Rubriky:

Radíme

Nevidomý horolezec šokuje kamarády. Nebojí se extrému ani pomoci dětem

18. února 2016 09:06 - Stříbrná Skalice

Jan Říha byl poměrně známý fotbalista. Československý reprezentant. Určitě byl, o tom není pochyb. Když se ale řekne Jan Říha dnes, vybaví se mi někdo úplně jiný. Horolezec, sportovní nadšenec, maratónec. Zlezl nejvyšší horu Ameriky Aconcaguu, Kilimandžáro, Elbrus, Mont Blanc a mnoho dalších. Jeho počiny by nebyly zdaleka tak zvláštní, kdyby všechno neabsolvoval jako nevidomý. Nikdy při svých extrémních počinech ale nepřestával myslet na ostatní.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Na některé z vrcholků se dostal jako první nevidomý lezec v historii. „Je až neuvěřitelné, na čem je ochoten stát. Asi je to tím, že na to nevidí," obdivovali se mu drsným horolezeckým stylem kamarádi. Honza si jen skromně pochvaloval, že nemá závratě ani strach z výšek. „Jenom" u zlézání hor ale nezůstalo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Chtěl zemřít, teď láme světové rekordy. Zachránila ho máma

Jan Říha se rovněž zařadil mezi několik málo úspěšných nevidomých maratónců, přičemž sparingpartnerem mu častokrát bývá jiný extrémní Jan, Jan Škrabálek. Člověk, který je více ve vzduchu než na zemi a na svém paraglidu létá například extrémní závody přes celé Alpy, kde samozřejmě nějaké to náročné běhání v horách také přichází na řadu. S trasérem Škrabálkem absolvoval Jan Říha třeba i stokilometrový Běh pro Abilympiádu na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

"Jak šel čas, pomalu ale jistě jsem si uvědomoval, že se nemohu jen litovat, ale že chci svému okolí a hlavně sobě ukázat, že něco dokážu."

"Dřív jsem viděl i obrysy, pak se to ale ztratilo," říká Honza. „Teď vidím jen světlo a tmu. Podle mě je lepší, když jsi nevidomý odmalička," shrnuje sportovec lakonicky svůj osud. Nezoufá si, nestěžuje, myslí raději na jiné. Letos kupříkladu pořádá už třetí ročník běhu Od nevidim do nevidim, a to ve své domovské Stříbrné Skalici. Pokud se přijdete zúčastnit závodu na 12 nebo 5,5 kilometru, či případně vezmete i své děti na gratis dětský kilometrový závod, buďte si jisti, že všechny peníze z vašeho startovného půjdou na podporu Dětského domova Sázava. Na začátku dubna tak můžete více než příjemným způsobem vklouznout do rozjíždějící se běžecké sezóny.

Každopádně mnoho sil a dobrý běh!

Charitativní běh Od nevidim do nevidim
9. dubna 2016
Stříbrná Skalice
registrace na všechny závody od 9:00
start dětského běhu 9:40
start závodních běhů 11:15
startovné 200-300 korun, dětský závod zdarma

Více informací o bězích

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce