Záhrobská dojela pátá ve slalomu SP v Semmeringu

SOMMERING

Nejlepší česká lyžařka Šárka Záhrobská atakovala ve čtvrtém slalomu sezóny Světového poháru znovu stupně vítězů, v pondělí v Semmeringu skončila pátá. Z druhé výhry v této disciplíně za sebou se radovala Němka Maria Rieschová.

Třiadvacetiletá mistryně světa Záhrobská potřetí v řadě skončila ve slalomu mezi nejlepšími pěti. Po listopadovém premiérovém triumfu v Aspenu obsadila čtvrté místo ve španělské La Molině. "Byl to moc hezký závod, navíc pod umělým osvětlením. Obvykle tady bývá ledovatá trať, ale dneska to bylo pěkně a příjemně sněhové. Samozřejmě jsem za pětku ráda," uvedla v rozhovoru s ČTK Záhrobská.

Po prvním kole jí dnes patřila pozice těsně pod stupni vítězů, ve druhé jízdě ji předstihla úřadující vítězka a vedoucí žena SP Lindsey Vonnová, jež se posunula z šesté pozice na třetí. "Druhé kolo jsem zajela nejlépe, jak jsem mohla. Kdybych to jela znova, asi by to lepší nebylo," prohlásila Záhrobská. Desetinky prý nechala v prvním kole. "Kdyby se povedlo víc, mohly to být klidně i stupně vítězů," dodala.

Záhrobská díky dnešnímu výsledku na náročné trati před 23.000 diváky zakončí kalendářní rok jako třetí žena hodnocení slalomu a celkově sedmá lyžařka SP. "To je moc příjemné zjištění, ale to sedmé místo celkově mě hodně překvapuje, protože držet se do desítky v celkovém hodnocení jako specialistka na točivé disciplíny je hodně dobré," radovala se.

Nechce však usnout na vavřínech. "Ještě je před námi více než polovina sezony," upozornila. Její sebevědomí ale narostlo za poslední týdny prý na maximum. "Dnešním pátým místem se to víc zvednout nemohlo. Do špičky ve slalomu už patřím několik let," doplnila.

Rieschová dala základ svému osmému vítězství v kariéře už v prvním kole, po němž vedla o více než půl sekundy. I přes mírné zaváhání v druhé jízdě zvítězila o 21 setin před Finkou Tanjou Poutiainenovou. Vonnová ztratila už 72 setin, pátá Záhrobská přes sekundu.

Další české reprezentantky na body nedosáhly. Petra Zakouřilová byla v prvním kole s odstupem 5,42 čtyřicátá, Eva Kurfürstová nedokončila.

Světový pohár ve slalomu - Sommering:
1. Rieschová (Něm.) 1:55,97 (58,68+57,29), 2. Poutiainenová (Fin.) 1:56,18 (59,21+56,97), 3. Vonnová (USA) 1:56,69 (59,86+56,83), 4. Zettelová (Rak.) 1:56,90 (59,46+57,44), 5. Záhrobská (ČR) 1:57,04 (59,54+57,50), 6. Jelušičová (Chorv.) 1:57,55 (1:00,83+56,72), 7. Hospová (Rak.) 1:58,16 (1:00,37+57,79), 8. Dukeová (USA) 1:58,20 (1:01,27+56,93), 9. Zuzulová (SR) 1:58,22 (59,59+58,63), 10. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 1:58,62 (1:01,15+57,47), ...40. Zakouřilová 1:04,10, Kurfürstová (obě ČR) nedokončila 1. kolo.
Průběžné pořadí slalomu (po 4 z 9 závodů): 1. Rieschová 300, 2. Vonnová 290, 3. Záhrobská 224, 4. Poutiainenová 220, 5. Hospová 195, 6. Zettelová 155.
Průběžné pořadí SP (po 12 z 35 závodů): 1. Vonnová 530, 2. Rieschová 507, 3. Poutiainenová 498, 4. Zettelová 422, 5. Pärsonová (Švéd.) 416, 6. Hospová 404, 7. Záhrobská 306.