Házenkářky prohrály s Tureckem, play-off MS je v nedohlednu

České házenkářky v kvalifikaci o postup do play-off o mistrovství světa v Chebu poprvé prohrály a dnešní porážka 29:35 s Tureckem pro ně znamená téměř jistý konec postupových nadějí. Naopak soupeřky jsou jen krůček od postupu, nesmějí jen zaváhat v posledním zápase s nejslabším účastníkem skupiny Bosnou a Hercegovinou.

Poprvé na turnaji české hráčky v úvodu zápasu prohrávaly. Turkyně nastoupily s odhodláním odčinit prohru s Černou Horou a vrátit se do postupové hry. Pětkrát český celek jednobrankové manko smazal, ale poté mu hostující házenkářky v patnácté minutě utekly na tříbrankový rozdíl (6:9). Na palubovce dominovala turecká střelkyně Özelová, který sama z devíti branek svého celku vstřelila sedm.

Na to zareagoval kouč Jiří Tkadlec a proti Özelové vysunul na osobní obranu Jonášovou. Rázem se hra vyrovnala, několika výbornými zásahy zvedla sebevědomí spoluhráčkám brankářka Raníková. Obranu tradičně dirigovala Adámková, ale dnes také střílela branky; za první poločas byla úspěšná čtyřikrát.

Postupně se k ní přidala nejlepší česká střelkyně na turnaji Knytlová a spojky Zámorská s Kysučanovou. V 22. minutě český celek vyrovnal na 11:11 a soupeřky začaly chybovat v rozehrávce. Bojovný výkon českých házenkářek nakonec znamenal i vyhraný poločas, oč se zasloužila gólem dvanáct sekund před odchodem do kabin Kysučanová.

Po další brance Knytlové se pak český celek dostal do dvougólového vedení, ale Turkyně zápas rychle otočily. K Özelové se střelecky přidala Yilmazová, naopak český celek začal chybovat v obraně a přestala se mu dařit střelba ze střední vzdálenosti.

V 49. minutě prohrával domácí tým už 24:28 a vše se zdálo být ztracené. Vysunutou obranou se ale Češkám podařilo průběh zápasu ještě zdramatizovat a snížit v 54. minutě na na rozdíl jediné branky.

Vyloučení však jeho snahu zarazilo a závěr souboje se už nesl zcela v režii tureckých hráček. Posledních šest minut vyhrály 7:2, když znovu úřadovala zejména nejlepší hráčka zápasu Özelová. Ta nastřílela celkem 16 branek a byla to především ona, kdo rozhodl o výhře a s největší pravděpodobností i o postupu Turecka do play off.

Česko - Turecko 29:35 (15:14)
Sestava a branky ČR: Raníková, Škavronková - Nevařilová 2, Marcišová, Kysučanová 5, Knytlová 6/2, Roubínková 1, Zachová 4, Adámková 7, Šašková 1, Jonášová 1, Dorotíková, Vojtíšková, Zámorská 2.
Nejvíce branek Turecka: Özelová 16/5, Yilmazová 8, Gundarová 4. Rozhodčí: Veber, Pangerc (oba Slovin.). Sedmimetrové hody: 5/2 - 6/5. Vyloučení: 7:8. Diváci: 1900.
Další zápasy
Bulharsko - Řecko 39:35 (19:16), Černá Hora - Bosna a Hercegovina 31:27 (12:13).