Rubriky:

Radíme

TEST: Boty Newton Distance 5 - energie, která se neztratí

15. února 2017 12:30 - Praha

Řekli byste si, že na botách, byť by byly běžecké, už toho moc vymyslet nejde, a tudíž vás nemají už dávno čím překvapit. To jste ale patrně ještě neměli v ruce, ale hlavně na noze běžecké boty Newton, pro něž je typické, že jsou v máločem typické. Jednoznačně je poznáte za šera i poslepu. Svou konstrukcí jsou natolik výjimečné, že vlastně vytváří vlastní speciální kategorii běžeckých bot.

 

newtonrunning.com

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Podobně jako u ostatních modelů této renomované značky z amerického Boulderu, i těmto běžeckým botám je potřeba dát trochu času, než si na sebe zvyknete. Ale jak praví jedno přísloví, trpělivost růže přináší. Platí to i u této běžecké obuvi.

NECHTE SE INSPIROVAT: 6 kouzelných triků, jak vám boty vydrží (mnohem) déle

Oproti svým předchůdcům, na Distance 5 navýšili vývojáři počet speciálních (pro Newton typických) výčnělků (tzv. P.O.P.1+) na pět, které fungují jako malé trampolínky. V dopadu a odrazu účinně pracují s energií, kterou do každého kroku vkládáte a zvyšují tak dynamiku běhu. Jeden z testerů, přední tuzemský maratonec Petr Pechek řekl, že v těchto botách měl pocit rychlosti, který u jiných bot nezažil. Potvrzuje tak teorii Newton Running, který má tento model ve své nabídce jako vlajkovou loď rychlosti.

Výše popsaná technologie akce/reakce podporuje náš původní styl běhu, bez zbytečných přegelovaných polštářů v patní části boty a soustředí se na co nejpřirozenější styl běhu. Třetí Newtonův zákon tak vstupuje do běžeckého světa: Proti každé akci vždy působí stejně velká reakce opačným směrem.

Běžci, pro něž je zkušenost s botami Newton premiérou, by měli vzít v potaz její odlišnost oproti jiným značkám. Hlavně díky výše zmíněné technologii a celkové konstituci bot. Model Distance 5 je vhodný k rychlým tempovým tréninkům, ale určitě nezkazíte nic tím, když si je obujete i na závod. Když to bude start závodu delší distance, mějte na paměti, že je potřeba nechat nohu a celý pohybový aparát si na boty postupně přivyknout. Není neobvyklé, že si běžci po prvních kilometrech stěžují na bolest v lýtkových svalech, která ovšem po lepším seznámení odezní.

PLUSY
dynamika
odolnost
lehkost
prodyšnost
reflexní prvky
MÍNUSY
pohyblivý jazyk
nevhodné do náročnějšího terénu
VÁHA
396 gramů (pár v pánské velikosti US 9)
DROP
2 mm
CENA
3900 korun

Střih těchto tempovek je určen pro sportovce s širším typem chodidla, lidé s užším chodidlem mohou mít pocit, že jim noha v botě trochu „plave." Na jejich obranu je ale potřeba říci, že boty dobře reagují na povrch a terén. Domácím prostředím je pro ně zpevněná, lesní, či asfaltová cesta. V náročnějším, nedej bože kluzkém blátivém terénu se bota stává spíše soupeřem, podélné výčnělky podrážky zvyšují riziko nečekaného skluzu. Lepší je to paradoxně v seběhu, než při výběhu do kopce.

Barevná kombinace stříbrné a zelené s červeným logem firmy je designově vyvážená. Praktickou výhodou je bezešvost srvšku, což eliminuje protržení, časté u ostatních běžeckých bot. Prodyšná síťovina patří mezi další přednosti, stejně jako inovovaný tvar plochých tkaniček. Reflexní prvky, rovnoměrně rozmístěné po celé botě, umožňují vaši dobrou viditelnost i při výbězích za šera a tmy, což se v zimních měsících skvěle hodí. Trochu horší je to s jazykem, který má tendenci při běhu putovat po nártu a tvořit tak odřeniny. Při tréninku si ho člověk čas od času posune, při závodě na to čas není.

Hvězdným ambasadorem této značky je australský triatlonista Craig Alexander, který v těchto botách získal několik medailí na světovém mistrovství Ironman Hawaii.

Josef Rendl, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce