Švédsko - Švýcarsko 4:3Švédové těsně porazili Švýcary, ti mají jistotu čtvrtfinále

Hokejisté Švédska porazili v sobotním utkání skupiny B na mistrovství světa v Bratislavě Švýcarsko těsně 4:3. Obhájci titulu si po úvodní prohře s Čechy 2:5 připsali čtvrtou výhru za sebou, rozhodl o ní v 52. minutě obránce Oliver Ekman-Larsson. Švýcaři naopak na turnaji poprvé ztratili, těsná prohra ale pro ně i tak znamenala jistotu postupu do čtvrtfinále play off. Švédové ji ještě nemají.

Repríza loňského finále začala oboustranně svižně, v úvodních sekundách nevyužil šanci Frick, na druhé straně zkoušel štěstí Ekman-Larsson, jehož pokus škrtl o brankovou konstrukci. Na začátku páté minuty už šli ale Švýcaři do vedení, poté co se bekhendovým zakončením pod Lundqvistovým betonem prosadil Andrighetto.

Odpovědět mohl vzápětí Wennberg. Jeho první pokus zastavil pohotově Berra, z dorážky mířil švédský útočník těsně vedle tyčky. Právě Wennberg se ale v 19. minutě postaral o vyrovnání, když tečoval Klingbergovu střelu zápěstím od modré čáry. Švédové využili bleskově přesilovku a hříšníka Mosera poslali zpět do hry po pouhých třech vteřinách.

V nástupu do druhého dějství měli šance Josi a Hofmann, jenže Lundqvist byl pozorný. Vývoj skóre tak otočili na svou stranu Švédové. Ve 26. minutě uklidil dorážku za Berrova záda Nylander. Lundqvist se pak vyznamenal při dalších příležitostech Švýcarů, na Genazziho nechytatelnou bombu zblízka na konci 28. minuty, kdy se hrálo ve čtyřech na obou stranách, už ale stačit nemohl.

Uběhlo přesně půl minuty a Seveřané znovu vedli: Nylander dokonale přesně předložil kotouč obránci Eriku Gustafssonovi a ten nabídkou nepohrdl. Zvýšit mohl ve třetí části Elias Pettersson. V její polovině místo toho opět srovnal krok Haas, když zavěsil přesně v okamžiku, kdy Landerovi vypršel trest. Jenže 80 sekund na to Ekman-Larsson s pomocí tyčky vrátil vedení na stranu Tre kronor. Tentokrát definitivně. Švýcaři to na poslední dvě minuty zkusili bez gólmana, přes závar u Lundqvista už na vyrovnání nedosáhli.

MS v hokeji - skupina B (Bratislava)
Švédsko - Švýcarsko 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 19. Wennberg (J. Klingberg), 26. W. Nylander (Hörnqvist, A. Larsson), 29. E. Gustafsson (W. Nylander), 52. Ekman-Larsson (W. Nylander, Wennberg) - 5. Andrighetto (Haas), 28. Genazzi (Josi), 51. Haas (Scherwey, Ch. Bertschy). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Nikolic (Rak.) - Jensen (Dán.), Ondráček (ČR). Vyloučení: 6:3. Využití: 1:0. Diváci: 9085.
Švédsko: H. Lundqvist - A. Larsson, Ekman-Larsson, J. Klingberg, Ekholm, M. Pettersson, E. Gustafsson - Hörnqvist, W. Nylander, Wennberg - E. Lindholm, Landeskog, E. Pettersson - A. Kempe, Lander, L. Eriksson - O. Lindblom, Krüger, Rasmussen - Bratt. Trenér: Rikard Grönborg.
Švýcarsko: Berra - Josi, Y. Weber, Genazzi, Loeffel, R. Diaz, Frick, Fora - Fiala, Hischier, Praplan - Hofmann, Kurashev, Martschini - Scherwey, Haas, Andrighetto - Ambühl, Ch. Bertschy, S. Moser - Rod. Trenér: Patrick Fischer.