Kipchoge utrpěl v Londýně první maratonskou prohru od roku 2013

Etiopan Shura Kitata překvapivě vyhrál Londýnský maraton. Ve sprinterském závěru porazil Vincenta Kipchumbu z Keni a zvítězil v čase 2:05:41 hodiny, třetí doběhl Etiopan Siay Lemma. Favorizovaný Eliud Kipchoge utrpěl na maratonské trati první porážku po sedmi letech a na uzavřeném okruhu v St. James's Parku bez diváků doběhl osmý.

Brigid Kosgeiová probíhá cílem Londýnského maratonu.

Ženám kralovala stejně jako vloni světová rekordmanka Brigid Kosgeiová, na nejrychlejší čas v čistě ženském závodě ale o takřka dvě minuty nestačila. Keňská vytrvalkyně zaběhla v britské metropoli v deštivých podmínkách trať za 2:18:58 hodiny.

Chladné počasí vůbec nesvědčilo držiteli světového rekordu Kipchogemu. Keňan, jenž vloni vylepšil traťový rekord na 2:02:37, odpadl zhruba čtyři kilometry před cílem z vedoucí skupiny a na této distanci prohrál podruhé v kariéře. Naposledy nestačil v roce 2013 v Berlíně na krajana Wilsona Kipsanga. Za Kitatou dnes Kipchoge zaostal o minutu a osm sekund.

"Přijel jsem si sem pro páté vítězství, takže jsem hodně zklamaný," uvedl Kipchoge, jehož nejhorším výsledkem v maratonech dosud bylo druhé místo. Z předchozích 13 závodů dvanáctkrát vyhrál. "Měl jsem problém s pravým uchem, které mi zalehlo. Posledních patnáct kilometrů mě zlobila kyčel. Bylo opravdu chladno, ale na podmínky si nestěžuji. Zase se vrátím," prohlásil běžec, jehož světový rekord z Berlína má hodnotu 2:01:39.

Kitata vylepšil dva roky staré druhé místo, které obsadil právě za Kipchogem. K vítězství mu pomohl jeho slavný krajan Kenenisa Bekele. "Poradil mi, jak mám běžet. Trénoval jsem na stejné trati. Mám velkou radost," řekl čtyřiadvacetiletý Etiopan.

Kosgeiová porazila o více než tři minuty překvapivě druhou Američanku Saru Hallovou, která těsně před cílem předstihla keňskou mistryni světa Ruth Chepngetichovou.

Kosgeiová v loňském roce vylepšila oficiální světový rekord na 2:14:04, na maratonu v Chicagu se ale tehdy závodilo ve smíšeném startovním poli. Nejlepší čas z čistě ženského závodu drží od roku 2017 její krajanka Mary Keitanyová výkonem 2:17:01.

Ještě v polovině závodu to přitom dnes vypadalo, že Kosgeiová bude její rekord atakovat, pak se ale tempo v sílícím dešti zpomalilo. O výhře rozhodla Keňanka nástupem za 30. kilometrem.

Kvůli pandemii koronaviru byl 40. ročník Londýnského maratonu odložen z tradičního dubnového termínu a uskutečnil se v okleštěné podobě jen pro elitní kategorie. Běželo se bez diváků na uzavřeném okruhu v St. James's Parku.