Neumannová ve sprintu nebodovala, Björgenová uniká

KUUSAMO

Lyžařka Kateřina Neumannová vyšla při svém třetím letošním startu ve Světovém poháru poprvé bodově naprázdno. Ve finském Kuusamu obsadila v kvalifikaci sprintu klasickou technikou 36. místo a do vyřazovacích bojů nepostoupila. Finále závodu na 1200 metrů vyhrála Slovinka Petra Majdičová před domácí Virpi Kuitunenovou a Norkou Marit Björgenovou, která zvýšila svůj náskok v čele seriálu.

Kateřina Neumannová

Před dosud druhou Neumannovou se dostaly i zbylé sobotní medailistky, na obhájkyni celkového prvenství Björgenovou ztrácí česká olympijská vítězka 113 bodů. Snížit manko se vítězka volné desítky ze švédského Gällivare pokusí v nedělním závodu na stejné vzdálenosti klasickou technikou.

Neumannovou dělilo v kvalifikaci od postupové třicáté pozice 88 setin sekundy, za nejrychlejší Kuitunenovou zaostala o třináct sekund. Neuspěla ani její velká soupeřka Estonka Kristina Šmigunová, jež skončila ráno o jedno místo lépe a body si rovněž nepřipsala. Další české reprezentantky Eva Nývltová a Helena Erbenová se umístily v sedmé desítce.

Nedařilo se ani mužům, Aleš Razým byl padesátý a Dušan Kožíšek obsadil 67. místo. Finále zcela ovládli Norové, kteří obsadili prvních pět míst. Na stupních vítězů se seřadili Jens Arne Svartedal, Odd-Björn Hjelmeset a Tor Arne Hetland. Na šesté příčce doplnil norskou pětici vítěz kvalifikace Švéd Emil Jönssson. Norové vládnou i průběžnému pořadí, v jehož čele je vítěz zahajovacího sprintu v Düsseldorfu Eldar Rönning.

První body ve Světovém poháru v rakouském dresu dnes vybojovala bývalá česká reprezentantka Kateřina Smutná. Třiadvacetiletá běžkyně skončila po vyřazení ve čtvrtfinále na 22. pozici.

Výsledky - sprint (1,2 km klasicky):
Muži:
Finále A: 1. Svartedal 2:22,1 min., 2. Hjelmeset -1,0, 3. Hetland -2,0, 4. Iversen -3,0, 3. Kjölstad (všichni Nor.) -9,5, 6. Jönsson (Švéd.) -11,2, ...50. Razým, 67. Kožíšek (oba ČR).
Průběžné pořadí SP (po 3 z 27 závodů):
1. Rönning (Nor.) 132, 2. Hetland 120, 3. Svartedal 116,, 4. Pettersen 109, 5. Björndalen (oba Nor.) 100, 6. Angerer 82, ...14. Bauer 50, 24. Koukal 26, 30. Magál (všichni ČR) 22, 59. Kožíšek 7.
Ženy:
Finále A: 1. Majdičová (Slovin.) 2:40,5, 2. Kuitunenová (Fin.) -1,9, 3. Björgenová -4,9, 4. Jacobsenová (obě Nor.) -6,8, 5. Malvalehtová (Fin.) -16,9, 6. Gjömleová -20,6, ...36. Neumannová, 65. Nývltová, 68. Erbenová (všechny ČR).
1. Björgenová 220, 2. Majdičová 158, 3. Kuitunenová 122, 4. Neumannová 107, 5. Gjömleová 101, 6. Matvějevová (Rus.) 88, ...51. Erbenová 4.