Sevilla - Inter 3:2Vaclík může slavit! Sevilla zvládla finálovou přestřelku

Fotbalistům Sevilly se podařil další husarský kousek! Andaluský celek, v němž působí český reprezentační brankář Tomáš Vaclík, zvítězil v Kolíně nad Rýnem v nádherném finále Evropské ligy nad Interem Milán 3:2 a šestým triumfem potvrdil pozici historicky nejúspěšnějšího týmu soutěže. Dva góly vítězů vstřelil Luuk de Jong, vítěznou trefu obstaral po změně stran Diego Carlos, jehož nůžky usměrnil do vlastní sítě Romelu Lukaku.

Fotbalisté Sevilly, vítězové letošního ročníku Evropské ligy, s trofejí.

Sevilla, za niž v Evropské lize místo Vaclíka chytal i finále Maročan Bunú, nezačala nejlépe. Inter se už v páté minutě ujal vedení. Diego Carlos fauloval ve vápně Lukaka, který na sebe vzal odpovědnost a z pokutového kopu se nemýlil. Belgický útočník vylepšil vlastní rekord, když v soutěži skóroval v 11. utkání za sebou, do nějž nastoupil. V dresu Nerazzurri zaznamenal 34. soutěžní branku v ročníku. Tolik tref za Inter v premiérové sezoně naposledy nastřílel legendární Brazilec Ronaldo v ročníku 1997/98.

Mezi dvanáctou a 33. minutou otočil stav dvěma hlavičkami Luuk de Jong. O chvíli později ale stejným způsobem srovnal Diego Godín.

2020 - FC Sevilla.

Vedení na stranu italského mužstva mohl ve druhém poločase vrátit Lukaku, jenže samostatný únik zakončil pouze střelou do Bunúa.

Počet vítězství:
6 - FC Sevilla,
3 - Inter Milán, Juventus Turín, FC Liverpool, Atlético Madrid,
2 - Borussia Mönchengladbach, Feyenoord Rotterdam, IFK Göteborg, AC Parma, Real Madrid, Tottenham Hotspur, FC Porto, FC Chelsea,
1 - FC Valencie, Ajax Amsterdam, Anderlecht Brusel, Bayer Leverkusen, Bayern Mnichov, Eintracht Frankfurt, Galatasaray Istanbul, Ipswich Town, SSC Neapol, PSV Eindhoven, Schalke 04, CSKA Moskva, Zenit Petrohrad, Šachtar Doněck, Manchester United.

Rozhodující okamžik tak přišel v 74. minutě, kdy se po standardní situaci odrazil míč ke Carlosovi, jehož nůžky nešťastně usměrnil do vlastní sítě Lukaku. Trenér Interu Antonio Conte následně provedl trojí střídaní a jeden z nově příchozích Alexis Sánchez málem srovnal. V pádu však nezakončil ideálně a bek Jules Koundé z brankové čáry odkopl míč. Další šanci si už milánské mužstvo nevypracovalo.

Sevilla neprohrála ani šesté finále soutěže, která se dříve hrála pod názvem Pohár UEFA, a navázala na prvenství z let 2006-2007 a 2014-2016. Inter se dosud radoval ze třech primátů v letech 1991, 1994 a 1998.

Finále Evropské fotbalové ligy:
Sevilla - Inter Milán 3:2 (2:2)
Branky: 12. a 33. De Jong, 74. Carlos - 5. Lukaku z pen., 35. Godín. Rozhodčí: Makkelie - Diks, Steegstra - Kamphuis (video, všichni Niz.). ŽK: Carlos, Banega - Conte (trenér), Barella, Bastoni, Gagliardini. Bez diváků.
Sevilla: Bunú - Navas, Koundé, Carlos (86. Gudelj), Reguilón - Jordán, Fernando, Banega - Ocampos (70. El Haddadi), De Jong (86. En-Nesjrí), Suso (77. Vázquez). Trenér: Lopetegui.
Inter Milán: Handanovič - Godín (90. Candreva), De Vrij, Bastoni - D'Ambrosio (78. Moses), Barella, Brozovič, Gagliardini (78. Eriksen), Young - Lukaku, Martínez (78. Sánchez). Trenér: Conte.