Sparta po letech vyhrála na pardubickém ledě

PARDUBICE

Hokejisté pražské Sparty vyhráli v pátek na ledě Pardubic 4:3 a ukořistili tak pro sebe jubilejní 200. vzájemný ligový zápas těchto soupeřů. Mistrovský tým dokázal Moeller v jeho království porazit po pěti předcházejících porážkách. Dvěma góly se o to postaral útočník Tomáš Netík.

Sparta se na východě Čech představila bez řady svých opor, její dres naopak oblékla hned čtveřice hráčů zapůjčená narychlo z první ligy. Další ránu dostali hosté hned v úvodu. Poprvé inkasovali již ve třetí minutě, když si obránce Stehlík srazil bruslí do branky Šedovo nahození a brankář Duba byl bezmocný.

Náhodná branka však úrovni utkání moc nepomohla. Oba týmy dělaly řadu chyb v rozehrávce a Duba i jeho protějšek Lašák moc práce neměli. Sparťanskému strážci svatyně napočítali v prvním dějství sedmnáct zásahů, často se však jednalo pouze o zastavování nahozených kotoučů.

Ve druhé třetině se úroveň hry mírně zvýšila a hlavně začalo padat více gólů. Ve 26. minutě využil chyby Čáslavy Netík a vyrovnal. Elitní Hlinkova formace poté mohla posunout hosty do vedení. Dvě minuty v přesilové hře točila čtveřici Moelleru, většina střel však mířila vedle. A krátce po vyrovnání počtu hráčů na ledě toho Sparta litovala. Po vyhraném vhazování totiž překonal Dubu pohotový Čaloun.

Z vedení se však Pardubice radovaly jen 33 vteřin, než Netík tečoval Hlaváčovo nahození a opět vyrovnal. Brankové hody v polovině normální hrací doby mohl přiživit ještě Kolář, jeho střela v přesilovce však skončila jen na tyči. Zápas byl i soubojem nejlepších střelců soutěže, domácího Sýkory a hostujícího Tona. Výrazněji se jako první připomněl Ton, ve 46. minutě však ještě přesně nemířil.

Chvíle nejlepšího střelce uplynulého ročníku extraligy přišla ve 48. minutě, kdy při hře čtyř proti čtyřem svým oblíbeným bekhendovým blafákem překonal Lašáka, připsal si dvacátý gól v sezoně a srovnal krok se Sýkorou. O 42 vteřin později přiblížil hosty zisku tří bodů Hlaváč, jenž využil souhry s Eiseltem vracejícím se z trestné lavice. Jedinečnou šanci snížit a zdramatizovat zápas měli Východočeši v 54. minutě, kdy byli vyloučeni Stehlík a Hlinka a Sparta hrála 97 vteřin ve třech. Dubu však překonat nedokázali.

Definitivní rozhodnutí odmítl v 57. minutě i hostující Hlaváč, jenž neproměnil trestné střílení nařízené za Snopkův faul na něj. Hosty to ale nakonec nemrzelo. Cennou výhru udrželi i přesto, že v poslední minutě Duba potřetí inkasoval, když jej překonal v posledních kolech střelecky disponovaný Rolinek.

Moeller Pardubice - Sparta Praha 3:4 (1:0, 1:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 3. M. Šeda (Kolář), 31. Čaloun (M. Hlinka), 60. Rolinek (M. Hlinka) - 26. Netík (Protivný), 32. Netík (Hlaváč), 48. P. Ton (Štrba), 49. Hlaváč (Eiselt). Rozhodčí: Husička - Kostka, Bláha. Vyloučení: 6:9. Využití: 0:1. Diváci: 9300 (vyprodáno).
Pardubice: Lašák - Píša, Havíř, Snopek, M. Čech, Čáslava, Linhart, Koma, M. Šeda - P. Sýkora, Rolinek, Pivko - Čaloun, M. Hlinka, Andrašovský - F. Mrázek, Tvrdík, Ondřej - Kolář, Koukal, Blažek. Trenéři: M. Říha a Rohlík.
Sparta Praha: Duba - Ptáček, Protivný, Černošek, Jan Hanzlík, Stehlík, Benýšek - Netík, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Štrba, Klimt - Dragoun, Zdráhal, Eiselt - Hromas, Hulva, Podlešák. Trenéři: Výborný a Jelínek.