Rubriky:

Radíme

Běh a píchání v boku. Chce to správně dýchat

14. září 2015 07:34 - Praha

Přes letité zkušenosti se mi to občas podaří – dostaví se staré známé píchání v boku. Začátečnická chyba, že? Chyba, kterou můžeme správným dýcháním ovlivnit. U dýchání je důležitý rytmus. Při nadechování a vydechování byste měli udržet určitý poměr, který byste neměli měnit - bez ohledu na to, jak rychle běžíte. Ale pozor! Správně dýchat nestačí jen u běhání, je velmi důležité i při dalších činnostech v každodenním životě.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Co píchání v boku vlastně způsobuje?

Odpověď není úplně jednoznačná a vědci se o ni přou. Jedni lékaři jsou totiž přesvědčeni, že jde o křeč bránice, která nemá dostatek kyslíku. Ti druzí zase tvrdí, že jde o bolestivé napínání vazivových úponů, kterými jsou k bránici přichycena játra a slezina.

Podle první teorie dochází k píchání v boku tehdy, když nadměrné tempo běhu způsobí nedostatečné prokrvení bránice. V momentě, kdy se běžec snaží dýchat ze všech sil, tlačí na bránici navíc i plíce.

Druhá teorie kalkuluje s tím, že při nesprávném způsobu běhu poletuje slezina a játra v břišní dutině. Vazivové pruhy, které je přidržují, ale mají jen pomocnou závěsnou funkci. Proti otřesům při technicky nedobrém běhu jsou ale bezmocné. Tyto orgány jsou velmi prokrvené, a proto i těžké. Zkušeného běžce prý v boku nepíchá, protože umí zkoordinovat práci břišních svalů s dýcháním a došlapy. Správně pracující břišní stěna dokáže pomocí nitrobřišního tlaku orgány patřičně podepřít.

Teorií je víc

Při jednom z výzkumů vědci pozorovali více než 150 sportujících mužů a žen, a přitom zjistili, že ti, kteří běhají nebo rychle chodí lehce předkloněni dopředu, mají větší sklon trpět nepříjemnými bolestmi v boku.

Může za to tedy špatné držení těla?

Z výsledků vyplývá, že čím horší bylo držení těla účastníků studie, tím prudší a bolestivější bylo píchání v boku při běhu. Lékaři to vysvětlili takto: Špatné držení těla, v tomto případě předklon, zvyšuje tlak na dutinu břišní a na orgány, které se v ní nachází. Kvůli tomu dochází při pohybu k neustálému tření. To zase způsobí přepětí některých svalů a také vazů (které drží orgány na svém anatomicky správném místě) a to vyvolá dobře známou píchavou bolest.

Vědci proto doporučují hlídat si při běhu držení těla – záda by podle nich měla být rovná. Záleží také na jídle. Píchání v boku můžete předejít i tím, že před během nebudete jíst těžká jídla. Zmírníte tím tlak na dutinu břišní.

Co s tím? Jenže co když už vás píchat v boku začalo?

Zpomalte tempo nebo si udělejte krátkou pauzu na vydýchání. Pomůže také, když při nádechu zvednete paže nahoru a při výdechu je necháte zase klesnout. Osvědčil se i takzvaný protitah, tedy dát ruku za hlavu a vyklonit se na opačnou stranu, odkud přichází bolest.

Markéta Lyachová, Sport.cz

Trápí vás někdy při běhání píchání v boku?

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce