Finsko - Česko 5:4 PPČešky jsou bez medaile. Mistryněmi světa posedmé za sebou Švédky

České florbalistky prohrály v duelu o třetí místo na mistrovství světa v Neuchatelu s Finskem 4:5 v prodloužení a na druhou medaili po bronzu ze St. Gallenu z roku 2011 nedosáhly. V čase 62:13 rozhodla druhým gólem v utkání Veera Kauppiová. Světovými šampionkami jsou posedmé za sebou a celkově podeváté v historii Švédky. Ve finále v Neuchatelu zdolaly domácí Švýcarsko 3:2 v prodloužení.

Česká florbalistka Martina Řepková (v červeném) v tvrdém souboji před finskou brankou.

Finky, které vyhrály i jedenáctý vzájemný zápas na světových šampionátech, získaly cenný kov i na dvanáctém MS: k dvěma zlatům a sedmi stříbrům přidaly třetí bronz. Na předešlých čtyřech šampionátech skončily druhé. K jubilejnímu stému zápasu v reprezentaci nastoupila útočnice Adéla Bočanová. Na tuto hranici dosáhla jako šestá česká hráčka po Denise Billé (121 zápasů), Haně Koníčkové (118), Tereze Urbánkové (116), Elišce Krupnové (106) a Janě Christianové (102).

Oba týmy po semifinálovém zklamání začaly opatrně. Finky v sobotu podlehly Švédsku 4:5 a Češky domácímu Švýcarsku 6:7 v prodloužení, přestože už vedly 6:1. Největší šanci Rhynerova výběru měla Kapcová, ale Siltanenová zasáhla. Finky se ujaly vedení 66 sekund před koncem úvodní třetiny při vyloučení Šupákové. Veera Kauppiová, která pro nemoc vynechala čtvrtfinále i semifinále, našla sestru Oonu a ta se trefila přesně.

Česká útočnice Nela Kapcová (v červeném) bojuje o míček v utkání o bronz na MS florbalistek.

Rhynerův tým se dočkal vyrovnání ve 23. minutě rovněž v početní výhodě: při trestu Leinové překonala Siltanenovou skákavou střelou přes clonu k levé tyči Krupnová. Přesně za minutu schovala svůj pokus za bránící Karjalainenovou Ratajová a Češky vedly. Problémy české obraně dělala především uzdravená Veera Kauppiová, finské možnosti však likvidovala Christianová. Ve 34. minutě kapitulovala opět Siltanenová. Martináková se šikovně uvolnila od mantinelu a trefila se přes stínící Kapcovou.

Seveřanky ale na začátku závěrečné části rychle vyrovnaly díky sestrám Kauppiovým. Ve 42. minutě získala balónek Oona, zamířila do pravého horního rohu a jako nejlepší střelkyně turnaje si připsala v šestém utkání už 15. branku. Za 45 sekund si počkala na ideální chvíli k zakončení Veera a bylo vyrovnáno. V 53. minutě se uvolnila šestnáctiletá Hämäläinenová a otočila stav. Češky mohly vyrovnat při šanci Martinákové i po bekhendovém pokusu Urbánkové, povedlo se jim to nakonec v čase 59:21 při power play díky střele Beránkové. V nastavení ale rozhodla opora švédského IKSU Veera Kauppiová.

Švédky znovu zlaté, Švýcarsko s diváckým rekordem

Švýcarky si ve finále vynutily nastavení díky brance Corin Rüttimannové v čase 59:52, ale po 61 sekundách prodloužení rozhodla Johanna Hultgrenová. Švédky na pátém světovém šampionátu za sebou neprohrály ani v jednom utkání a jejích vítězná série se natáhla už na 38 zápasů.

Díky finálové návštěvě 4250 diváků překonalo letošní MS s celkovým počtem 44 513 diváků rekord v návštěvnosti. Ten od roku 2013 patřil šampionátu v Brně a Ostravě s 43 806 příznivci.

Výsledky mistrovství světa florbalistek
Finále:
Švýcarsko - Švédsko 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 2. Scheideggerová (Spichigerová), 60. Rüttimannová (Zwinggiová) - 13. Gustafssonová (Wijková), 23. Gustafssonová (Tschöpová), 62. Hultgrenová (Wijková). Rozhodčí: Kirjonen, Sirkka (oba Fin.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 4250 (vyprodáno).
O 5. místo:
Polsko - Slovensko 8:4 (1:2, 3:1, 4:1)
Branky: 2. a 47. Z. Krzywaková, 47. a 58. Timek-Dziadkowiecová, 32. a 53. Buczeková, 31. J. Krzywaková z tr. střílení, 36. Szelzchenová - 13. a 27. Ferenčíková, 6. P. Hudáková, 55. Klapitová.
O 7. místo:
Lotyšsko - Německo 3:4 (2:1, 1:3, 0:0)
Branky: 4. Ametereová, 4. Gaugereová, 30. Matisoneová - 22. a 23. Baumgartenová, 15. Bestová, 25. Jensenová.
Mistrovství světa ve florbalu, zápas o 3. místo
Finsko - Česko 5:4 po prodloužení
Branky a nahrávky: 23. Krupnová (Jiráková), 24. Ratajová (Jiráková), 34. Martináková (Koníčková), 60. Beránková (Řepková) - 19. O. Kauppiová (V. Kauppiová), 42. O. Kauppiová, 43. V. Kauppiová (O. Kauppiová), 53. Hämäläinenová, 63. V. Kauppiová (Kippiläová). Rozhodčí: Crivelli, Rampoldi (oba Švýc.). Vyloučení: 2:1. Využití: 1:1. Diváci: 3819
Sestava ČR: Christianová - Jiráková, Beránková, Kotzurová, Šupáková, Paloncyová, Koníčková - Urbánková, Krupnová, Ratajová - A. Bočanová, Řepková, Plášková - Martináková, Kapcová, Mlejnková. Trenéři: Sascha Rhyner a Jakub Robenek.