Rubriky:

Radíme

Živě

Koleno může být problém. Zkuste jednoduchou prevenci v deseti minutách

3. března 2016 07:38 - Praha

Bolest kolena je pro běžce problém. Přetížení se občas nevyhne nikdo, proto není špatné myslet na prevenci. Můžete rozjet kilometrový kolotoč, ale o tělo se nesmíte zapomenout starat. Problém s čéškou, bolest při pohybu, zánět. Někdy stačí po výběhu zaledovat, odpočinout si, ale abyste předešli opakovaným trablům, je dobré oblast okolo kolena posílit. A ne jen tuto část. Zapojte kvadricepsy, hamstringy, postranní svaly na nohou, lýtka. Čím pevnější celý svalový korzet, tím menší šance na zranění. Vše souvisí se vším.

 

Petr Hloušek, Právo

Dřep

Jenže trochu jiný. Žádný pohyb, ale statický. Jen se opřete zády o zeď a nohy dejte do úhlu 90 stupňů, stehna jsou poté vodorovně se zemí. Nohy nechte na šířku ramen a chodila držte celou plochou na zemi. V této pozici vydržte 30 - 60 sekund, poté vstaňte. Takto proveďte tři série. Aby byl tento cvik náročnější, střídavě zvedejte jednu patu na několik sekund. Navíc procvičíte i lýtka.

Hamstringy

Zkrácené zadní části stehen, které navíc nejsou dostatečně svalově vybaveny, mohou být katastrofou pro běžce. Proto protahování má svůj význam. Přitom jde o snadnou pozici, i když možná na začátku se budete obtížněji dostávat do předepsané polohy.

Při tomto cviku uvolníte hamstringy a ramena zároveň. Nohy opět na šířku ramen, ruce dejte za záda, spojte dlaně, předkloňte se, co nejvíce vám rozsah dovolí. Nohy nechte natažené a ruce se pokuste vytáhnout co nejvýše nad hlavu. Protáhnete zadní část stehen, kolena „zjemníte". Pokud je tlak příliš intenzivní, ruce uvolněte. Pokuste se vydržet třicet sekund, uvolněte se a pomalu se vraťte do strečinkové pozice. Takto opakujte třikrát.

Lýtka

Při tomto cviku zapojíte celou nohu, ne jen koleno. Opřete se rukama o zeď v úrovni ramen. Jednu nohu pokrčte, druhou natáhněte a držte vzadu. Takto celým tělem zkuste tlačit do zdi po dobu třiceti sekund. Následně vyměňte pozici. Takto opakujte třikrát na každou nohu.

Postranní svaly

Mnoho lidí zanedbává své postranní svaly, což může znamenat, že svaly kolem kolenního kloubu mohou být oslabeny. Zkuste zapojit laterální trénink do své rutiny, pomůžete sami sobě. Zkuste dělat střídající boční výpady, aby posílily svaly v oblasti hýždí, boků a stehen.

Nohy více rozkročte a předkloňte se. Pravou nohu pokrčte a levou do strany natáhněte. Levá ruka se při tomto pohybu dotkne pravé špičky boty, pravá jde za tělo. Takto provádějte pohyb z jedné strany na druhou. Hrudník udržujte stále propnutý a hlava směřuje nahoru. Váhu udržujte na patách a tlačte vždy do nohy, která drží stabilitu celého těla. Takto proveďte deset opakování na každou stranu, celkem tři série na každou nohu.

lik, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce