Třinec, Pardubice, Zlín, Liberec a Plzeň si zajistily play off. Brno se dočkalo výhry

Účastníci play off letní soutěže jsou jasní. Výhrami v závěrečném šestém kole skupin Poháru Generali České pojišťovny si zajistili postup do čtvrtfinále i hokejisté Třince, Pardubic, Plzně, Zlína a Liberce. Oceláři porazili doma Vítkovice 6:2 a vyhráli skupinu D; Dynamo uspělo v přímém souboji o postup na ledě Olomouce, kde zvítězilo 5:1. Plzeň přehrála doma České Budějovice 5:3, Zlín po obratu ve třetí třetině Přerov 4:1 a Liberec porazil 1:0 Karlovy Vary.

Martin Gernát z Třince mezi Romanem Polákem (vlevo) a Janem Schleissem z Vítkovic.

Třinec vykročil za výhrou a postupem již v první minutě, kdy otevřel skóre Matěj Stránský. Sedmadvacetiletý útočník nakonec nasbíral čtyři kanadské body, neboť si připsal ještě tři asistence. Dvakrát se mezi střelce zapsali Martin Růžička a Erik Hrňa.

"Začali jsme aktivně, dali dvě branky, ale potom jsme trochu vypadli z tempa a soupeř to potrestal. Výhru jsme si ale díky dvěma přesilovkám vzali znovu zpátky. Závěr jsme si už pohlídali, měli jsme hru pod kontrolou," řekl trenér domácích Marek Zadina.

Jak to bude v soutěži dál
Zápasy čtvrtfinále jsou na programu v pondělí a ve středu příští týden, nastoupí proti sobě Třinec a Hradec Králové, druhou jistou dvojici tvoří Pardubice a Zlín. Zbývající dvě dvojice určí páteční výsledek Sparty - pokud Pražané získají s Kladnem alespoň bod, utkají se s Litvínovem. V případě prohry v základní hrací době budou hrát s Libercem.

Čtyři góly vstřelené ve třetí třetině pomohly Zlínu k výhře nad prvoligovým Přerovem a posunu na druhé místo před Vítkovice. Dvakrát se mezi střelce zapsal Zdeněk Okál.

Pardubice si již v první třetině vypracovaly na Hané dvoubrankový náskok, domácí poté sice dokázali zásluhou Jana Káni snížit, ale Východočeši odpověděli třemi góly v rozmezí čtyř minut a zápas skupiny C bezpečně dovedli do vítězného konce.

Dynamo nakonec obsadilo první místo ve skupině, neboť Hradec Králové prohrál 2:3 na ledě Brna. O první výhře Komety v soutěži rozhodl v čase 59:03 Martin Zaťovič. Východočeši předtím dokázali smazat dvoubrankový náskok domácích, na trefu kapitána Brna však již odpovědět nedokázali.

V přímém souboji o postup se utkala i Plzeň s Českými Budějovicemi a k výhře jí dvěma góly a asistencí pomohl Pavel Musil. Tři body za branku a dvě asistence si připsal Luboš Rob. O tom, zda Západočeši skončí ve skupině A první, nebo druzí, rozhodne páteční zápas Sparty a Kladna. Aktuálně má Plzeň bod náskoku na Pražany.

"Přijel k nám velmi mladý, agresivní tým. Věděli jsme, že to s nimi nebude jednoduché, zvlášť když budeme dlouho držet kotouč v obranném pásmu. V první třetině se nám dařilo, vykřesali jsme z toho dvě branky. Ve druhé třetině nás trošku položily branky Motoru, hosté byli v pasážích lepší, měli jsme problémy v obranném pásmu a soupeře to dostalo na koně. V poslední dvacetiminutovce jsme ale navázali na úvodní periodu," řekl trenér Plzně Ladislav Čihák na klubovém webu.

Duel Liberce a Karlových Varů ve skupině B rozhodla branka Tomáše Filippiho ve 32. minutě. Ve třetí třetině mohl náskok domácích zvýšit bývalý hráč Energie Dávid Gríger, trestné střílení však neproměnil.

"První polovinu utkání jsme byli lepším a aktivnějším týmem. Bohužel se nám nepodařilo proměnit žádnou z mnoha šancí. Od půlky zápasu převzal otěže Liberec a nakonec jediným gólem rozhodnul. Příliš se nám nevydařily přesilovky a ani v závěru jsme se do žádného většího tlaku nedostali," řekl trenér hostů Tomáš Mariška.

Karlovy Vary se propadly na třetí místo ve skupině, což kouče Energie mrzelo. "Celkově ale hodnotím skupinovou fázi velice pozitivně, alespoň bylo o co hrát a mužstva do toho dala určitě více, než kdyby o nic nešlo," dodal.

Společně s Libercem postoupil Litvínov, jenž prohrál 3:5 v Mladé Boleslavi. Severočeši však měli jistý postup již před zápasem. "Byl to pro nás náročný týden, stejně jako Boleslav jsme hráli třetí zápas ve třetím dnu. Stejně jako minule jsme se přetahovali, ale domácí byli o dva góly lepší. Mohli jsme vyrovnat, ale nakonec jsme dostali gól do prázdné branky. Teď pro nás skončila jedna část a musíme se připravit na pondělí," řekl trenér Vervy Vladimír Országh na klubovém webu.

Hokejový Pohár Generali České pojišťovny, 6. kolo:
Skupina A:
HC Škoda Plzeň - ČEZ Motor České Budějovice 5:3 (2:0, 2:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 12. P. Musil (Rob, Stach), 16. Rob (Jiříček), 30. Kodýtek, 39. P. Musil (Stach, Rob), 48. Suchý (Pour) - 24. Pýcha (Indrák, Beránek), 28. Plášil (Holec, Prokeš), 41. Plášil (Voženílek, R. Přikryl). Rozhodčí: R. Svoboda, Šindel - Brejcha, Pešek. Vyloučení: 4:3, navíc Z. Doležal (Č. Budějovice) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 749.
Tabulka:
1.Plzeň6310220:1811
2.Sparta5301120:1210
3.České Budějovice6300326:249
4.Kladno5100413:253
Skupina B:
BK Mladá Boleslav - HC Verva Litvínov 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. D. Šťastný, 18. Cienciala (D. Šťastný, Pláněk), 27. Alderson (A. Zbořil, Jääskeläinen), 29. Pláněk, 60. J. Stránský (Vacík) - 5. M. Hanzl (Válek), 12. F. Lukeš (Pospíšil, V. Hübl), 43. Jarůšek. Rozhodčí: Hejduk, Pilný - Rampír, Špringl. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:1. Diváci: 343.
Bílí Tygři Liberec - HC Energie Karlovy Vary 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka a nahrávky: 32. Filippi (Birner, Bulíř). Rozhodčí: Pešina, Pražák - Zíka, Šimánek. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 1194.
Konečná tabulka:
1.Liberec6220214:1610
2.Litvínov6301217:1610
3.Karlovy Vary6301219:1810
4.Mladá Boleslav6200421:216
Pozn.: při rovnosti bodů rozhoduje bilance ve vzájemných zápasech.
Skupina C:
HC Olomouc - HC Dynamo Pardubice 1:5 (0:2, 1:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 27. Káňa - 8. Blümel (Tybor, Linhart), 10. Machala (Kusý), 28. Tybor (Blümel), 31. Zeman, 32. Kusý (Vondrka, J. Mikúš). Rozhodčí: Kika, Hradil - Gebauer, Rožánek. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 950.
HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 39. P. Holík (Mueller), 51. Horký (Plášek), 60. Zaťovič (P. Holík) - 55. Kelly Klíma (Jank), 57. V. Růžička. Rozhodčí: Jeřábek, Vrba - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. Diváci: 656.
1Pardubice6401122:1113
2.Hradec Králové6310219:1411
3.Olomouc6300318:229
4.Kometa Brno610058:203
Skupina D:
HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Ridera 6:2 (2:1, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 1. M. Stránský (P. Vrána, Gernát), 7. M. Růžička (Gernát, M. Stránský), 32. Hrňa (M. Růžička, M. Stránský), 33. Hrňa (Kurovský), 44. M. Růžička (P. Vrána, M. Stránský), 53. Marcinko - 16. Lakatoš, 22. Demel (L. Krenželok, Marosz). Rozhodčí: Šír, Mrkva - Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 500.
PSG Berani Zlín - HC Zubr Přerov 4:1 (0:0, 0:1, 4:0)
Branky a nahrávky: 41. Köhler (Dufek, Gazda), 49. Okál (Köhler), 56. Okál (Fořt, Šlahař), 59. Dufek (Fryšara) - 31. Süss (Kučeřík). Rozhodčí: Kubičík, Obadal - Axman, Hranoš. Vyloučení: 10:7. Využití: 1:0. Diváci: 637.