Rubriky:

Radíme

Podívejte se na brutální závod pod dozorem Jana Žižky

14. října 2017 08:03 - Praha

Kdo chtěl během babího léta intenzívně přemlouvat po dobu několika desítek minut své slabší já, vyrazil na pražský závod Army Runu. Třetí díl seriálu extrémních překážkových běhů zavítal do Prahy, kde si na tratích Major a Captain mezi žižkovským Balkánem a památníkem na Vítkově sáhli všichni až na dno svých fyzických i psychických sil. Jan Žižka z Trocnova na vrcholu Vítkova symbolicky jako slavný vojevůdce dohlížel na odvážlivce, kteří se za zvuků armádních sirén a poplašňáků vrhli do nekompromisního boje s drsnou tratí a svým tělem i hlavou.

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Nejprve se závodníci vydali na trasu Major o délce 10.5 kilometru se čtyřiceti překážkami. Kdo čekal pohodový výklus po rovině směrem k Vítkovu, musel si domů odnášet trauma. Hned po dvou stech metrech číhal brutální padesátimetrový sráz, který si příliš nezadal s volným pádem. Na nesmírně členité trati se museli běžci Army Runu vyrovnávat s neustálými prudkými stoupáními a následnými seběhy dolů. Ani na okamžik nemohl nikdo vydechnout. A co víc, polovinu trati museli všichni běžet se zátěží na zádech. Vojenský speciální batoh pro ženy vážil sedm kilogramů a pro muže čtrnáct. Každý tak aspoň trochu zakusil, jak se běhá s plnou polní.

Zalitá vlastní krví sice nevyhrála, ale dokončila, co začala

Někteří si pochvalovali, že závod zvládají suchou nohou a skoro čistí, jen lehce umazaní od prachu po plazení. Ale to ještě netušili, jaký mají před sebou závěr. Posledních 100 metrů nabídlo fascinující finiš. Strhující koncovku absolvovali i účastníci kratšího závodu Captain na 5 kilometrů s dvaceti překážkami. Nejprve překážka monkey bar, kde je potřeba bez dotyku země přeručkovat po kývajících se madlech a hrazdách přibližně deset metrů. Po deseti kilometrech více než náročná překážka...

Sotva seskočili dolů, museli se závodníci vrhnout pod zavěšené pytle plné vody a pod nimi se pět metrů proplazit na druhou stranu. Extrémní, brutální, vysilující. A to nebylo všechno. Běžci se s cílem na dohled museli popasovat se čtyřmi vyhloubenými jámami s bahnem na jejich dně. Do každé museli skočit a pak se z ní na druhé straně vyhrabat nahoru. Každý krok vyžadoval enormní úsilí a přemlouvání sebe sama k další aktivitě. První běžci měli hromady vyhloubené hlíny ještě suché, ale postupem času haldy nasávaly bahno a vodu a každý krok nahoru i dolů pořádně klouzal a bolel. Tady se skutečně lámal chleba.

Kdo si myslel, že už má vyhráno, musel v sobě na závěrečných deset metrů najít ještě polední zbytky sil a pevné vůle. Jen pár kroků před cílem bylo třeba vykonat poslední úkol – ženy pět a muži deset shybů. Bylo slyšet mohutné výkřiky, ale také povzbuzování od přítomných vojáků i fanoušků. Kdo úkol nezvládl, musel udělat 30 angličáků, tedy dřep, klik, výskok a tak dokola. Někteří poznali, že překonat deset metrů do cíle může trvat i deset minut.

Každý, kdo protnul cílovou čáru, se může považovat za vítěze. Pokořit extrémní trať vyžaduje nejen fyzickou připravenost, ale hlavně obrovskou vnitřní sílu. I tak má ale Army Run své skutečné šampióny, kteří trasu závodů zvládnou nejrychleji.

Opravdovým králem pražského Army Runu se stal Jakub Podzimek z týku Army Run Elite Runners, který startoval v obou závodech na 10 i 5 kilometrů. Na delší trati Major skončil druhý za Richardem Hynkem a v závodě Captain zvítězil! „Trať byla dneska hodně náročná, nejtěžší bylo běhání s batohem na zádech do kopců i ze strání dolů a dělal jsem i 60 angličáků. Na překážky na konci se vždycky těším, protože se mi hodně líbí a nepřijdou mi tak těžké. Na Army Runu se mi líbí, že ze sebe vydám úplně všechno a překonám sám sebe. A když pak vyhraju závod, tak je to krásný pocit," řekl v cílovém prostoru Jakub Podzimek.

Neskutečné výkony předvedly i vítězky ženských kategorií. První v cíli na trati Major Petra Veselá doběhla v absolutním pořadí na 7. místě. Petra Veselá patřící také do týmu Army Run Elite Runners vládne celé letošní sezóně, když vyhrála i předchozí závody na Hluboké a ve Vyškově. „Pražský závod se mi hrozně líbil a neskutečně jsem si to užila. Ze všech tří letošních závodů jsem z něj běžecky a fyzicky měla nejlepší pocit. Strašně mě bavilo běžet půlku závodu s batohem a zátěží na zádech. Sice jsem musela dělat i nějaké angličáky, ale pak jsem se dostala do tempa a byl to pro mě krásný závod," hovořila po doběhu s nadšením Petra Veselá.

Trasu Captain zvládla nejrychleji Kristýna Hůrková, která dokonce zaběhla třetí čas v součtu kategorií mužů i žen.

Poslední letošní závod seriálu Army Run je rozdělen do dvou dnů, kdy budou na programu všechny tři trasy závodů – Captain, Major a General. Army Run Český Krumlov v Horní Plané se měl původně běžet na konci srpna, ale z důvodu kalamity a zákazu vstupu do šumavských lesů byl přesunut na první víkend v listopadu.

Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce