Vokoun je volný pro MS, Florida ztratila šanci na play-off

Špatná zpráva pro příznivce hokejistů Floridy, dobrá zpráva pro vedení české reprezentace. Panthers ve čtvrtečním duelu NHL i díky 23 zákrokům brankáře Tomáše Vokouna zvítězili na ledě Atlanty 3:2, přesto definitivně přišli o šanci na postup do play-off. Třiatřicetiletý český gólman tak může pomoci národnímu týmu na světovém šampionátu ve Švýcarsku.

Hokejisté Floridy sice v Atlantě stoprocentně bodovali, o postupovou šanci ale přesto přišli. Jejich největší konkurenti New York Rangers totiž porazili Philadelphii 2:1 a udrželi si na osmém místě tabulky Východní konference rozhodující dvoubodový náskok, stejně jako sedmý Montreal po prohře 4:5 v prodloužení s Bostonem.

Panteři ani v případě vítězství v posledním zápase základní části nemohou kvůli horší bilanci ve vzájemných zápasech soupeře přeskočit. "Šanci na postup neztratíte v několika posledních zápasech. Budujete ji v průběhu celé sezóny," mrzelo Vokouna. Floridě nepomohlo k postupu ani pět výher z posledních zápasů, v play-off budou Panteři chybět poosmé za sebou.

Výhra nestačila ani Buffalu

Vítězství Rangers vzalo poslední naděje také hráčům Buffala, jimž nepomohla ani výhra 5:1 na ledě Caroliny. Domácí dokázali vstřelit jediný gól až 28 sekund před koncem, pro gólmana Sabres Ryana Millera ale ztráta čistého konta nebyla "takovým zklamáním, jako přijít o celou sezónu během pěti minut". Hokejisté Buffala totiž ještě v šatně stihli shlédnout závěr utkání Rangers s Philadelphií, který určil jejich letošní osud.

Rangers si po hluchých letech, kdy ve vyřazovacích bojích chyběli, zajistili postup počtvrté za sebou. Zvládli tak základní úkol po únorové výměně trenérů, kdy Toma Renneyho nahradil John Tortorella. "Hráčům je třeba pogratulovat. V posledních měsících dali do boje o play-off všechno," těšilo kouče newyorského klubu. "Bylo to těsné, ale tak už to bývá. Prošli jsme si zase něčím jiným, jsme zkušenější," doplnil gólman Henrik Lundqvist, který přispěl k vítězství 37 zákroky.

Nashville drží naději

Naopak ve hře o účast v play-off stále zůstává Nashville, který vydřel v Detroitu výhru 4:3 po samostatných nájezdech. Predators se tak v tabulce Západní konference bodově dotáhli na sedmý Anaheim a osmé St. Louis Blues. Oběma konkurentům však zbývají do konce základní části ještě dva zápasy, zatímco Nashville nastoupí už pouze v pátek v Minnesotě.

Predátoři ale měli v Detroitu namále, ještě sedm minut před koncem třetí třetiny totiž prohrávali 1:3. Pak však přišly velké chvíle Jasona Arnotta. Kapitán Nashvillu nejprve v 54. minutě snížil na 2:3, pak stál u zrodu vyrovnávacího gólu, který vstřelil J. P. Dumont v přesilové hře rovných šedesát sekund před závěrečnou sirénou. Následně Arnott rozhodl penaltový rozstřel.

"Tohle byl zápas roku. A zítra v Minnesotě nás čeká další," poznamenal Arnott. "Naše šance pořád žije. Což je skvělé vzhledem k tomu, že jsme prohrávali s Detroitem 1:3," dodal trenér Barry Trotz.

Detroit byl blízko vítězství i v samostatných nájezdech. V třetí sérii totiž proměnil penaltu Jiří Hudler a Ville Koistinen následně musel také skórovat, aby udržel Nashville ve hře. Podařilo se mu to bekhendovou střelou, Daniel Cleary vzápětí neuspěl a Arnott dokonal obrat střelou mezi betony brankáře Chrise Osgooda.

Možnost definitivně si zajistit Prezidentovu trofej pro nejlepší tým základní části NHL promeškali San Jose Sharks, kteří podlehli na domácím ledě 1:4 Phoenixu. Jedním gólem se na nečekaném úspěchu Kojotů podílel obránce Zbyněk Michálek, který v druhé třetině svou šestou trefou v sezóně zvýšil na 3:0. V zápase na sebe upozornil také Michálkův spoluhráč Martin Hanzal, který se bez rukavic popral s Devinem Setoguchim.

Boston - Montreal 5:4 v prodl. (1:0, 2:4, 1:0 - 1:0)
Branky: 26. a 63. Recchi, 18. Bergeron, 24. Kessel, 46. Chára - 28. a 37. D'Agostini, 22. Kovaljov, 31. Schneider (Hamrlík). Zásahy brankářů: Thomas 39/35 - Price 33/28. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: Recchi, Bergeron (oba BOS), D'Agostini (MON).
New York Rangers - Philadelphia 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Branky: 1. Näslund, 13. Callahan - 30. Briere. Zásahy brankářů: Lundqvist 38/37 - Biron 31/29. Diváci: 18 200. Hvězdy zápasu: Lundqvist, Callahan, Näslund (všichni NYR).
Carolina - Buffalo 1:5 (0:1, 0:3, 1:1)
Branky: 60. E. Staal - 6. a 31. Pominville (na první Špaček), 24. Ellis (Špaček), 27. Hecht, 50. Roy z trest. střílení. Zásahy brankářů: Ward 13/9, Leighton 12/11 - Miller 27/26. Diváci: 18 513. Hvězdy zápasu: Pominville, Miller, Connoly (všichni BUF).
Atlanta - Florida 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)
Branky: 10. a 46. Bogosian - 37. Horton, 47. Stillman, 56. Booth. Zásahy brankářů: Hedberg 31/28 - Vokoun 25/23. Diváci: 15 738. Hvězdy zápasu: Bogosian (ATL), Booth (FLA), Valábik (ATL).
Ottawa - New Jersey 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 5. J. Ruutu, 60. Heatley - 24. Gionta, 24. Rolston, rozh. nájezd Shanahan. Zásahy brankářů: Auld 32/30 - Brodeur 30/28. Diváci: 20 151. Hvězdy zápasu: Winchester (OTT), Brodeur (NJ), Auld (OTT).
Tampa Bay - Washington 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
Branky: 1. Stamkos, 53. Pettinger - 10. a 26. Laich, 27. Steckel, 60. Green. Zásahy brankářů: Ramo 32/29 - Theodore 24/22. Diváci: 18 891. Hvězdy zápasu: Laich (WSH), Stamkos (TB), Green (WSH).
Detroit - Nashville 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 12. Kronwall (Hudler), 40. Lidström, 43. Franzen - 54. a rozh. nájezd Arnott, 27. Nichol, 60. Dumont. Zásahy brankářů: Osgood 25/22 - Rinne 26/23. Diváci: 20 066. Hvězdy zápasu: Arnott (NSH), Osgood, Zetterberg (oba DET).
Colorado - Dallas 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 33. Stewart, 58. Liles (Hejduk) - 43. Brunnström, 57. Begin, rozh. nájezd Ribeiro. Zásahy brankářů: Budaj 39/37 - Climie 27/25. Diváci: 13 822. Hvězdy zápasu: Budaj, Liles, Macias (všichni COL).
Pittsburgh - NY Islanders 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)
Branky: 15. Boucher, 24. Dupuis, 29. Cooke, 52. Guerin, 53. Crosby, 57. Kennedy - 6. Nielsen. Zásahy brankářů: Garon 29/28 - MacDonald 37/31. Diváci: 17 132. Hvězdy zápasu: Malkin, Crosby, Garon (všichni PIT).
Vancouver - Los Angeles 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 26. Kesler. Zásahy brankářů: Luongo 20/20 - Quick 28/27. Diváci: 18 630. Hvězdy zápasu: Luongo, Kesler (oba VAN), Doughty (LA).
San Jose - Phoenix 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 53. Moen - 10. Upshall, 20. Jovanovski, 25. Z. Michálek, 58. Mueller. Zásahy brankářů: Nabokov 17/13 - Montoya 41/40. Diváci: 17 496. Hvězdy zápasu: Montoya (PHX), Moen (SJ), Lombardi (PHX).