Asistence českých hráčů Montrealu k výhře nestačily

Hokejisté Toronta zvítězili v souboji dvou odvěkých rivalů NHL na ledě Montrealu 5:4 a přiblížili se na rozdíl čtyř bodů poslednímu postupovému místu do play off. Ústřední postavou kanadského derby byl útočník hostů Phil Kessel, který vstřelil první dva góly a na další dva přihrál Tyleru Bozakovi.

Tyler Bozak (vlevo) se raduje se svým spoluhráčem z Toronta Philem Kesselem z branky v utkání proti Montrealu.

Domácím nestačily k bodovému zisku ani přihrávky českých hráčů: u dvou branek Canadiens asistoval Roman Hamrlík, u jedné Tomáš Plekanec.

V předchozích dvou vzájemných zápasech Montreal doma od Toronta nedostal ani gól. Obě nuly vychytal brankář Carey Price, kterého však tentokrát nechal trenér Jacques Martin odpočívat. Navíc tým sužuje početná marodka v zadních řadách, v nichž chybí i Jaroslav Špaček, který podle některých zdrojů zřejmě bude mimo hru do konce sezóny.

Kouč Martin ale tyto spekulace odmítl komentovat. Nicméně čerstvou posilou do obrany je Brent Sopel, jehož vedení Montrealu získalo ve čtvrtek z Atlanty. Loňský vítěz Stanley Cupu s Chicagem ale do zápasu nezasáhl.

Toronto sice jako první inkasovalo, ale v rozmezí 8. až 14. minuty skóre třemi góly otočilo. "To se stává. Ale týmu jsem tím zrovna nepomohl," konstatoval náhradní brankář Montrealu Alex Auld.

"A pak bum, bum"

K obratu pomohly hostům i přesilové hry, v nichž skórovali třikrát. První dvě branky znamenaly obrat z 0:1 na 2:1, třetí využitou přesilovkou pak zmrazili euforii Montrealu z vyrovnání na 3:3. "Přitom si neustále připomínáme, že nesmíme být tak vylučovaní. Nedodržíme to a pak bum, bum, soupeř dá několik gólů v přesilovce a to nás stojí zápas," zlobil se James Wisniewski, další z obránců, který v průběhu roku vyztužil zraněními oslabené zadní řady Montrealu.

Toronto se i po odchodu opor Tomáše Kaberleho a Krise Versteega nevzdává myšlenky na play off, v němž bylo naposledy před sedmi lety. Od Utkání hvězd získalo 18 z 24 možných bodů. "Je hezké, že jsme snížili ztrátu na play off, ale nesmíme se tím uspokojit. Ztrácíme pořád čtyři body," konstatoval trenér Ron Wilson.

Zamotaná Západní konference

Mimořádně zamotaná je situace v Západní konferenci, kde má od šestého do desátého místa pět týmů stejný počet bodů. Mezi ně patří i obhájce titulu z Chicaga, který se vítězstvím 3:0 v Nashvillu dostal na sedmou příčku. O úspěšný návrat trenéra Joela Quennevilla, který byl v předchozích dnech hospitalizován kvůli vnitřnímu krvácení malého vředu v trávícím traktu, se zasloužil brankář Corey Crawford, když zneškodnil všech 31 střel domácích.

"Cítil jsem se dobře celý zápas," sípal trenér Chicaga, který vynechal kvůli zdravotním potížím čtyři zápasy. "Mezi druhou a třetí třetinou mi hlas vypověděl službu, tak jak se to stává první den přípravného kempu anebo v prvním zápase sezony. Ale byla to jen chvilková záležitost. Musel jsem zvýšit hlas a přidat pár decibelů," uvedl Quenneville, jehož svěřenci vedli po čtyřiceti minutách díky trefě Slováka Tomáše Kopeckého jednobrankovým rozdílem. V závěrečné třetině na něho navázal krajan Marián Hossa a do prázdné branky zpečetil výsledek Patrick Sharp.

Havlát si upevnil vedení

Útočník Martin Havlát z Minnesoty si jednou asistencí upevnil vedení v produktivitě českých hráčů, byl vyhlášen druhou hvězdou utkání v Los Angeles, kde jeho tým v souboji klubů na hranici play off prohrál 2:4.

Přetahovaná o čelo soutěže mezi Vancouverem a Philadelphií pokračovala i ve čtvrtek. Philadelphia udolala doma New York Islanders 4:3 v prodloužení a vystřídala na chvíli Vancouver na špici tabulky. Canucks se tam o pár hodin později vrátili výhrou 3:2 nad St. Louis a před sokem v boji o Prezidentův pohár mají náskok jednoho bodu. Třetí Detroit, který podlehl doma Dallasu 1:4, ztrácí na vedoucí celek už sedm bodů.

Philadelphia - NY Islanders 4:3 v prodl. (0:1, 2:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 22. M. Richards, 38. Van Riemsdyk, 46. J. Carter, 65. Meszároš - 47. a 60. M. Martin, 10. Nielsen. Střely na branku: 43:35. Diváci: 19.776.
Detroit - Dallas 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 57. Holmström - 17. Ribeiro, 20. Eriksson, 29. Barch, 59. Langenbrunner. Střely na branku: 39:25. Diváci: 20.066.
Montreal - Toronto 4:5 (1:3, 2:1, 1:1)
Branky: 6. Halpern (Hamrlík, Plekanec), 24. Cammalleri, 25. Wisniewski (Hamrlík), 58. Pacioretty - 8. a 13. Kessel, 29. a 45. Bozak, 14. Lebda. Střely na branku: 35:28. Diváci: 21.273.
Nashville - Chicago 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 18. Kopecký, 43. Hossa, 60. Sharp. Střely na branku: 31:25. Diváci: 17.113.
Vancouver - St. Louis 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)
Branky: 10. Samuelsson, 17. Salo, 42. Malhotra - 27. Pietrangelo (Sobotka), 28. Backes. Střely na branku: 27:30. Diváci: 18.860.
Los Angeles - Minnesota 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
Branky: 14. a 31. Simmonds, 45. Doughty, 59. Kopitar - 25. Nyström (Havlát), 40. Burns. Střely na branku: 30:27. Diváci: 18.118.