Rubriky:

Radíme

Proti depresím pomáhá i pohyb. Žena poběží 13 maratónů ve 13 dnech

29. března 2016 09:05 - Praha

Deprese. Jedno slovo, které dokáže změnit celý život. Ví to i Nina Jakinsová z australského Queenslandu, která se rozhodla pro epickou výzvu, aby získala více prostředků, informací a povědomí o této psychické poruše. Za třináct dnů hodlá uběhnout třináct maratónů. Proč ona? Lékaři u ní depresi diagnostikovali.

 

abc.net.au

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Celkem ji čeká 630 kilometrů za 312 hodin. „Fyzicky jsem v pořádku, psychicky to bude výzva, budu ale připravena," citoval server abc.net.au Jakinsovou. „Jako každá jiná osoba, která trpěla depresemi, jsem byla dost v krizi. Je to tak vysilující a ochromující. Dopad na můj život je obrovský."

Každý den Jakinsová podniká kroky ke zlepšení svého duševního zdraví. A běh je toho součástí. „Cvičení je dobré, vyčistí mi hlavu na celý den a dá mi také energii. Lidé s depresemi nemají energii na nic. Takhle já jdu hned ráno a udělám, co musím udělat," popsala svůj sportovní rituál Australanka.

Jakinsová v současné době běhá pět dní v týdnu a svoji výzvu třinácti maratónů ve třinácti dnech plánuje spustit v červnu. „Fyzicky jsem v pořádku, psychicky to bude výzva," zopakovala ještě jednou, jako by si chtěla porci 630 kilometrů znovu připomenout.

Možné příznaky deprese
• Pocity beznaděje, bezmoci
• Změna spánku
• Hněv, podrážděnost
• Nadměrný pláč
• Změna chuti k jídlu, váhový úbytek, přírůstek
• Ztráta energie
• Izolace od okolí
• Bezohlednost

„Každý v životě zažívá vzestupy a pády, ale někdy nás mohou pocity vtáhnout do temného místa, kde si myslíme, že neexistuje žádná cesta ven. Co vím jistě, když člověk má deprese, je nejlepší požádat o pomoc," napsala před časem pro server runnersworld.com Jenny Hadfieldová, která konzultovala přítelův problém s odborníkem.

Na celém světě trpí depresemi přes 121 miliónů lidí. Ve vyspělých státech se odhaduje podíl depresivních lidí mezi 5 a 7 procenty populace. „Zdravý životní styl, jehož součástí je i pravidelný pohyb, má při léčbě deprese své nezastupitelné místo. Nemusí se přitom jednat o zvedání desítek kil v posilovně nebo běhání maratónu. I pouhá odpolední procházka na čerstvém vzduchu může navodit blahodárné léčebné účinky," napsal zase server psychologie.cz.

Pravidelné běhání pomáhá i Daliboru Gondíkovi, u kterého lékaři objevili epilepsii. „Běh je má každodenní radost, kterou beru jako dar," řekl český moderátor a herec, který se  chystá na štafetový závod do Stromovky, který se poběží 19. dubna.

lik, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce