Pražské hokejové derby vyhrála Slavia až na nájezdy

Rekordní návštěva letošního ročníku extraligy sledovala výsledkově nevyrovnanější pražské derby v této sezóně. Slavia před 13.299 diváků v T-Mobile Areně porazila Spartu až v šesté sérii samostatných nájezdů zásluhou Romana Červenky. Po prodloužení skončil zápas 3:3.

Slavia si upevnila šestou pozici, zaručující přímý postup do play-off. Sparta je minimálně do neděle druhá, těsně před Českými Budějovicemi.

Spartě přibyl na marodku ke Štrbovi další forvard Hlaváč a kouč František Výborný zamíchal složením útočných formací. Do čtvrtého útoku se zařadil obránce Protivný, ale hned v prvním střídání se zranil a do hry už se nevrátil. Slávistický trenér Vladimír Růžička po páteční porážce se Zlínem také změnil složení útoků.

Slavia byla v úvodu aktivnější, Sup ale mířil jen do brankáře Duby a Červenkovu střele chytil efektně lapačkou sparťanský gólman. Sparta se nastěhovala do útočného pásma na delší dobu až po Kolaříkově vyloučení v 9. minutě, ale početní výhoda se jí nepovedla. Až po jejím skončení pálil nebezpečně Ptáček.

Jako první se trefil Beránek

Potom při Tomicově trestu vyzkoušel Hronka Hanzlík, ale přesilovku přerušil nedovoleným zákrokem Hlinka a vzápětí využila svou výhodu Slavia. Po Kadlecově střele se před Dubou ještě za pomoci Doležala dostal puk k Beránkovi a hostující kapitán otevřel do odkryté branky skóre. Slavia využila i následné Hromasovo vyloučení, když se v 18. minutě dostal puk po Vondrkově střele k Dlouhému, jenž zakončoval stejně snadno jako Beránek.

Na přelomu úvodního a druhého dějství měli domácí dokonce 83 vteřin výhodu hry v pěti proti třem, ale Hronek v ohrožení nebyl. Duba pak musel krýt Beránkovu ránu, potom po Ratajově otočce trefil jen tyč Bednář a další šanci měl Hlavačka. Na druhé straně se vyznamenal proti Langhammerovi za pomoci Ratajova faulu v 26. minutě slávistický gólman. Snížení se dočkali úřadující mistři hned vzápětí, když početní výhodu využil zblízka Kratěna.

Vyrovnat mohl opět Kratěna, ale při další početní výhodě nezamířil prudkou střelou přesně. V oslabení ale zahrozil Červenka a po návratu z trestné lavice se dostal do sólového nájezdu Dlouhý, ale na Dubu nevyzrál. Byl však přitom faulován Ptáčkem. Slavia vytvořila velký závar před sparťanskou brankou, ale domácí se poprvé v utkání v oslabení ubránili.

Červenka proměnil oba nájezdy

I do poslední přestávky šla Sparta s tím, že bude hrát i po ní v přesilovce, ale Vašíčkovo vyloučení nevyužila. Přesto se dočkala obratu. Po Vykoukalově přihrávce unikl středem Netík a úspěšným blafákem v 46. minutě srovnal stav. Za 31 vteřin jásali sparťanští fanoušci v zaplněné T-Mobile Areně znovu, když Hronka překonal podruhé v utkání Kratěna.

Za tři minuty netrefil po Doležalově střele v dorážce skákavý puk Červenka. Slavii se ale dařilo v přesilovkách. V 55. minutě při Stehlíkově pobytu za katrem využila třetí ze svých čtyř a po Bednářově akci si vynutil prodloužení Sup. Sparta totiž v závěru nepotrestala Bednářův faul, po kterém ještě následovala potyčka Podlešáka s Jassem. Rozuzlení nepřinesl ani nastavený čas a v nájezdech zvítězila Slavia. Rozhodl v šesté sérii svým druhý úspěchem Červenka.

Sparta Praha - Slavia Praha 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 2:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 26. O. Kratěna (Jan Hanzlík), 46. Netík (Vykoukal), 47. O. Kratěna (Langhammer) - 16. Beránek (Doležal), 18. Dlouhý (Vondrka), 55. Sup (Bednář), rozhodující sam. nájezd Červenka. Rozhodčí: Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:13, navíc Hronek (Slavia) 10 min. Využití: 1:3. Diváci: 13.299.
Sestavy:
Sparta Praha: Duba - Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Stehlík, Černošek, Tabaček, Benýšek - P. Ton, J. Hlinka, O. Kratěna - Netík, Langhammer, Sivek - Vrbata, Dragoun, Hromas - K. Ton, Podlešák, Protivný. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Slavia: Hronek - Hlavačka, Kolařík, Kadlec, Vašíček, Graňák, Jass - D. Hruška, Beránek, Dlouhý - Bednář, Červenka, Sup - Vondrka, Rataj, Tomica - Doležal. Trenéři: V. Růžička, Weissmann a Kalous.