Vrbata s Hanzalem pomohli svými góly k výhře Phoenixu

Útočníci Radim Vrbata a Martin Hanzal byli v sobotním programu NHL jedinými českými úspěšnými střelci. Oba svými góly přispěli Phoenixu k výhře 4:3 po samostatných nájezdech na ledě New Yorku Islanders.

Radim Vrbata z Phoenixu (vlevo) se snaží získat v souboji s bostonským Patricem Bergeronem - ilustrační foto.

Vrbata otevřel skóre zápasu tečí střely Shana Doana, navíc zaznamenal asistenci u trefy Hanzala, který v předposlední minutě základní hrací doby poslal utkání do prodloužení. O vítězi se nakonec rozhodlo až v penaltovém rozstřelu, v němž uspěli všichni tři hráči Coyotes. Vítězný nájezd si připsal Vrbata, který v druhé sérii přelstil debutanta v soutěži Nathana Lawsona bekhendovým blafákem.

Lawson byl do hlavního týmu Islanders narychlo povolán v sobotu ráno, neboť jedničce týmu Ricku DiPietrovi oteklo koleno. A v zápase pak dostal sedmadvacetiletý brankář překvapivě přednost i před Dwyanem Rolosonem. "V Bridgeportu chytá velmi dobře a myslím si, že své kvality dnes potvrdil. Byl excelentní, podle mě jeden z nejlepších našich hráčů," pochválil ho trenér Jack Capuano.

I přes první start v NHL nepociťoval Lawson žádnou nervozitu. "Byl to pro mě zápas jako kterýkoli jiný. Cítil jsem se dobře až do třetího inkasovaného gólu. Ten mě moc mrzí. Sice jsme získali alespoň bod, ale momentálně jsme zklamaný porážkou," podotkl. Přestože ho Hanzalův gól štval, neměl moc šancí, že by jeho střelu mohl chytit. Český útočník totiž dorazil Vrbatův pokus do odkryté branky.

Pavelec opět předčil Brodeura

Český gólman Ondřej Pavelec opět předčil Martina Brodeura, který byl v dětství jeho velkým vzorem. Kladenský odchovanec zneškodnil 26 z 27 střel a dovedl Atlantu k přesvědčivé výhře 7:1 nad New Jersey. Pavelce překonal pouze jeho bývalý spoluhráč Ilja Kovalčuk, jemuž asistoval Patrik Eliáš. Na druhé straně se Brodeur nechal v 28. minutě po čtvrtém inkasovaném gólu vystřídat.

"Všechno bylo špatně. Nevím, co je to s námi. Je to nepřijatelné, znepokojující," komentoval Kovalčuk další propadák New Jersey, které je druhým nejhorším týmem v soutěži. Naopak Atlanta se výhrou dostala poprvé po dvou letech do čela Jihovýchodní divize. "Je to úžasné. Hráčům jsem říkal, ať si to užijí," uvedl Craig Ramsay, který se stal trenérem Atlanty letos v červnu.

Při svém nástupu uvedl, že bude usilovat o zavedení systému, který vyžaduje podporu v útoku od každého hráče. A to se v zápase proti New Jersey projevilo naplno, neboť se o výhru Thrashers zasloužila čtyřmi góly čtvrtá formace. Tři branky dal Eric Boulton, který v 34 letech zaznamenal první hattrick v kariéře.

Washington prohrál poosmé v řadě

Atlanta vystřídala v čele tabulky Jihovýchodní divize Washington, který prohrál v Bostonu 2:3. Osmou porážku Capitals v řadě neodvrátil ani český brankář Michal Neuvirth, který všechny tři branky inkasoval v úvodní třetině. U druhé z nich asistoval David Krejčí.

Washington se po nepovedené první třetině zvedl, nechtěl připustit prodloužení černé série. Přestože ale svého soupeře vysoko přestřílel, dokázal v dalším průběhu dvěma góly pouze snížit na rozdíl jediné branky. "Když nějaký tým přestřílíte v poslední třetině 26:2, doufáte, že dosáhnete lepšího výsledku, než je porážka," prohlásil trenér hostů Bruce Boudreau.

Jeho svěřence vychytal Tim Thomas, jediný brankář soutěže, který má nižší gólový průměr a lepší procentuální úspěšnost zásahů než Pavelec. "Dneska nás zachránil, o tom nemůže být pochyb. Ostatní se více dívali, než hráli," dodal trenér Bostonu Claude Julien.

Staal zařídil čistým hattrickem Carolině vyhrál

Eric Staal zařídil čistým hattrickem Carolině vítězství 4:2 nad Anaheimem. Šestadvacetiletý kanadský útočník, jenž v zápase vyslal celkem deset střel, vstřelil všechny své branky v rozmezí 8. až 22. minuty a otočil tím průběžný stav z 0:1 na 3:1.

V dresu vítězů ze zdravotních důvodů nenastoupil Jiří Tlustý. Českého útočníka trápí blíže nespecifikované zranění horní části těla a týmu by měl chybět jeden až dva týdny.

Hokejisté Philadelphie si vítězstvím nad New Yorkem Rangers 4:1 připsali pátý triumf v řadě a upevnili si tak vedení v pořadí všech týmů NHL. Druhému Pittsburghu odskočili na rozdíl pěti bodů.

Dvěma góly se na výhře Philadelphie podílel ruský útočník Nikolaj Žerděv, který v minulosti oblékal právě dres newyorského celku. Český obránce ve službách Rangers Michal Rozsíval figuroval na ledě u tří inkasovaných branek a celkově si připsal dva minusové body. Český obránce Michal Rozsíval si v dresu Rangers připsal dva minusové body za pobyt na ledě při inkasovaných gólech.

Philadelphia - NY Rangers 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
Branky: 30. a 56. Žerděv, 44. Nodl, 50. Leino - 49. Stepan. Střely na branku: 39:25. Diváci: 19 898.
Boston - Washington 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)
Branky: 4. P. Bergeron, 9. Ference (Krejčí), 18. Wheeler - 23. Bradley, 55. Alzner. Střely na branku: 21:41. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington 59 minut, inkasoval tři branky z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 85,71 procenta. Diváci: 17 565.
NY Islanders - Phoenix 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 30. Joensuu, 35. Grabner, 47. Schremp - 7. a rozh. nájezd Vrbata, 45. Wolski, 59. Hanzal (Vrbata). Střely na branku: 44:35. Diváci: 8433.
Carolina - Anaheim 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Branky: 8., 20. a 22. E. Staal, 60. Corvo - 3. a 59. Getzlaf. Střely na branku: 32:45. Diváci: 16 603.
Atlanta - New Jersey 7:1 (3:0, 1:1, 3:0)
Branky: 16., 45. a 57. Boulton, 11. Hainsey, 17. E. Kane, 27. Ladd, 59. Thorburn - 36. Kovalčuk (Eliáš). Střely na branku: 22:27. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celé utkání, inkasoval jeden gól z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 96,30 procenta. Diváci: 17 024.
Columbus - Dallas 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky: 20. Tjutin - 14. a 47. B. Richards. Střely na branku: 36:23. Diváci: 13 973.
Vancouver - Toronto 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Branky: 19. Burrows, 38. Hansen, 55. Ehrhoff, 60. H. Sedin - 49. Grabovskij. Střely na branku: 29:28. Diváci: 18 860.
Tampa Bay - Buffalo 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 33. Gagne, 39. Stamkos, 60. St. Louis - 40. Pominville. Střely na branku: 37:23. Diváci: 17 141.
St. Louis - San Jose 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
Branky: 31. Backes - 10. a 29. Couture, 19. Vlasic, 56. Setoguchi. Střely na branku: 22:34. Diváci: 19 150.
Nashville - Los Angeles 1:6 (1:4, 0:2, 0:0)
Branky: 11. Sullivan - 16. a 37. Smyth, 1. Justin Williams, 9. Lewis, 10. Doughty, 24. Ponikarovskij. Střely na branku: 30:34. Diváci: 16 734.
Calgary - Minnesota 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky: 55. Stajan - 36. Miettinen, 40. M. Koivu, 48. Kobasew. Střely na branku: 29:16. Diváci: 19 289.