Bonk vstřelil vítězný gól Montrealu proti Minnesotě

NEW YORK

Český útočník ve službách nejslavnějšího hokejového klubu světa Montrealu Canadiens zajistil svému týmu vítězství v utkání proti Minnesotě v poměru 4:2. V 53 minutě si totiž počínal důrazně v brankovišti soupeře a backhandovou střelou dorazil puk do sítě.

"Myslel jsem, že mám kotouč pod sebou. Netuším, kde byl. Musím se podívat na video, ale byl to hodně divný gól," řekl po utkání brankář Minnesoty Nicklas Bäckström. "Také bych řekl, že měl Nicklas puk pod rukavicí. Ale rozhodčí to viděli jinak," uvedl útočník Pascal Dupuis.

Povedený výkon předvedl gólman Montrealu Cristobal Huet, jenž zlikvidoval 36 střel a vychytal čtvrté vítězství za sebou. "Díky Crisovi nám roste sebevědomí. Víme, že i když uděláme chybu, můžeme se na něho spolehnout," pochválil francouzského brankáře spoluhráč Sheldon Souray.

Jednou brankou přispěl k vítězství svého týmu také Jiří Novotný z Buffala, které přestřílelo Toronto 7:4. Maple Leafs nebyly nic platné tři asistence Tomáše Kaberleho. Sabres rychle prohrávali 0:2, poté sice otočili na 4:2, ale v půlce třetí třetiny bylo znovu vyrovnáno. Až tři góly v posledních šesti minutách zápasu vynesly Buffalu dva body.

Buffalo již sto branek

"Za stavu 0:2 jsem viděl rudě. Byl jsem naštvaný a musel jsem se hodně krotit. Ale pak jsme začali dávat góly a mě to přešlo," řekl po utkání gólman Buffala Ryan Miller, který k vítězství přispěl 32 úspěšnými zákroky. Dvě branky zařídil útočník Daniel Briere a i díky němu Buffalo jako první tým v letošní sezóně dosáhlo hranice sta vstřelených gólů a zůstává nejlepším mužstvem v NHL i podle počtu získaných bodů.

Své první branky v letošní sezóně docílil Petr Nedvěd z Philadelphie. V duelu s Ottawou vstřelil úvodní gól zápasu, Letci dokonce vedli 2:0, ale nakonec podlehli 2:3 v prodloužení. O třetím vítězství Senátorů za sebou rozhodl dvacet sekund před koncem prodloužení Wade Redden.

"Tenhle zápas jsme měli vyhrát. Nechali jsme si ho proklouznout mezi prsty," litoval útočník Flyers Mike Richards. "Přitom body potřebujeme jako sůl," dodal. Philadelphia, která se musela obejít bez opět zraněného kapitána Petera Forsberga, ani měsíc po odvolání trenéra Kena Hitchcocka nevybředla z krize. Prohrála potřetí za sebou a pošesté na domácím ledě.

Hádka trenérů

Nedaří se ani Washingtonu, jenž po prohře 2:4 s Atlantou natáhl sérii porážek na čtyři. Washington přitom v utkání vedl díky gólu a nahrávce Jakuba Klepiše 2:0, jenže poté přišla smršť čtyř branek Thrashers, z nichž jednu vstřelil Robert Holík.

Zápas poznamenala řada vyloučení a několik pěstních potyček, do nichž se zapojilo devět hráčů z obou týmů. Rozhodčí rozdali celkem 176 trestných minut, z toho plných 144 v posledních 62 sekundách zápasu. Ze střídaček na sebe slovně útočili i trenéři Glen Hanlon a Bob Hartley. "Je těžké to popírat, když jsou všude kolem kamery. Ale takový je prostě hokej," uvedl Hanlon, kouč poražených Capitals.

Hašek i Vokoun prohráli

Smolnou porážku musel spolknout brankář Tomáš Vokoun. V duelu s Dallasem chytil trestné střílení, ale pak nestačil na jedinou z 26 střel soupeře a Nashville prohrál 0:1. Z druhého čistého konta v kariéře při svém čtvrtém startu v NHL se radoval gólman Mike Smith, jenž dostal přednost před týmovou jedničkou Martym Turkem.

Prohrál i Dominik Hašek, jehož Detroit podlehl Vancouveru 3:4 v prodloužení. Rudá Křídla přitom na začátku třetí třetiny vedla 3:1, jenže Canucks během sedmi minut dokázali vyrovnat a o jejich vítězství rozhodl v nastavení autor dvou gólů Brendan Morrison.

Statistika středečních zápasů NHL:
Buffalo - Toronto 7:4 (2:2, 2:1, 3:1)
Branky: 22. a 55. Briere, 11. Afinogenov (Kotalík), 13. Novotný, 24. Campbell, 59. Pominville, 60. Drury - 3. a 48. Tucker (na obě T. Kaberle), 4. Wellwood (T. Kaberle), 35. O'Neill. Střely na branku: 29:36. Diváci: 18.690.
Philadelphia - Ottawa 2:3 v prodloužení (1:0, 1:2, 0:0 - 0:1)
Branky: 20. Nedvěd, 25. Knuble - 29. Fisher, 40. Alfredsson, 65. Redden. Střely na branku: 26:35. Diváci: 18.990.
Washington - Atlanta 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)
Branky: 11. Pettinger (Klepiš), 26. Klepiš - 27. Hnidy, 33. Holík, 34. Metropolit, 54. Kovalčuk. Střely na branku: 26:32. Diváci: 11.284.
Columbus - St. Louis 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 17. Žerděv (Výborný), 39. Klesla, 48. Modin (Výborný) - 27. a 58. Mayers (na druhou Ručinský), 4. R. Johnson, rozhodující sam. nájezd Guerin. Střely na branku: 32:38. Diváci: 15.279.
Montreal - Minnesota 4:2 (2:0, 0:2, 2:0)
Branky: 12. Kovaljov, 15. Begin, 53. Bonk, 60. Komisarek - 34. Veilleux, 39. Dupuis. Střely na branku: 35:38. Diváci: 21.273.
NY Islanders - Carolina 4:2 (1:0, 0:0, 3:2)
Branky: 3. Bates, 46. J. Blake, 52. Jašin, 60. Šatan - 54. Walker, 60. Letowski. Střely na branku: 48:15. Diváci: 12.419.
Florida - Tampa Bay 4:6 (0:2, 3:0, 1:4)
Branky: 33. Peltonen, 39. Roberts, 40. Salej, 57. O. Jokinen - 16. a 60. Richards (na první Kuba), 44. a 53. Craig, 8. Perrin, 48. Boyle. Střely na branku: 35:34. Diváci: 14.516.
Dallas - Nashville 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 45. Halpern (Štefan). Tomáš Vokoun odchytal za Nashville 59 minut, z 26 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,2 procenta. Střely na branku: 26:17. Diváci: 17.853.
Colorado - Anaheim 3:2 po sam. nájezdech (2:0, 0:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 8. Arnason, 19. Richardson, rozhodující sam. nájezd Sakic - 35. Selänne, 37. Penner. Střely na branku: 43:32. Diváci: 17.104.
Calgary - Chicago 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky: 8. a 60. Iginla, 15. Lombardi, 49. Amonte - 16. T. Ruutu. Střely na branku: 40:26. Diváci: 19.289.
Phoenix - New Jersey 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Branky: 14. Morris, 25. Scatchard, 31. Nolan (Z. Michálek) - 22. Madden. Střely na branku: 27:15. Diváci: 12.883.
Pittsburgh - Boston 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 0:3, 2:0 - 0:0)
Branky: 19. a 60. Recchi, 51. Malkin - 33. a rozhodující sam. nájezd Sturm, 31. Čistov, 35. Chára. Střely na branku: 25:31. Diváci: 16.958.
Detroit - Vancouver 3:4 v prodloužení (2:1, 1:0, 0:2 - 0:1)
Branky: 10. Schneider (Lang), 13. Lidström (Lang), 40. Cleary - 48. a 64. Morrison, 1. Kesler, 45. Näslund. Střely na branku: 30:30. Diváci: 20.066.
San Jose - Los Angeles 6:3 (1:1, 4:0, 1:2)
Branky: 11. Vlasic, 21. Bernier, 22. J. Thornton, 23. Marleau, 29. Goc, 50. Pavelski - 9. S. Thornton, 47. Brown, 56. Višňovský. Střely na branku: 20:27. Diváci: 17.496.
1. Edmonton21121861:5525
2. Minnesota21121863:5625