Rubriky:

Radíme

Komprese a dál: Jste to, čemu věříte

11. listopadu 2015 07:01 - Sydney

Mnoho běžců i vědců přísahají na prokazatelné účinky kompresních návleků či podkolenek, mnoho běžců i vědců se těm prvním vysmívají. Protinožci z Australian Institute of Sport ale před nedávnem přišli s dalším zajímavým výzkumem a mezi sledované faktory se snažili zařadit také očekávání, předpojatost testovaných osob.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Dvanáct běžců navlékli do kompresních podkolenek a nechali je běžet pětikilometrovou trasu. Následovala hodinová pauza a znovu pět kilometrů. Z probandů bylo sedm naladěno vůči kompresním pomůckám pozitivně, zbylých pět k nim mělo neutrální nebo dokonce negativní vztah. A výsledky?

Víra tvá tě uzdravila

Běžci, kteří věřili, že jim podkolenky přinesou pozitivní efekty, byli ve druhém kole o trochu rychlejší (v průměru o čtyři vteřiny). Skeptická část běžců dosáhla průměrného zhoršení času o zhruba 18 sekund. To ovšem byly veškeré rozdíly zjištěné mezi oběma skupinami. Ve spotřebě kyslíku, změnách tepové frekvence nebo změnách subjektivní zátěže nebylo možné najít žádné odchylky.

ČTĚTE TAKÉ: Kompresní návleky: Opravdová pomoc, nebo jen marketingová bublina?

Dalším zajímavým zjištěním byl fakt, že stupeň vyčerpání a svalových bolestí byl před druhým během nižší, když měl předtím běžec kompresní podkolenky na sobě - a to bez rozdílu mezi skeptickou a optimistickou skupinou. Vypadá to tedy, že komprese pro regeneraci jednoznačně funguje. Ale to, zda nám pomůže také při samotných závodech, je jen v naší hlavě, v našem naladění. (Vědci tomu říkají „efekt placebo".)

Na co myslíš?

Nemělo by nám ale uniknout ještě jedno poselství, napsané v případě tohoto výzkumu mezi řádky: Pouhá naše mysl může signifikantním způsobem ovlivnit naše tělo, jeho výkony. Samotná představa dosažení našeho cíle nás k němu přibližuje! Zkuste o tom popřemýšlet při svém příštím běhu. Můžete být všechno, co chcete...

TESTOVALI JSME:
Kompresní návleky na lýtka
Kompresní návleky na stehna
Kompresní podkolenky

kü, Sport.cz

Věříte, že kompresní oděvní součástky zlepšují váš výkon?

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce