Průcha se vrátil do sestavy Rangers a gólem přispěl k výhře

Povedený návrat do sestavy New Yorku Rangers prožil v pondělním utkání NHL český útočník Petr Průcha. Předchozích osm zápasů strávil pouze v roli diváka, v městském derby proti Islanders ale dostal znovu šanci a gólem přispěl k vítězství Jezdců 5:4.

Odchovanec pardubického hokeje, jenž byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání, se prosadil v první minutě třetí třetiny, kdy svou druhou trefou v sezoně vyrovnal na 2:2. Třetí gól Rangers vstřelil obránce Michal Rozsíval.

"Bylo těžké a velice frustrující, že jsem se tak dlouho nevešel do sestavy. Teď jsem ale zase dostal šanci a dal jsem gól, tak doufám, že v příštím zápase budu znovu hrát," prohlásil Průcha, který má v této sezoně už jednu podobnou zkušenost. V listopadu proseděl celých deset zápasů, a když se začátkem prosince vrátil na led, hned se trefil při vítězství nad Pittsburghem. Po dalších dvou zápasech ho ale kouč Tom Renney znovu zařadil mezi náhradníky.

Průcha je bojovník

Co musí Průcha udělat, aby tentokrát vydržel v základní sestavě déle? "Kdyby dával tři nebo čtyři góly za zápas, tak by byl v pohodě," odpověděl trenér Renney se smíchem na dotaz zámořských novinářů. "Petr je bojovník. A když dostanete příležitost se ukázat, tuhle vlastnost určitě potřebujete," dodal Renney už vážně.

Za Průchu se po utkání postavil kanonýr Scott Gomez. "Mám už v NHL něco odehráno a tenhle kluk je jedním z nejlepších spoluhráčů, co jsem zažil. Z nějakého důvodu neměl místo v sestavě, ale nikdy neřekl ani slovo. Naopak, pořád se směje a tvrdě maká při tréninku. To se mi líbí," vyjádřil se Gomez.

Dlouhé čekání na gól v pondělí ukončil také Tomáš Plekanec. Po deseti zápasech bez úspěšného zásahu překonal v duelu s Floridou brankáře Craiga Andersona a přispěl k vítězství Montrealu 5:2. Plekanec se trefil v úvodu druhé třetiny, když ve vlastním oslabení po přihrávce Romana Hamrlíka dostal Canadiens do vedení 2:1. "U klíčových hráčů máme velká očekávání. Tomáš je jedním z nich," prohodil po zápase trenér Guy Carbonneau.

Lapierre nastřílel hattrick

Hrdinou večera se stal útočník Maxim Lapierre, který byl od stavu 2:2 jediným střelcem zápasu a svým premiérovým hattrickem dovedl Canadiens k jubilejní 3000. výhře v základní části NHL.

"Jsou zápasy, kdy stojíte sami před brankářem a stejně nedáte gól, a pak jsou zápasy, kdy se zdá, že vám do branky spadne úplně všechno. A to byl přesně dnešní případ," řekl po utkání Lapierre, jenž svým druhým zásahem v úvodu třetí třetiny vyhnal brankáře Andersona na střídačku. Tomáš Vokoun ve zbytku utkání už neinkasoval, celkově pátý a svůj třetí gól přidal Lapierre až při power play do prázdné brány.

Vítězství Montrealu sledovalo v hale Panthers přes 20 tisíc fanoušků a převahu měli v hledišti příznivci Canadiens, kteří o svátcích na konci roku vyrazili na Floridu na dovolenou. "Go Habs, go!" dunělo arénou v průběhu zápasu, ale domácí hráči si z toho nic nedělali. "Atmosféra byla fantastická. Kdyby to takhle bylo každý týden, vůbec bych se nestaral o to, komu lidé fandí," řekl kouč Panterů Pete DeBoer.

Michálek čekal na gól devět zápasů

Vedle Průchy a Plekance prožil střelecké probuzení také český útočník ve službách San Jose Milan Michálek, který čekal na gól devět zápasů. Při vítězství Sharks 3:1 nad Dallasem si Michálek připsal vítězný druhý gól, když ve 44. minutě zvýšil na 2:0.

Žraloci se dokázali oklepat ze sobotní porážky se St. Louis a s 60 body se vrátili do čela tabulky celé NHL. Velký podíl na tom měl brankář Jevgenij Nabokov, který zneškodnil 28 střel, zatímco jeho protějšek Marty Turco čelil jen devatenácti pokusům. "Předvedl několik skvělých zákroků, kterými nás vysadil do sedla," poznamenal trenér Todd McLellan na adresu Nabokova, jenž se stal teprve druhým gólmanem v sezoně, který si připsal 20 vítězství.

Povedený zápas odchytal také Steve Mason z Columbusu, jenž v souboji mladých gólmanů zastínil Jonathana Quicka v brance Los Angeles a dovedl Blue Jackets k výhře 2:0. Mason zlikvidoval všech 24 střel a připsal si čtvrté čisté konto v kariéře.

NY Rangers - NY Islanders 5:4 (0:1, 1:1, 4:2)
Branky: 29. Gomez, 41. Průcha, 43. Rozsíval, 48. Näslund, 56. Dawes - 16. Sillinger, 40. Okposo, 43. Comeau, 60. Comrie. Zásahy brankářů: Lundqvist 24_20 - MacDonald 37/32. Diváci: 18 200. Hvězdy utkání: Průcha, Gomez, Callahan (všichni NYR).
Florida - Montreal 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Branky: 6. Frolík, 27. Booth - 37., 43. a 60. Lapierre, 11. Kovaljov, 22. Plekanec (Hamrlík). Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 16 minut, z 8 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Zásahy brankářů: Anderson 20/16, Vokoun 8/8 - Price 28/26. Diváci: 20 741. Hvězdy utkání: Lapierre, Plekanec (oba MTL), Frolík (FLA).
Los Angeles - Columbus 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 39. Russell, 59. Nash. Zásahy brankářů: Quick 24/23 - Mason 24/24. Diváci: 18 118. Hvězdy utkání: Mason (CBJ) Quick (LA), Russel (CBJ.
Colorado - Nashville 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
Branky: 9. a 12. McLeod, 25. Stewart, 27. Jones, 41. Liles - 30. Arnott. Zásahy brankářů: Budaj 26/25 - Rinne 21/16. Diváci: 15 643. Hvězdy utkání: McLeod, Budaj, Liles (všichni COL).
Calgary - Minnesota 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 18. Langkow, 49. Nyström - 40. Veilleux (Škoula). Zásahy brankářů: Kiprusoff 24/23 - Harding 29/27. Diváci: 19 289. Hvězdy utkání: Nyström, Langkow (oba CGY), Harding (MIN).
Dallas - San Jose 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Branky: 55. Niskänen - 16. Cheechoo, 44. M. Michálek, 59. Clowe. Zásahy brankářů: TUrco 18/16 - Nabokov 29/28. Diváci: 18 532. Hvězdy utkání: Nabokov, Cheechoo (oba SJ), Modano (DAL).