Anaheim - Washington 5:2Vrána asistoval u jubilejní trefy hvězdného Rusa

New York

Útočník Jakub Vrána asisistoval v NHL u jednoho gólu Washingtonu, který podlehl v Anaheimu 2:5. Ale jinak žádná česká sláva. Jakub Voráček vyšel naprázdno poprvé po devíti zápasech, ale i bez jeho příspěvku zvítězila Philadelphia 3:1 v Detroitu. A na bodový zápis nesáhl ani žádný další český hráč v nedělním programu.

Alex Ovečkin (uprostřed) z Washingtonu se raduje z gólu proti Anaheimu se spoluhráči Johnem Carlsonem (vlevo) a Tomem Wilsonem.

Vrána si připsal přihrávku u úvodní branky zápasu, kterou dal Alexandr Ovečkin. Ruský kanonýr zaokrouhlil počet vstřelených gólů v této sezoně na čtyřicet a je čtvrtým hráčem v historii soutěže, který tuto metu překonal během kariéry desetkrát.

Rekord drží Wayne Gretzky, jenž nasázel alespoň čtyřicet branek ve dvanácti ročnících.

Anaheim měl ale pak více ze hry a aktivitu zúročil v závěrečné třetině, v níž odskočil třemi góly ze stavu 2:2. Po dvou brankách dali Adam Henrique a Jakob Silfverberg. Hlavně jejich zásluhou se mohl Ryan Miller radovat z 375. vychytané výhry v NHL, díky které se v pořadí amerických brankářů dostal před vedoucího Johna Vansbiesbroucka.

"Je to gólman, ke kterému jsem v dětství vzhlížel. Je krásné, že jsem překonal jeho rekord," řekl Miller, který v utkání chytil 23 střel.

Philadelphia vyhrála ve 12. z posledních 14 zápasů. Také Flyers se mohou opřít v bráně o nováčka - dvacetiletý Carter Hart zneškodnil v Detroitu 37 střel a od poloviny ledna vychytal týmu deset vítězství. Dva góly vstřelil Oskar Lindblom a rozdílovou trefu si připsal Ivan Provorov, který se prosadil ve 43. minutě za stavu 1:1. Voráček v předchozích devíti zápasech získal jedenáct bodů (4+7).

V obraně poraženého Detroitu nastoupil téměř po měsíci Filip Hronek.

New Jersey postrádalo v sestavě Pavla Zachu, který utrpěl zranění v horní části těla. Devils i bez českého útočníka porazili Buffalo 4:1.

Filip Chytil se po jednom vynechaném zápase opět objevil v základu New York Rangers, kteří prohráli v Pittsburghu 5:6.

St. Louis uspělo na ledě Minnesoty 4:0 a desátou výhrou v řadě vyrovnalo klubový rekord. Blues ve třetím utkání za sebou neinkasovali, soupeři jim nedali gól už 187 minut a 16 sekund. "Je to zásluha všech, nespoléháme jen na jednoho nebo dva hráče. Zejména obrana teď odvádí skvělou práci. Pomáhají jí i útočníci, kteří se dobře vracejí, a skvěle chytají gólmani. Každý si plní roli, jakou má," rozplýval se trenér St. Louis Craig Berube.

Přesto dva jeho svěřenci v poslední době vyčnívají. Pod tři góly se na ledě Minnesoty podepsal Vladimir Tarasenko (1+2), který bodoval podvanácté za sebou. Během této série získal 22 bodů (11+11). St. Louis vyšla také sázka na gólmana Jordana Binningtona, který začátkem ledna debutoval v NHL. Blues s ním v zádech získali 25 z 28 možných bodů a posunuli se na třetí místo v Centrální divizi.

Minnesota prohrála v osmém z posledních devíti zápasů. Všechny góly inkasovala v úvodních 33 minutách a Binnington jejím hráčům kryl všech 31 střel. "Je hodně věcí, které teď neplníme dobře. A hlavně necítím, že bychom opravdu tvrdě bojovali o lepší výsledek," vysvětlil útočník Minnesoty Zach Parise. Wild drží v Západní konferenci poslední postupové místo do play off o bod před Vancouverem.

Aleksander Barkov zařídil třemi góly a jednou přihrávkou výhru Floridy 6:3 nad Montrealem. Finský útočník zlomil v závěru druhé třetiny nerozhodný stav 3:3 nádherným zakončením mezi bruslemi, kterým se proslavil Tomáš Hertl.

"Viděl jsem několik podobných gólů na YouTube a v sestřizích nejlepších akcí. Snil jsem o tom, že jednou takovou branku dám také. Už jsem to zkoušel asi sedmnáctkrát a až teď mi to konečně vyšlo. Jsem šťastný," řekl Barkov.

Výsledky NHL:
Pittsburgh - NY Rangers 6:5 (1:1, 2:2, 3:2)
Branky: 17. a 45. Letang, 48. a 50. Malkin, 32. M. Pettersson, 35. Dumoulin - 20. a 35. Zuccarello, 38. R. Strome, 55. K. Hayes, 60. Zibanejad. Střely na branku: 41:44. Diváci: 18 646. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Letang (oba Pittsburgh), 3. Zuccarello (Rangers).
Minnesota - St. Louis 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)
Branky: 6. Tarasenko, 20. R. O ́Reilly, 28. Dunn, 33. B. Schenn. Střely na branku: 31:30. Diváci: 19 102. Hvězdy zápasu: 1. R. O ́Reilly, 2. Tarasenko, 3. Binnington (všichni St. Louis).
New Jersey - Buffalo 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 28. Wood, 34. Bratt, 55. Palmieri, 57. J. Anderson - 40. S. Reinhart. Střely na branku: 24:35. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. Schneider, 2. Palmieri, 3. Bratt (všichni New Jersey).
Detroit - Philadelphia 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Branky: 35. Helm - 16. a 59. Lindblom, 43. Provorov. Střely na branku: 38:23. Diváci: 19 515. Hvězdy zápasu: 1. Hart (Philadelphia), 2. Mantha (Detroit), 3. Provorov (Philadelphia).
Florida - Montreal 6:3 (3:2, 1:1, 2:0)
Branky: 4., 38. a 50. Barkov, 12. Malgin, 14. Vatrano, 58. Sheahan - 14. a 26. Domi, 17. Gallagher. Střely na branku: 36:31. Diváci: 16 212. Hvězdy zápasu: 1. Barkov, 2. Yandle, 3. Vatrano (všichni Florida).
Anaheim - Washington 5:2 (0:1, 2:1, 3:0)
Branky: 27. a 41. Henrique, 35. a 55. Silfverberg, 44. Perry - 5. Ovečkin (Vrána), 38. Carlson. Střely na branku: 39:25. Diváci: 17 495. Hvězdy zápasu: 1. Henrique, 2. Silfverberg, 3. R. Miller (všichni Anaheim).