Vítězství jako dárek k narozeninám. Titul? Je ještě setsakra daleko, brzdí euforii kouč Třince

Liberec

Jeho tvář zdobily úsměvy. Trenér třineckých hokejistů Václav Varaďa oslavil v pátek 43. narozeniny a lepší dárek si snad nemohl přát. Oceláři se po výhře (3:2 v prodloužení) v pátém finále na ledě Liberce přiblížili v extralize na jediný krok k vysněnému titulu.

Hrozen radujících se třineckých hráčů a smutný liberecký brankář Roman Will.

Velké drama jste nakonec urvali pro sebe, i když jste v utkání znovu dotahovali.

Obracíme skoro všechny zápasy v play off. Nevím, jestli to dělají kluci v uvozovkách naschvál (úsměv). Ale ukazuje se morální síla. Kluci nic nevypustí a nevzdají. I kdyby to v Liberci nedopadlo, byl bych na ně pyšný, že to oddřeli.

Nahlodal vás rychlý inkasovaný gól Lence z páté minuty?

My měli velmi dobrý vstup do zápasu, dobře jsme bruslili a vytvořili si pár šancí. Jenže lacině, po individuální chybě, jsme inkasovali a Liberci to vlilo krev do žil. Domácí pak měli spoustu šancí, přesilové hry a my jsme moc dobře nehráli. Ve druhé třetině byla hra z naší strany slušná, bylo to urputné a vyrovnané. Ve třetí části jsme byli nebezpeční, i když jsme si moc šancí nevytvořili.

V prvním prodloužení jste se dostali pod tlak. V čem vidíte příčiny?

Měli jsme v něm nohy jako z medu, hráli jsme hrozně sporadicky a na můj vkus strašně pasivně. Kluci toho měli plné kecky. Ale přestávka nám pomohla a vrátili jsme se jako jiný tým. Z hráčů spadla tíha toho, že je zase prodloužení. Možná to, že jsme přežili první prodloužení, nás posunulo.

O titulu můžete v neděli rozhodnout před vlastními diváky.

V aréně budou moje děti, manželka, bylo by to strašně příjemné, ale je to ještě setsakra daleko. Šestý zápas bude stejně těžký jako ten pátý. V play off hrajeme paradoxně venku lépe, ale věřím, že kluci k tomu přistoupí s maximálním nasazením, zarputilostí a budou se snažit zápas zvládnout tak, abychom došli k vytouženému cíli.

Je těžké krotit euforii?

Snažím se kluky držet na uzdě pořád, i když máme šňůru, když vyhráváme, tak je držím pod tím, co chlapi mají (smích). A zase naopak když se nedaří, tak pozitivum je na místě, protože pokud je člověk neustále negativní, nemá sebereflexi, tak to není dobré.

Po pátečním utkání jste hned vyrazili zpět do Třince. Proč jste se rozhodli v Liberci nepřespávat?

Konzultovali jsme situaci se staršími hráči. Měli jsme nachystané různé varianty, ale kluci se rozhodli vyspat se doma ve svých postelích. V sobotu se budou snažit zregenerovat a odpočinout.