprostřed Plzně, v samotném centru města oděn do běžeckých trenýrek a funkčního trika, připadal jsem si trochu nepatřičně. Ale opravdu jen chvíli. Až překvapivě rychle ‒ běžec doslova po několika skočných krocích ‒ se člověk ocitne uprostřed zeleně. Nejprve jsem musel jedním okem pohlédnout směrem k dominantě, Katedrále svatého Bartoloměje na náměstí Republiky, ale pak už nic jiného, jen Dřevěnou ulicí vprostřed náměstí na Pallovu ulici, podběhnout magistrálu a pak už jen běžecké labůžo po cyklostezkách a pěšinách Štruncových sadů.

Překvapila mne malebnost zákoutí pod Vodárenskou věží. Vodní nádrž s mostkem pro pěší, kachničky, bujné vodní rostlinstvo, to všechno přispívalo k běžecky svátečnímu ladění brzkého odpoledne. A to vše bylo významně narušeno pohledem na jakousi značně zanedbanou bezdomovkyni neurčitého věku a vlastně i pohlaví, kterak si vyzouvá škrpály a jímá se svá velmi znečištěná chodidla cachtat v průzračné vodě nádržky. Narůstá ve mně strach, aby z toho kachničkám neslezly plovací blány. Není to hezký pohled. Časté mytí krátí žití, to je jasné, ale toto byl antihygienický extrém.

Rychle zapuzuji nevábný obraz ze své mysli a raději následuji naučnou stezku Údolím Radbuzy, abych ji ‒ poté co po pěší lávce přeběhnu Mži ‒ vyměnil za naučnou stezku Údolím Berounky. Plzeňáci tu mají nějak moc řek, napadá mne, nevím ani proč. Nacházím se vlastně na samém soutoku Radbuzy a Mže, přesně tam, kde se z jejich vod rodí Berounka.

Mapu celé trasy si prohlédněte zde.

Následuje kolečko kolem sportovního komplexu všemožných hřišť a kurtů. Zahlédnul jsem také venkovní horolezeckou stěnu s úctyhodnými převisy. Nejprve pohodlná zpevněná cesta, poté „singletrack" mezi kopřivami a hojnou travou. Změna je život a přírodní povrch je lepší pro vaše chodidla i klouby. Když se má cesta začíná znovu ohýbat na jihozápad, opouštím naučnou stezku Údolím Berounky, přebíhám zpět Mži a naučnou stezkou Údolím Mže a kolem dalších tenisových kurtů uzavírám osmičku ve Štruncových sadech u podchodu.

Samotná osmička má 3,3 km a převýšení několik málo metrů. Asfaltové cesty podél řek jsou lemovány šotolinovými stezkami, které jsou jednak příjemnější na běhání, jednak ještě blíže poklidně šplouchajícím a bublajícím vodám. Nemohu odolat a dávám si celou osmičku ještě dvakrát. Opravdu pěkný kousek přírody uprostřed krajské metropole. A když navíc budete mít štěstí jako já, ucítíte mezi přírodními pachy také jemnou bramborově nasládlou vůni pivovarského sladu.

KILOMETRÁŽ
3,3 km
CELKOVÉ STOUPÁNÍ
40 m
CELKOVÉ KLESÁNÍ
40 m
René Kujan, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce