Česko - Kanada 2:6Jen nadějný úvod nestačil. Čeští mladíci zámořskému favoritovi podlehli a ve čtvrtfinále je čekají Švédové

Čeští hokejisté do osmnácti let prohráli na mistrovství světa ve Švédsku ve svém posledním zápase ve skupině A s Kanadou 2:6. Svěřenci Aloise Hadamczika měli sice skvělý vstup do zápasu, po gólech Volrába a Barinky vedli brzy 2:0, ale v dalším průběhu utkání se už trefovali jen hráči zámořského týmu. Češi obsadili ve skupině třetí místo a ve čtvrtečním čtvrtfinále od 19:30 se utkají se Švédy, kteří skončili díky vítězství nad Ruskem 3:0 ve skupině B v Örnsköldsviku druzí.

Čeští hokejisté do osmnácti let na mistrovství světa ve Švédsku

Kanada bude hrát s Lotyšskem a další dvojice tvoří Spojené státy americké v repríze loňského finále s Finskem a Bělorusko s Ruskem.

Českému týmu, který po úvodní porážce se Běloruskem (3:4) slavil výhry proti Švýcarsku (8:2) i Finsku (4:2), skvěle vyšel proti Kanadě vstup do utkání. V čase 5:57 vedl 2:0. V páté minutě při Poulinově vyloučení přihrál Rutar za levý kruh Volrábovi, který přes stínícího Tomana překonal Maiera. Za 92 sekund proměnil přečíslení Barinka.

"Začali jsme velmi dobře, měli jsme velké šance a dali dva góly. Pak ale nevím, co se stalo, Kanaďané to úplně otočili. Českému hokeji obecně nevyhovuje tvrdá hra a oni si asi řekli, že to bude jejich plán. Začali nás dohrávat, sekat, hra byla taková kouskovaná a to jim podle mého vyhovovalo," řekl útočník Marcel Barinka.

Ve 12. minutě ale snížil z úniku Newhook a po 108 sekundách druhé části po přihrávce Tomasina zpoza branky vyrovnal Holloway. V 36. minutě se trefil z levého kruhu z otočky Tomasino a otočil stav. Češi drželi naději na lepší výsledek až do 52. minuty, kdy v přesilové hře zvýšil Legace z levého kruhu na 4:2.

A Kanaďané si ještě vylepšili skóre. Za 86 sekund se prosadil tečí Spenceovy střely Rees a za dalších 100 sekund zakončil rychlou kombinaci Krebs.

"Jak jsme vstoupili do zápasu a jak jsme odehráli první třetinu, z toho mám velmi dobré pocity. Dobře jsme hráli i ve druhé třetině, ale co nás zklamalo, to je disciplína, udělali jsme moc faulů. Hráče, kteří hrají oslabení, to pak stojí hodně sil," uvedl trenér Hadamczik.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let ve Švédsku:
Skupina A (Umea):
Česko - Kanada 2:6 (2:1, 0:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 5. Volráb (A. Rutar), 6. Barinka (Myšák, Peterek) - 12. Newhook (Rees), 22. Holloway (Tomasino), 36. Tomasino (Holloway, Pelletier), 52. Legare (Spence), 54. Rees (Spence), 55. Krebs (Cozens, Newhook). Rozhodčí: Brannare (Fin.), Morozov (Rus.) - Kilian (Nor.), Lundgren (Švéd.). Vyloučení: 8:4, navíc Pařík, Volráb - Washkurak všichni 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 407.
Sestava Česka: Pařík - Kubíček, Kučeřík, Mlčák, Haš, A. Rutar, Volráb, Žůrek - F. Přikryl, Lang, Mužík - Raška II, Barinka, Myšák - Teplý, Toman, Peterek - Najman, Koffer, Rychlovský - Pšenička. Trenéři: Alois Hadamczik, Radek Bělohlav a Marek Židlický.
Finsko - Švýcarsko 12:0 (4:0, 4:0, 4:0)
Branky: 28., 36. a 54. P. Puistola, 3. Intonen, 8. Simontaival, 10. A. Lundell, 20. Petman, 22. L. Aaltonen, 37. V. Miettinen, 41. Heinola, 50. Loponen, 59. J. Pärssinen.
USA - Lotyšsko 7:1 (1:0, 4:0, 2:1)
Branky: 2. a 39. Beecher, 26. a 35. Caufield, 31. York, 46. Boldy, 56. Brink - 41. Skrastinš.
Rusko - Švédsko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 24. Broberg, 34. Lawner, 54. Holmström.