Rubriky:

Radíme

A je to venku! Všichni budeme zírat - světový rekord padne první květnový víkend

16. dubna 2017 08:21 - Praha

Jak je možné takto přesně předpovědět další zásek do světových maratónských tabulek? Ztěžka. Ale americký výrobce sportovního vybavení se svým projektem Breaking2 si zkrátka věří. Na údajně nejrychlejším povrchu světa se třemi najatými atlety ze světové běžecké špičky se tak má stát 6. nebo 7. května v italské Monze.

 

René Kujan, Sport.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Po březnové půlmaratónské premiéře na závodním okruhu Formule 1 nedaleko Milána vstupuje projekt do své závěrečné fáze. Buď, anebo. Teď, nebo nikdy. Čest a sláva je v sázce, takříkajíc s hlavou na špalku. Eluid Kipchoge z Keni, Etiopan Lelisa Desisa a Zersenay Tadese z Eritrey poběží s větrem a stávajícím světovým rekordem 2:02:57 z dílny Keňana Dennise Kimetta o závod. Dosáhnout světového rekordu ale nestačí. Cílem je dostat se pod dvě hodiny a smazat tak z maratónského času celé tři minuty! A to rozhodně není málo.

Chtějí dosáhnout posledního velkého cíle v atletice. Víme, jak to udělají!

Nike vyhlásila válku dvěma hodinám na všech frontách. Vyvinula speciální oděvní součástky s nižším třením, atletům šije na míru speciální rekordmanskou obuv, poskytne jim rychlý povrch závodního okruhu, ty nejlepší vodiče a navíc jim vypočítala i ideální počasí. Dočkáme se prolomení času dvou hodin? Jisté není nic, ale...

Rekordman na maratónské distanci, který by se chtěl dostat pod dvě hodiny, musí udržet průměrné tempo 2 minuty a 50 vteřin na kilometr. Schválně si to někdy zkuste, třeba jen na jeden jediný kilometr. Jestli to vyjde, bude to opravdu věc velkého formátu. Hlavním faktorem kromě toho lidského bude počasí. Dlouhodobá předpověď zatím předpokládá teploty mezi 22-8 °C, přičemž relevantní studie naznačují, že nejrychleji by mělo být možné zdolat maratón někde kolem 10 °C.

Ať už budete na začátku května v Monze, nebo ne, ať už budete sami zkoušet zdolat rekord, nebo ne, můžete být přesto u toho. Počítá se totiž i s on-line přenosem rekordního pokusu na internetu. Firma dokonce pořádá veřejnou soutěž, ze které vzejde desítka výherců, kteří budou osobně pozváni na tribuny v Monze.

René Kujan, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce