Rubriky:

Radíme

RECENZE: Běhání s Keňany aneb Cesta za tajemstvím nejrychlejších lidí planety

2. září 2015 13:17 - Praha

Chlapík s podivným jménem Adharanand Finn, londýnský rodák, se na půl roku stěhuje i se svou početnou rodinou do Keni. Je nadšeným běžcem, reportérem jednoho z nejčtenějších odborných časopisů, a tak chce objevit tajemství nejlepších vytrvalostních běžců světa. To zní jako skvělý nápad, co říkáte?

 

René Kujan, Sport.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Skutečnost, že téměř všichni vítězi světových maratónů jsou Keňané, navíc více méně členové jednoho a toho samého kmene, není střeženým tajemstvím. Proč je ale tomu tak? Autor se na to snaží přijít. S jakým výsledkem? Zpovídá světové běžecké špičky, svérázné trenéry, kouče, manažery i chudé kluky, co běhají dennodenně deset kilometrů do školy. Zkouší trénovat s těmi nejlepšími, jíst a žít jako oni a zlepšovat svoje výkony.

Jednoduchý recept

Hned na úvod si řekněme, že neexistuje jednoduchý, univerzální recept jak se stát dobrým běžcem. Finn ve své knize odhaluje mnohé faktory, které z Keňanů dělají ty nejlepší. Ale až jejich součin dává výsledek světových prvenství. Abychom nebyli příliš pesimističtí: Mnoho z těchto faktorů můžeme také využít pro naše zlepšení. Možná se nestaneme světovou běžeckou velmocí tak jako Keňa, za pokus to však rozhodně stojí!

Pojďme poodhalit roušku tajemství: Keňané běhají po nezpevněných cestách, beton a asfalt nemají rádi. Od útlého dětství běhají z nutnosti poměrně dlouhé trasy, a to naboso. Hlavní součástí jejich jídelníčku tvoří fazole, rýže, kukuřice. Žijí velmi prostě, často bez elektřiny nebo tekoucí vody. Pokud se věnují běhu, věnují se mu se vší vážností. Moc tréninky neanalyzují a raději do tréninků dávají všechno.

Pozor na taxikáře!

V knize se dočtete o hromadě dalších komponentů do skládačky úspěšného běžce. Určitě je velmi motivující také žít a trénovat mezi nimi. Keňské městečko Iten je doslova přecpáno běžeckými kluby. A taxikáři si tam stěžují na běžce, protože jich je v ulicích tolik, že nemohou řádně vykonávat svou profesi (pravděpodobně návod, jak konečně a definitivně zatočit s pražskými taxikáři). Ještě že je nenapadlo sepisovat proti běžcům petice z důvodu úbytku zákazníků v důsledku rozšiřování konkurenčního způsobu dopravy!

V knize není nouze ani o vtipné momenty střetu dvou kultur. To třeba když autor omylem vytočí špatné telefonní číslo na vítěze jednoho z prestižních maratónů ‒ a dovolá se jinému vítězi jednoho z prestižních maratónů. Toto se asi může opravdu stát jen v Keni.

A co my?

Ještě než společně s autorem tuto východoafrickou zemi opustíme, abychom zjistili, zda Finn dosáhl zlepšení a podařilo se mu některé získané poznatky přetavit do své běžecké praxe, se dozvíme to největší tajemství keňských běžců. Pravděpodobně už nikdy nedosáhne vytrvalostní atlet s bílou pletí kvalit svých afrických bratrů v běhu. Zatímco my tady v Evropě běháme pro zábavu, prestiž, slávu, Keňan běží téměř doslova a do písmene o život.

Kniha Běhání s Keňany je v mnohém inspirující. Čtenáře-běžce nutí k zamyšlení, a společně s autorem k přemítání, co ještě lze na tom našem pobíhání zlepšit. Buďme připraveni i na eventualitu, že dospějeme až do bodu, kdy se rozhodneme opustit všechny ty výdobytky nejmodernějších technologií a konečně začneme prostě a pořádně ‒ běhat.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
 • Fin Adharanand: Běhání s Keňany - Pátrání po tajemství nejrychlejších lidí planety
René Kujan, Sport.cz

Četli jste Běhání s Keňany? Jak se vám kniha líbila?

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce