Rubriky:

Radíme

Prahou budou utíkat vězni

15. února 2016 09:34 - Praha

Ano, opravdu. Prahou poběží lidé ve výkonu trestu, ale také bývalí odsouzení, příslušníci vězeňské služby, ředitelé velkých firem. Nemusíte se ale bát. Ředitelé vám neublíží. A ti ostatní také ne. Všichni totiž poběží pražský maratón v rámci projektu Yellow Ribbon, jenž si vzal za úkol bořit předsudky.

 

RunCzech

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Žlutá stužka má symbolizovat podporu bývalých vězňů, lidí, kteří se třeba pod tíhou těžkého osudu neudrželi a sklouzli na špatnou stranu nakloněné roviny - a dnes by potřebovali naši pomoc s návratem do společnosti. Tím, že se začlení do veřejného běhu společně s těmi, co jim už pomáhají, chtějí upozornit společnost na svou nelehkou situaci a ukázat jim, že i oni se mohou dát na správnou cestu.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Organizátor největších českých běhů se rozhodl začlenit projekt do své nejpopulárnější akce. „Chceme podporovat určité společenské hodnoty a Yellow Ribbon Run reprezentuje jednu z nich. Ti lidé vědí, že udělali chybu, odpykali si za ni svůj trest a nyní je na nás, abychom jim umožnili důstojný návrat," říká Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech. Podporu ale může vyjádřit také každý maratónec, který si v den pražského maratónu na svůj trikot připne žlutou stužku. Pět a půl tisíce jich vyrobí právě sami odsouzení.

Nápad má svůj původ v Singapuru, kde je poměrně jednoduché dostat se do nápravného zařízení. Návraty zpět ale už tak jednoduché nebývají. Proto jim dlouhá léta pomáhá se znovuzačleňováním také Yellow Ribbon Project. U nás má svého pokračovatele v osobě Gabriely Slovákové, ředitelky ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Právě odsud se na start maratónu postaví tři ženy, jeden účastník bude z kuřimské věznice a účast přislíbili také tři bývalí odsouzení.

ČTĚTE TAKÉ: Veterán se blíží k hranici nemožného. Na počest své mrtvé spolubojovnice

Maratón v Praze je prvním závodem světového formátu, který se do projektu zapojuje. „Naším cílem je povzbudit zaměstnavatele a ukázat, že i propuštěný vězeň může být vděčným a spolehlivým zaměstnancem," říká Slováková, která věří, že práce s vězni má svůj velký smysl.

A proč právě žlutá stužka? Je to symbol naděje z písně Tie a yellow ribbon round the old oak tree. Tuto píseň vypráví někdo, kdo se po odsezení trestu vrací zpět a není si jistý, zda je doma vítán. Píše tedy dopis své lásce s prosbou, aby uvázala žlutou stužku na dub před domem, pokud ho chce zpět ve svém životě. Když kolem projíždí autobusem, vidí 100 žlutých stužek uvázaných okolo starého stromu.

René Kujan, Sport.cz

Zapojíte se do projektu a přizdobíte se žlutou stužkou?

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce