Dynamo Kyjev - Jablonec 0:1Dynamo Kyjev na lopatkách, Jablonec se rozloučil s Evropskou ligou vítězstvím

10. Doležal 0 : 1

Kyjev

Potlesk pro Jablonec. V posledním kole základní skupiny Evropské ligy si vyšlápl na Dynamo Kyjev a na hřišti již jistého vítěze skupiny K vyhrál 1:0. Severočeši se tak dočkali prvního triumfu v utkání EL. Tři body a patnáctimilionovou prémii vystřelil Martin Doležal. Sudí navíc českému celku upřel jasnou penaltu.

Autor prvního gólu Jablonce v utkání Evropské ligy s Dynamem Kyjev Martin Doležal v akci s Volodymyrem Šepelievem, který se jen snaží zastavit.

Po minulém zápase v EL s Rennes se Martin Doležal svým parťákům omlouval za zahozené šance a osudovou prohru 0:1 vzal na sebe. Při jablonecké rozlučce se základní skupinou EL na hřišti Dynama Kyjev to však svým spoluhráčům vrátil a svým prvním gólem ve skupině vystřelil cennou výhru.

Prvních sedm minut se zelenobílí ještě bránili, ale pak trenér Petr Rada svůj tým mohl jen chválit. Jablonec se dostal do vedení po první vážnější šanci v desáté minutě. Po rohovém kopu se parádně hlavou trefil Martin Doležal, jenž přeskočil strážce Kádára.

A o dvě minuty později měl další obrovskou možnost, když se zmocnil pomalé zpětné přihrávky gólmanu Buščanovi. Šikovně si ho obhodil, ovšem brankář Dynama ho evidentně kopl do nohy a jablonecký kanonýr šel k zemi. Místo penalty však chybující islandský sudí Thórarinsson nepochopitelně ukázal jabloneckému útočníkovi žlutou kartu za filmování.

V polovině srpna odjížděla ze stadionu Dynama Kyjev s pocitem křivdy Slavia, šéf sešívaných Jaroslav Tvrdík ostře útočil na místopředsedu UEFA Surkise spojeného s Kyjevem, nyní příkoří mohli cítit i Jablonečtí. Ukradená desítka je však nesložila.

Tým Petra Rady měl proti favoritovi i další šance. Ve 35. minutě střelu aktivního Jovoviče vyrazil skvěle Buščan. Ten čaroval i v nastaveném čase. Jovovič sebral míč Burdovi a pelášil sám na branku, ve vápně ještě černohorský reprezentant hledal Doležala, ale přihrávka byla pomalejší, Buščan se stihl přemístit a Doležalovu střelu vyrazit na rohový kop.

Domácí celek hrál hodně nepřesně, největší šanci v první části měl Kádár, jenže na malém vápně v koncovce selhal. Po pauze domácí přidali. Po hodině hry nastřelil Besedin zblízka tyč, v 78. zase netrefil branku Verbič. Na hřišti Rennes i Astany Jablonec v závěru pokaždé inkasoval, tentokrát finiš zvládl a zaslouženě slavil premiérový triumf.

Jablonec tak v základní skupině Evropské ligy uhrál pět bodů, stejně ale skončil na posledním místě.

Závěrečné 6. kolo fotbalové Evropské ligy:
Skupina K:
Dynamo Kyjev - FK Jablonec 0:1 (0:1)
Branka: 10. Doležal. Rozhodčí: Thórarinsson - Sigurdsson, Gudmundsson - Kristjansson, Hjaltalin (všichni Isl.). ŽK: Kádár, Verbič - Doležal, Hovorka, Holeš.
Kyjev: Buščan - Kedziora, Kádár, Burda, Mykolenko - Sydorčuk, Šepelev - Verbič, Šarapenko (59. Citajšvili), Cygankov - Besedin (66. Duelund, 76. Andrijevskij). Trenér: Chackevič.
Jablonec: Hrubý - Holeš, Hovorka, Lischka, Hanousek - Hübschman - Kratochvíl (89. Břečka), Trávník, Jovovič (79. Sobol) - Doležal, Chramosta (70. Acosta). Trenér: Rada.
Rennes - Astana 2:0 (0:0)