Tampa Bay - Boston 3:2Pastrňák se odmlčel a Bruins znovu padli. Češi zářili jinde

Nejlepší kanonýr NHL David Pastrňák se ve čtvrtečním utkání na ledě Tampy bodově neprosadil a hokejisté Bostonu odjeli s prázdnou po prohře 2:3. Dvěma góly se na výhře Blesků podílel Steven Stamkos a Bruins, donedávna nejlepší tým celé soutěže, prohráli už popáté v řadě. Děsivou sérii v podobě plného tuctu proher za sebou konečně uťali hráči Detroitu a výhru Red Wings nad Winnipegem 5:2 podpořili gólově i český útočník Filip Zadina a jeho parťák z obrany Filip Hronek. Navíc si oba připsali ještě po dvou asistencích a odehráli svůj nejproduktivnější zápas v NHL.

Obránce Tampy Victor Hedman (vpravo) si útočníka Bostonu a nejlepšího střelce celé NHL Davida Pastrňáka pečlivě hlídal.

Na vítězné vlně se drží Calgary. I s Davidem Rittichem v brance (32 úspěšných zásahů) porazili Flames kanadského soka z Toronta 4:2 a připsali si už sedmé vítězství v řadě. Vyrovnaný zápas rozhodli domácí třemi trefami ve třetí třetině v rozmezí dvou a půl minuty, tu vítěznou měl na svědomí Michael Frolík. Kladenský odchovanec skóroval ve třetím zápase v řadě. Tentokrát se trefil z rychlého protiútoku, ve kterém zamířil přesně z levého kruhu ke vzdálenější tyči.

Jednu branku si připsal i Tomáš Hertl v souboji San Jose s New York Rangers, na straně vítězných hostí (6:3) zase dvakrát asistoval český forvard Filip Chytil. Žraloci jsou v poslední době bezzubí, radost z výhry nepoznali už pošesté v řadě.

Zadina zaznamenal obě přihrávky u šťastných gólů Robbyho Fabbriho, který skóroval po odrazech od bránicího Neala Pionka. Útočník Detroitu zvýšil svými trefami náskok týmu z 1:0 na 3:0, u jedné branky mu asistoval i Hronek.

Winnipeg snížil dvěma góly Kylea Connora. V závěru druhé třetiny ale udeřil v přesilové hře Zadina, který se po přihrávce Hronka prosadil střelou z pravého kruhu k bližší tyči a dal svou první branku sezony. Zadina od povolání do hlavního týmu vyšel v úvodních třech startech naprázdno, poté ale nasbíral v pěti zápasech šest bodů (1+5). "Snažím se využít příležitost, jakou teď dostávám. Chci ze sebe vydat to nejlepší a hrát dobrý hokej," uvedl Zadina.

Trenér Detroitu chválí český talent

Pardubický rodák se stal ve věku 20 let a 15 dní nejmladším hráčem Detroitu od roku 1985, který si připsal v zápase tři body. Tehdy to dokázal Steve Yzerman. Zadina zároveň prožil poprvé v NHL vícebodový večer, před utkáním měl bilanci 1+5 v 17 zápasech z posledních dvou sezon. "Líbí se mi, že se zlepšil při hře bez puku. V první třetině ztratil kotouč a poté bojoval jak šílený, aby ho získal zpět. Pak se dá vymyslet víc věcí v útoku, dovolit si třeba souboj jeden na jednoho, protože víte, že i když přijdete o puk, tak o něj zabojujete," řekl trenér Detroitu Jeff Blashill.

Zadinu chválili i spoluhráči. "S každým zápasem mu roste sebevědomí. Nezbavuje se puku rychle, jak to jen jde. Snaží se ho podržet, něco vytvořit. Bylo to vidět i u gólu. Dostal přihrávku, chvilku puk podržel na hokejce a vypálil. Je to střelec," komentoval Dylan Larkin hru Zadiny. "Je skvělý. Měl mnoho šancí a jsem rád, že dal gól. Navíc v tak důležitý okamžik," doplnil Fabbri.

Skóre uzavřel v 59. minutě Hronek, který trefil při power play přes celé kluziště prázdnou branku. Nejhorší tým soutěže i díky výkonům českých hráčů ukončil sérii dvanácti proher.

Petr Mrázek neinkasoval v základní hrací době stejně jako jeho protějšek Jacob Markström. O výhře Vancouveru 1:0 v prodloužení nad Carolinou rozhodl v čase 60:40 Elias Petterson, který překonal českého gólmana zblízka bekhendem. Ostravský rodák kryl 25 střel a stal se druhou hvězdou zápasu.

San Jose podlehlo v prvním utkání po odvolání trenéra Petera DeBoera doma New York Rangers 3:6 a prohrálo pošesté v řadě. Tomáš Hertl vstřelil úvodní gól, když v oslabení vyřešil přečíslení dva na jednoho střelou z levého kruhu. Rangers ve druhé třetině průběh otočili, přičemž na vyrovnávací gól přihrál po hezkém průniku Filip Chytil.

San Jose se poté znovu dostalo do vedení, v této pasáži ještě trefil Hertl za stavu 2:2 břevno. Závěr ale vyzněl pro Rangers. Obrat z 2:3 na 6:3 řídili dvěma góly Mika Zibanejad a Arťom Panarin, ten trefou do prázdné branky zkompletoval hattrick. U pátého gólu si připsal Chytil druhou asistenci v zápase.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:
Buffalo - Nashville 4:3 (1:2, 2:1, 1:0)
Branky: 25. a 35. Eichel, 15. Vesey, 49. Olofsson - 1. Duchene, 16. Sissons, 37. Johansen. Střely na branku: 32:39. Diváci: 17 211. Hvězdy zápasu: 1. Eichel, 2. Olofsson, 3. S. Reinhart (všichni Buffalo).
Tampa Bay - Boston 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Branky: 33. a 56. Stamkos, 45. B. Point - 5. Bergeron, 57. J. Moore. Střely na branku: 31:29. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Kučerov, 3. Vasilevskij (všichni Tampa Bay).
Florida - New York Islanders 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Branky: 30. Hoffman - 21. D. Toews, 25. Barzal, 60. Lee. Střely na branku: 33:30. Diváci: 12 609. Hvězdy zápasu: 1. Barzal, 2. Eberle (oba NY Islanders), 3. Bobrovskij (Florida).
Pittsburgh - Columbus 1:0 v prodl.
Branka: 64. Rust. Střely na branku: 32:17. Diváci: 18 415. Hvězdy zápasu: 1. Jarry, 2. Rust (oba Pittsburgh), 3. Korpisalo (Columbus).
Detroit - Winnipeg 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)
Branky: 14. a 24. Fabbri (na obě Zadina, na první Hronek), 8. Helm, 40. Zadina (Hronek), 59. Hronek - 28. a 33. Connor. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18 832. Hvězdy zápasu: 1. Fabbri (Detroit), 2. Connor (Winnipeg), 3. D. Larkin (Detroit).
St. Louis - Vegas 4:2 (1:2, 3:0, 0:0)
Branky: 5. MacEachern, 22. Sundqvist, 35. Schwartz, 36. Thomas - 6. Pacioretty, 13. Carrier. Střely na branku: 29:29. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Sundqvist, 2. Binnington, 3. Thomas (všichni St. Louis).
Minnesota - Edmonton 6:5 (2:1, 2:1, 2:3)
Branky: 13. Greenway, 20. Zucker, 24. M. Foligno, 28. Donato, 56. E. Staal, 57. Kunin - 8. Klefbom, 22. Draisaitl, 51. Haas, 53. McDavid, 60. Neal. Střely na branku: 26:33. Diváci: 17 271. Hvězdy zápasu: 1. E. Staal, 2. Soucy, 3. Greenway (všichni Minnesota).
Calgary - Toronto 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
Branky: 41. a 43. J. Gaudreau, 17. Hamonic, 42. Frolík - 9. Tavares, 35. Marner. Střely na branku: 24:34. David Rittich odchytal za Calgary celé utkání, inkasoval dvě branky z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 94,12 procenta. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau, 2. Rittich (oba Calgary), 3. Marner (Toronto).
Arizona - Chicago 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)
Branky: 6. a 58. Keller, 3. Grabner, 16. Richardson, 29. Schmaltz - 27. J. Toews (Kubalík), 53. D. Strome. Střely na branku: 40:29. Diváci: 13 150. Hvězdy zápasu: 1. Keller, 2. Richardson, 3. Hinostroza (všichni Arizona).
Anaheim - Los Angeles 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 46. D. Grant - 19. Luff, 25. Carter. Střely na branku: 37:27. Diváci: 16 008. Hvězdy zápasu: 1. Quick (Los Angeles), 2. Silfverberg, 3. Fowler (oba Anaheim).
Vancouver - Carolina 1:0 v prodl.
Branka: 61. E. Pettersson. Střely na branku: 26:43. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval jeden gól z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 96,15 procent. Diváci: 18 626. Hvězdy zápasu: 1. Markström (Vancouver), 2. Mrázek (Carolina), 3. E. Pettersson (Vancouver).
San Jose - New York Rangers 3:6 (1:0, 1:2, 1:4)
Branky: 10. Hertl, 32. Couture, 45. Dillon - 28., 57. a 58. Panarin (na druhou Chytil), 49. a 54. Zibanejad, 26. Fast (Chytil). Střely na branku: 18:30. Diváci: 16 381. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Zibanejad (oba NY Rangers), 3. Dillon (San Jose).