Rubriky:

Radíme

TEST: Veganské sandály Vivobarefoot Eclipse

27. května 2016 13:18 - Praha

Prý se k nám ženou tropická vedra, a tak je třeba zauvažovat, jestli je našim chodidlům v těch ponožkách a botách s omezenými možnostmi odvětrávání skutečně dobře. Někdo by si třeba mohl říci, že není, a zkusit běhat třeba naboso. Jiný si ale netroufá, nebo potřebuje do nástrah velkoměsta mít alespoň plosku nohy krytou. Oba dva by mohly uspokojit nové sandály od britského výrobce.

 

, Sport.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Vivobarefoot vycházejí z prastaré koncepce samotného předobrazu renesanční osobnosti Leonarda da Vinci. Ten totiž tvrdil, že lidská noha je mistrovským inženýrským dílem přírody. A pokud něco považujete za mistrovské dílo, už to nemůžete moc vylepšovat, upravovat, podpírat a spíš se snažíte tomu moc nepřekážet. Takové jsou i nové sandály.

Obecně se výrobce snaží přírodě do práce moc nezasahovat a nechat chodidlo pracovat tak, jak bylo zvyklé po tisíce a tisíce generací. Všechny boty Vivobarefoot mají široké špičky, odpovídají tak skutečnému tvaru chodidla více než jiné a nechávají prostor pro práci příčné klenby. Jsou flexibilní všemi směry a nenesou žádné výztuhy ani podpěry. Jejich podrážka bývá velmi tenká, bez jakéhokoli dropu, výškového rozdílu mezi patou a špičkou. Chodidla tak mohou fungovat nejpřirozenějším možným způsobem. Pracují a posilují své šlachy, svaly, úpony.

Sandály Eclipse v tomto směru nijak nevybočují. Jsou určené do parného léta či pro milovníky holých nohou do všech ročních období. Boty vlastně tvoří pouhá podrážka s upínacími i pásky. Samotná podrážka působí velmi odolným dojmem a skutečně velmi odolná také je. Výrobce dokonce deklaruje speciální ochranu odolnou proti jejímu propíchnutí. Vzorek je tvořen drobnými šestiúhelníky různých velikostí a je poměrně mělký. Na jednu stranu není náchylný k zachytávání kamínků nebo jiných nečistot, na druhou stranu dobře drží na široké škále povrchů, a to i za mokra. Za zvolenou směs si v tomto směru sandály zaslouží velkou pochvalu.

Do jednolité gumy je shora vlepena protiskluzová vložka, takže nohy nemají tendenci v botě klouzat, ani když jsou samy mokré. Průběžný pásek je k podrážce uchycen mezi palcem a ukazovákem. Obtáčí patu a vrací se přes nárt ke svému počátku pomocí oka s logem výrobce a plastové spony. Pásek je pružný, na místech, kde probíhá podrážkou, je dále podšit jemnou odolnou textilií. Může trochu nasáknout, ale nezdá se, že by mu to nějak vadilo.

PLUSY
podporují přirozenou funkci nohou
odolné
podrážky drží i za mokra na nejrůznějším povrchu
v podstatě bezúdržbové
MÍNUSY
citlivější jedince může po čase pásek dřít
CENA
pod 1600 korun

Celkově jde o boty velice odolné, velmi schopné odolávat různým podmínkám. Dobře a snadno se udržují. Pokud už je někdo zvyklý na bosý běh nebo podobné záležitosti, neměl by mít problém s nulovým dropem a přetěžováním lýtek, achilovek. Osobně jsem měl potíže pouze s páskem mezi prsty, který mne po delší době nepříjemně dřel. Na chůzi a podobné denní aktivity tak byly boty ideální, běh v nich ale z tohoto důvodu probíhal pouze na kratší vzdálenosti, v rámci několika málo kilometrů. Producent navíc označuje sandály jako veganské, takže jsem samozřejmě rád, že při jejich výrobě nebylo ublíženo žádnému masu.

TESTOVALI JSME TAKÉ:
Originál každým coulem - boty Saucony Nomad TR
Uleťte si do vesmíru s botami Nike LunarEpic Flyknit 
Boty na trail, které nepodklouznou? Kalenji Kiprun Trail XT5 nezklamou

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce