Rubriky:

Radíme

TEST: Podkolenky SLS3 FXC ‒ odolná a kvalitní komprese z Ameriky

8. ledna 2016 14:11 - Praha

Svým skeptickým postojem k používání kompresních oděvních součástek při výkonech se nikterak netajím. Pokud má sval řádně pracovat při velkém zatížení, myslím, že není dobré ho přiškrtit. Abych ale nebyl příliš zaujatý a jednostranný, dal jsem těmto kompresním podkolenkám šanci. Na zhruba 25 kilometrech zčásti v terénu, zčásti po asfaltu sloužily dobře, ovšem jak v kterých ohledech.

 

www.sls3.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Příjemná komprese byla znát, ponožka vhodně obepínala nejen holeň a lýtko, ale dobře a pohodlně sedla také v oblasti chodidel. Propracovaná pata i špička patří určitě k tomu lepšímu, co jsem měl kdy na sobě. Podkolenky také snižují vibrace svalů při běhu. Se zvyšováním přívodu kyslíku a oddalování nástupu únavy ale bohužel nemohu s výrobcem úplně souhlasit. Z objektivního i subjektivního hlediska můj výkon ovlivnily negativně. Jak já sám, tak kamarád, s nímž jsem běžel (aniž by věděl, že mám na sobě nějaké kompresky), jsme si všimli, že můj výkon je znatelně nižší.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Běželo se mi hůře, byl jsem pomalejší a lýtka jako pytlíky olova. Poslední kilometry byly ve znamení křečí do lýtek, a to nejsem na křeče nijak náchylný, ani jsem se nedopustil žádné větší dietetické chyby (alkohol a pod.). Asi nejsem ten správný člověk na běhání v kompresi.

To ale neznamená, že co nefunguje u mě, nemůže fungovat u vás. Právě komprese při výkonech je velmi individuální záležitostí. Někdo třeba také nedá dopustit na bavlněné tričko, druhý běhá zásadně v merinu, jiný na sebe nenavlékne nic jiného než funkční prádlo. Za jejich cenu na českém trhu považuji pořízení podkolenek FXC byť i na „pouhou" regeneraci za velice dobrý nápad. Vysoká kvalita v podstatě zaručena, když vezmete v potaz, že americká firma je v rukou Němců. Testované kompresky jsou „Made in USA".

Petr Vabroušek, elitní triatlet: Sám kompresní doplňky hojně používám. Nemálo světových elitních běžců v kompresních podkolenkách nebo návlecích běhá i regeneruje. Z poslední doby se mi vybavuje třeba Meb Keflezighi, který na kompresky nedá dopustit ani při závodě, a v New Yorku právě zlomil světový rekord v maratónu nad 40 let ‒ v kompreskách.

Dobrá, ověřil jsem si, že na běhání v kompresi nejsem. I když i to není úplně pravda. Pokud jsem unavený, vyčerpaný, a přesto musím podávat nějaké výkony (dlouhá trasa bez přílišných nároků na rychlost), rád je využiju.

V případě regenerace jsem naopak zapřisáhlým příznivcem komprese a mohu z vlastní zkušenosti odsouhlasit tvrzení výrobců o rychlejší regeneraci, rychleji nastupující pocity lehkosti a svěžesti. Svaly po výkonech tolik nebolí a projevy únavy mizí rychleji. U SLS3 FXC jsem hodně ocenil i snadnější navlékání než u jiných kompresních podkolenek. Výrobce si k mé velké radosti dal také dost práce s propracováním podkolenky od kotníků dolů. Vyměkčení a komprese jsou na těch správných místech a působí velmi příjemně.

PLUSY
snadnější navlékání
dobře pojednaná komprese chodidla
kvalitní, odolné zpracování
dobrý poměr cena/výkon
MÍNUSY
značení levé a pravé podkolenky by mohlo být výraznější
ženy by možná uvítaly více barevných variant
CENA
pod 1000 korun

Celkově se zpracování jeví jako dosti odolné. Nemusíte se tudíž bát použít podkolenky i do těžkého terénu (pokud vám tedy vyhovuje komprese při výkonu). Také černá barva je velmi praktická. Pokud ale patříte spíše k „salónním běžcům", k dostání jsou též v bílé.

Pro účely regenerace jsou podkolenky určitě vhodnější než samotné návleky. Stupňovaná komprese tak může plynule přecházet od nejzazší špičky nohy přes kotníky po holeně a lýtka, zatímco návleky vám nechávají chodidla ležet ladem. Návleky jsou zase nejvhodnější pro někoho, kdo v kompresi opravdu hodně běhá. Prodřené ponožky tak může libovolně měnit, aniž by přišel o (poměrně drahé) návleky. A návleky ocení také běžci, kteří mají své oblíbené běžecké ponožky, kterých se nehodlají vzdát, a zároveň touží po kompresi.

TESTOVALI JSME TAKÉ:
Kompresní návleky CompresSport R2
Kompresní podkolenky Kalenji jdou regeneraci naproti
Kompresní tryčko Under Armour

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Komprese a dál: Jste to, čemu věříte
Kompresní návleky: Opravdová pomoc, nebo jen marketingová bublina?
Cestujete daleko? Přibalte si kompresky!

René Kujan, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce